Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ξεβιδωμα οθονης (iPhone 5s)


jim0912

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια :D

Πριν απο μερικες μερες αποφασισα να ανοιξω το κινητο μου με σκοπο να αλλαξω την οθονη του. Ομως διαπιστωσα πως η δεξια βιδα απο το κατω μερος του κινητου δεν βγαινει,ξεβιδωνει μονιμως αλλα μενει στη θεση της με αποτελεσμα να μην μπορω να την τραβηξω εξω..Εχει κανεις καμια ιδεα πως μπορω να την βγαλω? Εχω δει μερικους τροπους στο youtube αλλα οι περισσοτεροι ειναι για κολλημενη βιδα και οχι σαν την δικια μου περιπτωση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ισχυρο μαγνητακι περιστροφη στο αξονα της και αρκετη υπομονη..μεχρι να σου γραψουν κατι αλλο.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ακριβώς βίδα; Μπορείς να δείξεις σε εικόνα;

Λογικά θα έχει κλοτσήσει το σπείρωμα μέσα, θα πρέπει να σηκώσεις την βίδα απο το πλάι κάπως (καρφίτσα; ) και να την ξεβιδώνεις την ίδια ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

search?q=iphone+5s+screws&biw=1536&bih=7 Φανταστειτε λοιπον την δεξια βιδα του κινητου...Εχω προσπαθησει με μαγνητακι (οχι και πολυ ισχυρο βεβαια),με ισχυρη κολλα στο κατσαβιδι,με βελονα αλλα τιποτα..Ισως να φταιω και γω γιατι δεν θελω να το γρατσουνισω (χεστης εντελως ομως)...Οπως και να χει εχω παρει νεες βιδες για να την αντικαταστησω,αλλα εχω μεινει στην προσπαθεια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανοιγει η φωτο μπορεις να τη ανεβασεις εδω..?

https://postimage.org/

 

αν εχεις "ψυλη" μυτη απο κολητηρι κανε μια με κοληση και τραβατη εξω αλλα δεν φαινεται πως ειναι στη φωτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

classifieds-265587-0-15348400-1478461174_thumb.jpg

Ελπιζω να ανοιγει αυτη :P

 

Δεν ανοιγει η φωτο μπορεις να τη ανεβασεις εδω..?

https://postimage.org/

 

αν εχεις "ψυλη" μυτη απο κολητηρι κανε μια με κοληση και τραβατη εξω αλλα δεν φαινεται πως ειναι στη φωτο..

Δεν φαινεται παντως,απλα φαντασου την δεξια βιδα να μην βγαινει και απλα να ξεβιδωνει χωρις λογο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

ρε εφοσον εχεις τετοια επιφανεια, κανε μια κοληση με ενα απλο κολλητηρι μια "τσιμπια" και τραβατη με τροπο εξω και μετα βλεπεις τι θα βαλεις σε παχος μηπως οι βολτες εχουν αλλαξει και το σταθεροποιησεις..

μπορεις να δουλεψεις σε αυτο δεν εχεις κυνδυνο.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να είσαι σίγουρος οτι δεν θα γίνει κανένα σημάδι απάνω στο τηλέφωνο μπορείς να περάσεις χαρτοταινία και μετά να κάνεις τρύπα εκεί που είναι η βίδα.

Μετά όπως είπες υπάρχουν διάφοροι τρόποι να βγει. Είτε βάζεις σε ένα χαρτί logo μια σταγόνα και μετά περνάς το κατσαβίδι απο εκεί μέσα και μετά το βάζεις μέσα στην βίδα για λίγη ώρα για να πιάσει, και μετά για να βγει τραβάς λίγο το κατσαβίδι έξω και ξεβιδώνεις σιγά σιγά για να μην σπάσει η κόλλα. Είτε βάζεις στο χώρισμα της βίδας με το πλαίσιο μια καρφίτσα και προσπαθείς να σηκώσεις την βίδα ενώ την ξεβιδώνεις ταυτόχρονα. Με κολλητήρι δεν έχω δοκιμάσει αλλά αν πιάνει εκεί η κόλληση why not, προσοχή μην πιάσεις και σασί μαζί όμως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κολπο με την κολλα δεν πιανει ρε γαμωτο το προσπαθησα κανα δυο φορες (ισως δεν ειναι και τοσο δυνατη η κολλα) Ισως τελικα να παρω το τρυπανι μου και να το κανω καινουριο :P Ισως μπορεσω να τρυπισω οσο πρεπει για να βγαλω τη βιδα και μετα να βαλω αλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Logo (ή τέλος πάντων κάποια καλή ακριλική) μόνο αν θες να βάλεις στο κατσαβίδι, αλλιώς καμία 2 υλικών οι άλλες δεν αντέχουν τίποτα...

 

Το τρυπάνι θα κάνει δουλειά αλλά είναι επίφοβο... Αν σου πάει πλάγια; Αν πάει παραμέσα; Αν σου φύγει και πάει στο σασί; Σαν τελευταία λύση καλή είναι αλλά με πάρα πολύ προσοχή και υπομονή.

 

@sotera Το λαστιχάκι είναι για βίδες με φαγωμένη κεφαλή, παίζει και άλλο κόλπο με λαστιχάκι εκτός αυτού; Εδώ απο όσο κατάλαβα γυρίζει αλλά στον αέρα, δηλαδή μέσα έχει φαγωθεί κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Νικο ειναι επιφοβο το εργαλειο αλλα ισως ειναι και η μονη επιλογη στην παρουσα φαση.. :P Ελπιζω να μην σακατεψω τιποτα και μετα το κλαιω το κινητο χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...