Προς το περιεχόμενο

Νέα αναφορά κάνει λόγο για OLED οθόνη στο νέο iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος το είχε πει αυτό;

 

μα καλα οι retina ips δεν ηταν ανωτερες κ με πιο φυσικα χρωματα?

 

Σαν τεχνολογία οθόνης δεν είναι καλύτερες από τις oled, σαν "εργοστασιακό calibration" ως προς την πιστότητα των χρωμάτων είναι καλύτερες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργοστασιακό calibration του κατασκευαστή. Τα over-saturated χρώματα άνετα μπορούν να υπάρχουν και σε IPS/VA, δεν είναι πατέντα των OLED.

 

Όπως λοιπόν επιλέγουν να ρυθμίσουν σωστά τις IPS κι όχι για εντυπωσιασμό, έτσι θα ρυθμίσουν και τις OLED...

Άρα τι δεν καταλαβαίνεις απο το πρώτο σχόλιο μου; Σχολιάζω την οθόνη ως σύνολο και όχι αποκλείστηκα το πάνελ της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τι δεν καταλαβαίνεις απο το πρώτο σχόλιο μου; Σχολιάζω την οθόνη ως σύνολο και όχι αποκλείστηκα το πάνελ της οθόνης.

Δηλαδή σχολιάζεις το καλύτερο contrast, καλύτερο μαύρο, καλύτερη αυτονομία, καλύτερες γωνίες θέασης κλπ (που δεν χρειάζονται calibration) ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άρα τι δεν καταλαβαίνεις απο το πρώτο σχόλιο μου; Σχολιάζω την οθόνη ως σύνολο και όχι αποκλείστηκα το πάνελ της οθόνης.

 

Έτσι όπως το γράφεις στο αρχικό post δίνεις την εντύπωση ότι οι OLED είναι "αναγκαστικά" over-saturated λόγω τεχνολογίας κι όχι ότι ο κατασκευαστής της εκάστοτε συσκευής έχει επιλέξει ρυθμίσεις για να φαίνονται over-saturated τα χρώματα. Κι από ότι φαίνεται στο post μου, δεν είμαι ο μόνος που είχε αυτή την εντύπωση...

 

Άρα από την στιγμή που η Apple έχει επιλέξει και στο IPS iPhone να μην είναι over-saturated τα χρώματα, δεν υπάρχει λόγος να "ευχόμαστε" να μην είναι, θα το επιλέξει και με OLED...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που θα την υλοποιήσει μάλλον η Sharp γιατί θα μαθαίναμε για Dj που έπεσε από το μπαλκόνι του σε κοινόβιο του Cupertino όπου ζει. Βέβαια μόνο η Samsung ίσως μπορέσει να καλύψει τη ζήτηση.

 

ΥΓ. Ξαφνικά θα αρχίσει γλείψιμο για τις oled από τους γνωστούς άγνωστους.

η apple δεν ηταν που εκραζε τις oled? κραζεις θαυμαζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα από την στιγμή που η Apple έχει επιλέξει και στο IPS iPhone να μην είναι over-saturated τα χρώματα, δεν υπάρχει λόγος να "ευχόμαστε" να μην είναι, θα το επιλέξει και με OLED...

Σαν να λες η Apple έβαζε 3.5mm άρα θα επιλέξει να έχει και τώρα αλλά βλέπεις πως ήρθαν τα πράγματα... ποτέ δεν ξέρεις πως θα τα φέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σαν να λες η Apple έβαζε 3.5mm άρα θα επιλέξει να έχει και τώρα αλλά βλέπεις πως ήρθαν τα πράγματα... ποτέ δεν ξέρεις πως θα τα φέρουν.

 

Καμία σχέση η σύγκριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

amoled οθονη ισως η καλυτερη ολων για μενα.Και οι ips καλες ειναι αν ειναι QHD αλα οταν βαζεις διπλα διπλα δυο συσκευες ips k amoled καταλαβαινεις γιατι ειναι πιο αγαπητη για οσους ειναι τελος παντων.Πιο απολαυστικη ειναι για μενα και πλεον σε ολες τις συσκευες υπαρχει η επιλογη να τις αλαξεις συμφωνα με το τι σου κανει στο ματι.Αυτο που μαρεσει πολυ στις oled ειναι πως με τη ρυθμηση μικροτερη της φωτηνωτητας απο μια ips ειναι στο ιδιο επιπεδο με το μαξ που φωτηζει μια ips και τα χρωματα τα γουσταρω πιο πολυ.Πηστευω πως η σαμυ απο το note4 και μετα βελτιωσε πολυ το κορεσμο το λαγκ και το touchwiz,.Οφειλω να ναι πω ομως πως το μυλο εχει τη καλυτερη ips στο κοσμο και ειναι σχεδον ισαξια με της σαμυ..Ειναι λιγο πιο πισω...Ας κανουνε κατι με τις τιμες τους που εχουν καραξεφυγει ολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι oled ειναι καλυτερες σε ολα. Ειδικα στην καταναλωση ενεργειας.

 

Αυτο με τα κορεσμενα χρωματα υπηρχε εποχες s2-s3 απο τοτε ολες εχουν επιλογη για ρυθμιση των χρωματων...ενημερωθειτε πριν κραξετε απλα για να κραξετε (η να ανεβασετε τον μετρητη δημοσιευσεων στο φορουμ...)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι oled ειναι καλυτερες σε ολα. Ειδικα στην καταναλωση ενεργειας. Αυτο με τα κορεσμενα χρωματα υπηρχε εποχες s2-s3 απο τοτε ολες εχουν επιλογη για ρυθμιση των χρωματων...ενημερωθειτε πριν κραξετε απλα για να κραξετε (η να ανεβασετε τον μετρητη δημοσιευσεων στο φορουμ...)

 

Ακριβώς αυτό. Και μάλιστα αν παρατηρήσει κάποιος τις υλοποιήσεις της Samsung ανα συσκευή από S4 σε Note 3 από Note 3 σε S5 κοκ θα δει διαφορές και πολύ βελτιωμένη έκδοση στο panel ανά 6 μήνες σχεδόν. Ακόμα και το burn-in πλέον δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο, το βλέπω και στο Note 3 που έχει κλείσει 3 χρόνια και τα χρώματα παραμένουν υπέροχα. Και το 6P ένας λόγος που το προτίμησα είναι γιατί έχει Amoled και αυτό και δεν θα μου κακοφαινόταν η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Ξαφνικά θα αρχίσει γλείψιμο για τις oled από τους γνωστούς άγνωστους.

 

Εννοειται, αφου θα αποτελεσει πλεον καινοτομια...

 

Οσον αφορα το κοστος, απο περυσι εχω διαβασει αρθρο - νομιζω εδω - οτι πλεον οι oled ειναι οικονομικοτερες.

Αμα δε βαριεται να το ψαξει καποιος ας επιβεβαιωσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...