Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με λαπτοπ


BadTrip

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μάγκες

Έχω ένα λαπτοπ 3-4 χρόνια τώρα. Πριν από 1 χρόνο περίπου έσπασε τελείως η οθόνη του, όλο το καπάκι, και από τότε το χρησιμοποιώ με hdmi στην τηλεόραση. Το μόνο πρόβλημα ήταν πως δεν έβλεπα το bios κλπ πάρα μόνο όταν έκανε boot τα windows. Τις προάλλες έκανα και άλλη ζημιά. Απενεργοποιησα την κάρτα γραφικών και από τότε και μετά ανοίγω τον υπολογιστή και απλά η τηλεόραση δείχνει να μην έχει σήμα.

Έκανα κάτι τεχνικές να την επαναφέρω όπως να αφαιρέσω την cmos κ.α. αλλά μάταια. Έχει κανείς καμία ιδέα? Δεν αξίζει να το πάω σε τεχνικό αλλά άμα μπορώ να το φτιάξω μόνος μου δεν θα είναι άσχημο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες , έκανες κάτι τέτοιο δηλαδή ;

 

http://www.e-laptops.gr/blog/uncategorized/pos-kano-disable-tin-onboard-karta-grafikon/

 

Μπορείς να μπεις στο bios ; Μοντέλο δεν μας είπες , βγάλε φωτογραφία το καρτελάκι που είναι κάτω από το laptop

 

https://img.parts-people.com/themes/2011/images/find-dell-laptop-model-2.jpg B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε μου

Ναι κάπως έτσι έγινε με την κάρτα γραφικών. Οθόνη είναι σπασμένη όπως είπα και στην τηλεόραση που το έχω συνδέσει με hdmi ή vga δείχνει πως δεν έχει σήμα. Το λαπτοπ είναι Samsung np300e5a-s05gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έκανα κατάλαθος από το control panel των windows. Μλκια μου το ξέρω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γτ δεν φτιάχνει με αυτά που του έχω κάνει. Η οθόνη είναι τελείως αποσυνδεδεμενη από την μητρική εκτός αν εννοείς κάτι άλλο με την ταινία καί δεν κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να την έκανες disable δεν έχει σχέση αυτό με το πρόβλημά σου. Θα έπρεπε να σε αφήνει να μπεις win. Κάτι άλλο έχεις κάνει συνδεσμολογικά στο λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειραξα τπτ και εφόσον όλα δουλεύουν κανονικά δεν νομίζω. Η κάρτα γραφικών που την είδα ούτε καμένη φαίνεται ούτε τίποτα... Καμία ιδέα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...