Προς το περιεχόμενο

Windows 10 kills dual boot (grab2)


olga.m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά. Αποφάσισα σήμερα να κάνω partition στο λαπτοπ μου και να να έχω dual boot με Ubuntu 16.10. Έκανα το partition,πέρασα τα ubuntu αλλά όταν κάνω restart με πετάει κατευθείαν στα Windows. Προσπάθησα αρκετά πράγματα που βρήκα στο Google αλλά τίποτα δεν δούλεψε. Προσπάθησα μέσω terminal στα ubuntu, μέσω boot-repair, bios αλλά και πάλι τίποτα. Έχει κανείς ιδέα πως να το διορθώσω??? Πολύ μ@λ@κια από τα Windows αυτό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην τα ρίχνουμε κατευθείαν στα windows θέλει και λίγο ψάξιμο όταν αρχίζεις να μπλέκεις :D

Λοιπόν θα υποθέσω ότι αφού είχες και secure boot στο laptop ότι ήδη έκανε boot σε EFI και όχι σε legacy mode , σωστά?

Όταν έγραψες το ubuntu πώς το έκανες install και πώς έφτιαξες και το grub?

Γιατί είναι άλλη η διαδικασία για legacy και άλλη για EFI.

 

Πάντως όχι πώς θα είναι σωστό, μάλλον θα πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία, αλλά θεωρητικά αν αλλάξεις απο το bios σε legacy mode θα σου εμφανιστεί το grub για το linux , για δοκιμασέ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έκανε boot σε EFI και όχι σε legacy mode. Ενεργοποίησα το legacy mode αλλά τα αποτελέσματα είναι ίδια..κατευθείαν windows10 :(

 

To ubuntu το έκανα install μέσω usb.

Για το grub χρησιμοποίησα το terminal του ubuntu και μέσω terminal προσπάθησα reinstall, update και repair αλλά και πάλι τίποτα.

Νόμιζα ότι είναι πιο απλό γιατί σε κάτι βιντεάκια που είδα το κάνανε κατευθείαν. Δηλαδή μετά το installation, restart και κατευθείαν σε πέταγε στο grub :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις όρεξη διάβασε τα παρακάτω ( για να καταλάβεις τι γίνεται κιόλας) και μετά δεν θα έχεις πρόβλημα :)

 

http://askubuntu.com/questions/221835/installing-ubuntu-on-a-pre-installed-windows-10-with-uefi

https://help.ubuntu.com/community/UEFI

 

Όταν έφτιαξες το flashακι για να βάλεις το ubuntu το εκάνες για EFI boot? ή για legacy?

Μάλλον το έχεις κάνει για legacy για αυτό έχεις θέμα με το grub, μάλλον πρέπει να φτιάξεις πάλι το flash αλλά για EFI , και όταν μπουτάρεις να επιλέξεις το EFI usb. Θεωρητικά όταν τελειώσει η εγκατάσταση του ubuntu και γράψει το grub δεν θα έχεις πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην τα ρίχνουμε κατευθείαν στα windows θέλει και λίγο ψάξιμο όταν αρχίζεις να μπλέκεις :D

 

Δηλαδή πως το secure boot δεν μπήκε για να σου κάνει τη ζωή δύσκολη σε dual boot.

Ή για πετάξεις τα windows τελείως.

Άντε,και κλειδωμένο bios,να χαιρόμαστε για την "ασφάλειά" μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πως το secure boot δεν μπήκε για να σου κάνει τη ζωή δύσκολη σε dual boot.

Ή για πετάξεις τα windows τελείως.

Άντε,και κλειδωμένο bios,να χαιρόμαστε για την "ασφάλειά" μας.

 

Αυτο που θελει να πει ειναι οτι αντι να κατηγορουμε τα windows by default, να το ψαχνουμε λιγο για να βρουμε τη λυση που συνηθως ειναι απλη και την παραβλεπουμε απο προκαταληψη.

 

Δεν εχω δει λαπτοπ μεχρι στιγμης που το secure boot δεν απενεργοποιειται και αν βρω η εταιρια κατασκευης τρωει μαυρη πετρα απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει λαπτοπ μεχρι στιγμης που το secure boot δεν απενεργοποιειται και αν βρω η εταιρια κατασκευης τρωει μαυρη πετρα απο μενα.

 

To θέμα είναι, όταν θα αποφασίσει η ms να το κλειδώσει,πόσα και ποια μοντέλα θα βρίσκεις.

Και πόσοι θα πουν,δεν γαμιέται,ας μείνω με windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. Αποφάσισα σήμερα να κάνω partition στο λαπτοπ μου και να να έχω dual boot με Ubuntu 16.10. Έκανα το partition,πέρασα τα ubuntu αλλά όταν κάνω restart με πετάει κατευθείαν στα Windows. Προσπάθησα αρκετά πράγματα που βρήκα στο Google αλλά τίποτα δεν δούλεψε. Προσπάθησα μέσω terminal στα ubuntu, μέσω boot-repair, bios αλλά και πάλι τίποτα. Έχει κανείς ιδέα πως να το διορθώσω??? Πολύ μ@λ@κια από τα Windows αυτό!!!

 

Στα windows κάνεις τερματισμό ή επανεκκίνηση; Δοκίμασε το 2ο αν δεν το έχεις κάνει ήδη (δεν είναι το ίδιο ο τερματισμός με την επανεκκίνηση στα 8/8.1/10)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι, όταν θα αποφασίσει η ms να το κλειδώσει,πόσα και ποια μοντέλα θα βρίσκεις.

Και πόσοι θα πουν,δεν γαμιέται,ας μείνω με windows.

 

Δεν εχω καμια σοβαρη ενδειξη οτι παει προς τα κει το πραγμα.

Ειδικα οταν πλεον, περισσοτερο απο ποτε, βρισκεις τοσες επιλογες λαπτοπ χωρις λειτουργικο. Μια απλη επισκεψη στη σελιδα του eshop το επιβεβαιωνει.

Το να πιεζει ανοιχτα η ms τους κατασκευαστες να κοψουν την επιλογη για legacy προς το παρον μου φαινεται σεναριο επιστημονικης φαντασιας. Πριν 2-3 χρονια μαλιστα, οταν ο φοβος αυτος ηταν σε εξαρση, ειχα βρει κειμενο της MS που εκανε recommend στους κατασκευαστες να διαθετουν τη συγκεκριμενη επιλογη. Το ειχα παραθεσει και στο forum αλλα δυστυχως πλεον δεν το βρισκω.

 

Να αναφερω επισης οτι και linux διανομες υπαρχουν με υποστηριξη για secure boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

micos000 δοκίμασα αυτό που είπες αλλά πάλι windows μπένει κατευθείαν.

 

tsofras θα δοκιμάσω αυτό που μου λές σήμερα και θα σας πώ αν δούλεψε.

 

IT chef και Bspus ωραία τα windows αλλά σαν τα ubuntu δεν είναι :-)

 

Btw guys όταν πατάω το F9 όταν bootarei (ξέρετε πως πατάμε F10 για να μπούμε BIOS) τότε εμφανίζει το grub. Τι φάση????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw guys όταν πατάω το F9 όταν bootarei (ξέρετε πως πατάμε F10 για να μπούμε BIOS) τότε εμφανίζει το grub. Τι φάση????

 

Το boot menu σου εμφανίζει.

Εγώ π.χ. πρώτη φορά ακούω για f10 bios.Nτάξει,όχι πρώτη,τα λαπτοπ το συνηθίζουν,αλλά όλοι οι υπολογιστές έχουν αυτή την δυνατότητα.

Δεν εχω καμια σοβαρη ενδειξη οτι παει προς τα κει το πραγμα.

 

Μα,μιλάμε καθαρά για προεγκατεστημένα win.

Προφανώς η linux κοινότητα θα βρίσκει λύσεις,αλλά αργά η γρήγορα,θα είναι μια πραγματικότητα,και πολλοί ούτε που θα το πάρουν χαμπάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...