Προς το περιεχόμενο

πολύμπριζο με ασφάλειας υπέρτασης μόνο για μια φορά!


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα τις προάλλες εάν πολύμπριζο με προστασία από υπερτάσεις που χρειαζόμουνα. Με μεγάλη απογοήτευση αφού το άνοιξα και διάβασα το manual, μόνο μία φορά σε γλιτώνει από το "κακό" και δεν έφτανε μόνο αυτό αλλά και μετά που θα σε γλιτώσει από το "κακό" αχρηστεύεται! Μα είναι δυνατόν ρε γαμώτο;

Απογοητεύτικα και σκέφτηκα να το ανοίξω και να έχω τη δυνατότητα να αντικαθιστώ την ασφάλεια κάθε φορά που θα καίγεται από κάποια υπέρταση!

Γιαυτό και έκανα και ένα άλλο thread με το πως μπορώ να το ανοίξω (γιατί έχει κάτι δύσκολες βίδες).

Οκ ας πούμε πως το ανοίγω... το πρόβλημα βέβαια είναι τι θα αντιμετωπίσω μέσα εκεί. Θα μπορώ να αλλάξω την ασφάλεια και να την αντικαταστήσω με μια που να μπορώ να την αλλάζω; Ιστορίες για αγρίους θα μου πείτε αλλά με απογοήτευσε η λογική της συγκεκριμένης συσκευής!

Όσοι ξέρουν, ας τσοντάρουν! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι συσκευές αυτού του τύπου "θυσιάζονται" για να μην πάθει ζημιά ο εξοπλισμός που είναι συνδεδεμένος πάνω τους. Λειτουργούν με ένα εξάρτημα που λέγεται varistor και είναι ιδιαίτερα φτηνό.

 

Μόλις το "σφάξεις", βρες τον τύπο του varistor και πήγαινε σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών να πάρεις μια 10αριά με 2 ευρώ. Υπ' όψιν ότι μαζί με το varistor μπορεί να καίγεται και η γυάλινη ασφάλεια που πιθανότατα θα έχει (εξίσου φτηνή).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε APC που έχει lifetime εγγύηση. Σε προστατεύει, καίγεται και μετά εγγύηση... :P

Λες για πολύμπριζο APC?

Όλες οι συσκευές αυτού του τύπου "θυσιάζονται" για να μην πάθει ζημιά ο εξοπλισμός που είναι συνδεδεμένος πάνω τους. Λειτουργούν με ένα εξάρτημα που λέγεται varistor και είναι ιδιαίτερα φτηνό.

 

Μόλις το "σφάξεις", βρες τον τύπο του varistor και πήγαινε σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών να πάρεις μια 10αριά με 2 ευρώ. Υπ' όψιν ότι μαζί με το varistor μπορεί να καίγεται και η γυάλινη ασφάλεια που πιθανότατα θα έχει (εξίσου φτηνή).

Ωραίος. Το μόνο που με αποσχολεί μετά το σφάξιμο, μαντάρισμα κλπ. είναι μην πάρω καμιά φωτιά με τις μαστοριές μου... ή είναι κάτι απλό και safe;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Το μόνο που με αποσχολεί μετά το σφάξιμο, μαντάρισμα κλπ. είναι μην πάρω καμιά φωτιά με τις μαστοριές μου... ή είναι κάτι απλό και safe;

 

Εάν χρησιμοποιήσεις ίδιου τύπου υλικά (μην έχει ασφάλεια 10Α και πας και βάλεις 25Α) και κάνεις σωστά την αλλαγή (κολλήσεις κλπ) δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Ίδιο με το εργοστασιακό θα είναι. 

 

Κι επειδή ξέρω και τι πατεντιάρης είσαι ( :D ) μπορείς να προσθέσεις και ενδεικτικό LED, με ακόμα ~0,20€ κόστος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επειδή ξέρω και τι πατεντιάρης είσαι ( :D ) μπορείς να προσθέσεις και ενδεικτικό LED, με ακόμα ~0,20€ κόστος. 

Χαχαχα. Ενδεικτικό led για να κάνει τι, να δείχνει εάν έχει καεί το Varistor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε APC που έχει lifetime εγγύηση. Σε προστατεύει, καίγεται και μετά εγγύηση... :P

Σε belkin με lifetime εγγύηση πάντως η αντιπροσωπεία μου σφυραει αδιάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μεγάλη απογοήτευση αφού το άνοιξα και διάβασα το manual, μόνο μία φορά σε γλιτώνει από το "κακό" και δεν έφτανε μόνο αυτό αλλά και μετά που θα σε γλιτώσει από το "κακό" αχρηστεύεται!

Μα αυτή είναι η αξία του!! Το κρατάς και μόνο αν "καεί" ψάχνεις να αντικαταστήσεις το(α) εσωτερικό(ά) εξάρτημα. Παράκληση, με ενδιαφέρει, ποιό είναι και από που το πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ είναι. Όσο για το ότι αυτή είναι η αξία του που λες, έχω και άλλο πολύμπριζο με ασφάλεια για την υπέρταση που έχει τη μορφή κασετίνας και όταν καεί την αλλάζεις χωρίς να το σφάζεις κλπ. Με λίγα λόγια δεν το πετάς ποτέ το πολύμπριζο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε belkin με lifetime εγγύηση πάντως η αντιπροσωπεία μου σφυραει αδιάφορα.

 

δεν περιμενα κατι παραπανω απο την belkin που βγαζει 200 προιοντα διαφορετικα.απο θηκη κινητου μεχρι πολυπριζο ασφαλειας.

Αυτό εδώ είναι. Όσο για το ότι αυτή είναι η αξία του που λες, έχω και άλλο πολύμπριζο με ασφάλεια για την υπέρταση που έχει τη μορφή κασετίνας και όταν καεί την αλλάζεις χωρίς να το σφάζεις κλπ. Με λίγα λόγια δεν το πετάς ποτέ το πολύμπριζο!

apc και παντα apc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν περιμενα κατι παραπανω απο την belkin που βγαζει 200 προιοντα διαφορετικα.απο θηκη κινητου μεχρι πολυπριζο ασφαλειας.

apc και παντα apc

 

Έχω ένα APC τύπου πολύμπριζο αλλά έχει και ενσωματωμένη μπαταρία τα τελευταία 15+ χρόνια και είναι ΣΚΥΛΙ! Του έχω αλλάξει προφανώς μπαταρίες ενδιάμεσα και πλεον δεν προστατεύει το pc αλλά όλο το έπιπλο του καθιστικού (tv, av, ps, apple tv, κλπ). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα APC τύπου πολύμπριζο αλλά έχει και ενσωματωμένη μπαταρία τα τελευταία 15+ χρόνια και είναι ΣΚΥΛΙ! Του έχω αλλάξει προφανώς μπαταρίες ενδιάμεσα και πλεον δεν προστατεύει το pc αλλά όλο το έπιπλο του καθιστικού (tv, av, ps, apple tv, κλπ). :)

ειναι σκυλια και πολυ καλη εγγυηση.ενταξει εννοειται οτι καθε 2-4 χρονια οτι θα χρειαστει μια μπαταρια.κατι τετοιο εχεις παρει δηλαδη

http://www.skroutz.gr/s/294415/APC-SurgeArrest-Battery-Backup-325VA-German.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...