Προς το περιεχόμενο

Tablet Turbo-X Coral 8'' - Firmware ROM


pantelos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

απο ότι φαίνεται brick-αρα το tablet Turbox Coral ( link http://www.plaisio.gr/tablet/tablets/tablets-all/Turbo-X-Tablet-Coral-8-0-me-proegkatestimenous-xartes-MN84-8039.htm ) . Εχω φάει το ιντερνετ μήπως βρώ κάποιο αντίστοιχο μοντέλο ώστε να το σώσω. Οτι και να προσπάθησα απο παραπλήσια μοντέλα δεν έχει αλλάξει την κατάσταση . το Tablet είναι νεκρό, δεν ανάβει καν η οθόνη, δεν μπορώ να μπω σε bootloader, recovery...

Εχει κάποιος κάποια ιδεα για το πως να το διορθώσω , μια πρόταση για πλήρη firmware πριν το πάω στο ΠΛΑΙΣΙΟ

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e star είναι αυτά συνήθως.

Αυτά έψαχνες;

Οχι δεν έψαχνα αυτά. Αφότου μου έδωσες τη πληροφορία το έκανα. ο επεξεργαστής όπου λέει οτι φοράει το coral (ΜΤΚ8127) δεν κυκλοφορεί σε αντίστοιχο 8'' estar αλλά σε 10''.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MT812

ARMv7

1.3 GHz quad-core ARM Cortex-A7

512 KB L2

Mali-450 MP4 @ 600 MHz%5B1%5D

32-bit 666 MHz DDR3 (5.3 GB/s)%5B8%5D

WiFi, Bluetooth, FM, GPS

2014
 

  • ALCATEL ONETOUCH PIXI 8%5B9%5D
  • Chuwi VX8
  • Cube U25GT (new version)
  • DigiLand DL1010Q
  • Lenovo Tab 2 A7-10F
  • Lenovo Tab 2 A7-20F
  • Acer Iconia Tab 10 (A3-A20)
  • ALPS T10/MP10
  • Amazon Fire (5th generation)

Αλκατελάκι;

 

 

http://www.gsmarena.com/alcatel_pixi_8-6459.php

 

Νομίζω ταιριάζει άψογα.

Επεξ/σία από IT chef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις IT chef . Απο την ίδια πηγή έψαχνα τα συμβατά μέχρι τώρα. Με τα lenovo, chuwi, Cube δεν είχα επιτυχία. Συνεχίζω τη προσπάθεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ tsilitheo1 έχω ψάξει και έτσι. Ισως εξ αρχής αυτές οι rom να είναι μια χαρά και καποιος άλλος χρήστης να μην αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.  Φαίνεται ότι το tablet έχει γίνει "τουβλο" κανονικά , (δηλαδή έχω κάνει χοντρή μ.....κία)

Επεξ/σία από pantelos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαίνεται ότι στη προσπάθεια να του φλασάρω καινούρια rom αυτή που κατέβασα αρχικώς να μην ήταν η ενδεικνυόμενη.

Του έχω αποσυνδέσει τη μπαταρία προς το παρόν. Το σκ θα αφιερώσω λίγο χρόνο να δω εαν αναστηθεί φλασάρωντας

Επεξ/σία από pantelos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα σχεδόν όλες τις rom που βρήκα απο αυτές που αναφέρει πιο πάνω ο IT chef όλες με αρνητικό αποτέλεσμα. Flash-άρω με SP tools έχοντας βγάλει την μπαταρία και δείχνει οτι όλα οκ. Συνδέω τη μπαταρία αλλα το tablet συνεχίζει να φαίνεται να είναι νεκρό. Όταν το συνδέω βέβαια στον υπολογιστή το αναγνωρίζει στις θύρες ως MediaTek device

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτα εχουν αυτα τα χαρακτηριστικα

http://www.mediatek.com/products/tablets/mt8127

Το βλεπω να ειναι κανενα τετοιο

http://somytec.gmc.globalmarket.com/products/details/android-4-4-tablet-pc-quad-core-mtk-8127-1-2-ghz-gps-7-inch-mid-9032464.html

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρέθηκα για άλλο λόγο στο Πλαίσιο και ρώτησα να δω τι παίζει. Μου είπαν 8 ευρώ ο έλεγχος και 10 ευρώ εαν το φτιάξουν. του είπα δώσε μου το firmware σε στικάκι να το βάλω μόνος μου τσάμπα. Οχι ότι έχει αξία αλλα είναι για το σπάσιμο...

 

Ισως εαν βρώ κάποιον να έχει το ίδιο και να έχει κάνει back up τo firmware να σωθεί  το tablet

Επεξ/σία από pantelos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον από ότι λέει στην τελευταία παράγραφο δεν του το δώσανε..ψάχνει να βρει κάποιον με το ίδιο tablet με back up το firmware.

Ρε συ pantelos το ίδιο έχω με σπασμένη οθόνη δεν κάνει καν touch αλλά ο υπολογιστής το βλέπει.Μήπως έτσι μπορείς να πάρεις το firmware να στο δώσω να το φτιάξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον από ότι λέει στην τελευταία παράγραφο δεν του το δώσανε..ψάχνει να βρει κάποιον με το ίδιο tablet με back up το firmware.

Ρε συ pantelos το ίδιο έχω με σπασμένη οθόνη δεν κάνει καν touch αλλά ο υπολογιστής το βλέπει.Μήπως έτσι μπορείς να πάρεις το firmware να στο δώσω να το φτιάξεις?

Το διόρθωσε στο τέλος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...