Προς το περιεχόμενο

Χαλασμένο Router?


Εκρηκτικός Φυσικός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 2 μηνες εκανα συμβολαιο με τη cyta και οπως ειναι λογικο μου εδωσαν εξοπλισμο. Εστησα λοιπον κι εγω το router σ ενα σημειο. Καθε φορα που περναω απο εκει και ισως κουνηθει λιγο το καλωδιο τηλεφωνου πεφτει το ιντερνετ και οχι για λιγο, αλλα μεχρι να κουνισω το ρουτερ σε καταλληλη θεση ωστε ν αρχισει να λειτουργει και παλι. Στην αρχη πιστευα οτι εχει καποιο προβλημα η πριζα και την αλλαξα. Το προβλημα εμεινε. Μετα σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι το καλωδιο που συνδεει πριζα-router και το αλλαξα επισης μα το προβλημα δεν λυθηκε. Οποτε τα δυο τελευταια ενδεχωμενα ειναι ή να ειναι καπου τραυματισμενη η γραμμη (πινακας-πριζα) ή να ειναι χαλασμενη η θυρα του router. Για το πρωτο αμφιβαλλω πολυ ειναι η αληθεια. Καμια ιδεα ; 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 μηνες εκανα συμβολαιο με τη cyta και οπως ειναι λογικο μου εδωσαν εξοπλισμο. Εστησα λοιπον κι εγω το router σ ενα σημειο. Καθε φορα που περναω απο εκει και ισως κουνηθει λιγο το καλωδιο τηλεφωνου πεφτει το ιντερνετ και οχι για λιγο, αλλα μεχρι να κουνισω το ρουτερ σε καταλληλη θεση ωστε ν αρχισει να λειτουργει και παλι. Στην αρχη πιστευα οτι εχει καποιο προβλημα η πριζα και την αλλαξα. Το προβλημα εμεινε. Μετα σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι το καλωδιο που συνδεει πριζα-router και το αλλαξα επισης μα το προβλημα δεν λυθηκε. Οποτε τα δυο τελευταια ενδεχωμενα ειναι ή να ειναι καπου τραυματισμενη η γραμμη (πινακας-πριζα) ή να ειναι χαλασμενη η θυρα του router. Για το πρωτο αμφιβαλλω πολυ ειναι η αληθεια. Καμια ιδεα ; 

Ευχαριστω εκ των προτερων

να πάρεις δανεικό κάποιο άλλο να το δοκιμάσεις ή άπλα δεν ασχολείσαι παίρνεις τηλεφωνώ και ζητάς αντικατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα συμφωνεις και εσυ πως δεν προκειται περι τραυματισμενης γραμμης πινακα-πριζας;
επισης επειδη το συμβολαιο δεν ειναι στ ονομα μου υπαρχει καποιο θεμα με τα διαδικαστικα, γνωριζεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα συμφωνεις και εσυ πως δεν προκειται περι τραυματισμενης γραμμης πινακα-πριζας;

επισης επειδη το συμβολαιο δεν ειναι στ ονομα μου υπαρχει καποιο θεμα με τα διαδικαστικα, γνωριζεις ;

πάρε τηλέφωνο και πες ότι είσαι εσύ εάν γνωρίζεις τα στοιχειά  και ζήτα αντικατάσταση κανονικά θέλει ο κάτοχος της γραμμής  δεν νομίζω να φταίει η καλωδίωση του σπιτιού κάπου βραχυκυκλωνει έχεις κάνει επιστροφή σήματος στα τηλεφωνά έχει τα έχεις όλα κουμπωμένα στο modem ή δεν έχεις καθόλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μαγικα πραγματα αυτα με τις γραμμες και ρουτερ, και δεν βγαζεις ακρη και δεν λυνεται το προβλημα εντελως συνηθως, εμενα εκανε βλαβη λογω οτι ειναι τα καλωδια εκτεθημενα εξω στο τοιχο στη εισοδο κατω, και κατα μαγεια μονο εμενα χαλασαν απο υγρασια κλπ, της γειιτονιας και της πολυκατοικιας οχι  κλασσικη γκαντεμια,
 οπως και να χει  ειμαι βονταφον μου βγαλαν την πιστη να το φτιαξουν,  αλλα το προβλημα μου με το ρουτερ δεν εχει λυθει   τα 2 που εχω απο αλλες εταιριες κανουν επανεκκινησεις στο ακυρο ενω δουλευουν σφαιρα απο ταχυτητα κλπ επισης η βονταφον δεν μου δωσε ρουτερ, δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο σε θεματα συγχρονισμου και συμβαττοτητας,
γιατι μου παν οτι δουλευει και με οτι ρουτερ ναναι    επειδη ειμαι ασχετος καπως απο λειτουργια ρουτερ στο γενικο κομματι και γενικα σε θεματα γραμμης αν μπορει καποιος να με διαφωτησει τι παιζει θα χαρω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα συμφωνεις και εσυ πως δεν προκειται περι τραυματισμενης γραμμης πινακα-πριζας;

επισης επειδη το συμβολαιο δεν ειναι στ ονομα μου υπαρχει καποιο θεμα με τα διαδικαστικα, γνωριζεις ;

αν ηταν η γραμμη(δεν υπαρχει πινακας) τοτε δεν θα στο εκανε οταν το κουνουσες. πριζα αλλαξες τηλεφωνικο καλωδιο αλλαξες μονο το ρουτερ εμεινε.βαλε αλλο ρουτερ για αρχη αλλιως ζητα αλλο.μπορεις να το τσεκαρεις και κρατοντας σταθερο το τηλεφωνικο καλωδιο και κουνοντας το ρουτερ αλλα δεν εχει μεινει κατι αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αποφασισα ν αλλαξω ρουτερ και σκεφτομαι να παρω το 

TP-Link WiFi Modem/Router N300 TD-W8960N

απλα δεν εχω ιδεα απο δικτυα και τα συναφη οποτε ρωταω αν σε πρωτη φαση θα δουλευει και αν αξιζει τα χρηματα του 

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αποφασισα ν αλλαξω ρουτερ και σκεφτομαι να παρω το 

TP-Link WiFi Modem/Router N300 TD-W8960N

απλα δεν εχω ιδεα απο δικτυα και τα συναφη οποτε ρωταω αν σε πρωτη φαση θα δουλευει και αν αξιζει τα χρηματα του 

ευχαριστω εκ των προτερων

το modem αυτό δεν κάνει θες voip αλλιώς δεν θα έχεις τηλέφωνο παίρνεις και ζητάς αντικατασταση εξοπλισμού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αποφασισα ν αλλαξω ρουτερ και σκεφτομαι να παρω το 

TP-Link WiFi Modem/Router N300 TD-W8960N

απλα δεν εχω ιδεα απο δικτυα και τα συναφη οποτε ρωταω αν σε πρωτη φαση θα δουλευει και αν αξιζει τα χρηματα του 

ευχαριστω εκ των προτερων

το ρουτερ για τα λεφτα του μια χαρα ειναι αλλα λογω voip απο cyta δεν κανει για αυτο που θες.εκτος αν δεν χρησιμοποιεις το τηλεφωνο αλλα και παλι  το tp link θα το πληρωσεις ενω η cyta θα σου δωσει δωρεαν το δικο της.σιγουρα ενα του εμποριου ειναι καλυτεροο αλλα οπως ειπαμε αν χρησιμοποιεις το τηλεφωνο δεν μπορεις να το αλλαξεις ετσι απλα

 

το modem αυτό δεν κάνει θες voip αλλιώς δεν θα έχεις τηλέφωνο παίρνεις και ζητάς αντικατασταση εξοπλισμού 

θελει router απο την cyta οχι οποιοδηποτε Voip.ακομα και αν παρει Voip router αν δεν εχει τα στοιχεια  που δεν θα του τα δωσουν για να σεταρει το voip τοτε δεν θα παιξει.δεν ξερω αν μπορει απλα να ειναι bridge το ρουτερ της cyta και να βαλει απο πισω δικο του ρουτερ.απλα μετα γινεται λιγο πιο πολυπλοκο.αντικατασταση θα παρει δωρεαν οποτε δεν εχει λογο να μην το κανει

 

Ειναι τα καλοδια οπως σε εμενα...

τι οπως σε εσενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...