Προς το περιεχόμενο

Η Acer ανακοίνωσε την διάθεση της οθόνης BE270U με πάνελ IPS στις 27 ίντσες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα νέο μοντέλο στην σειρά οθονών της παρουσίασε η εταιρεία Acer, το οποίο έχει την ονομασία BE270U και το οποίο βασίζεται πάνω σε ένα νέο πάνελ τεχνολογίας IPS ανάλυσης WQHD (2560 x 1440 pixels), το οποίο επιδεικνύει γωνίες θέασης 178°, refresh rate στα 75Hz και 100% κάλυψη του χρωματικού πρότυπου sRGB.

Το In-Plane Switching panel της BE270U της Acer επιδεικνύει διαγώνιο 27 ιντσών καθώς και χρόνο απόκρισης 6ms ενώ ο λόγος αντίθεσης σύμφωνα με την εταιρεία αγγίζει τα 100.000.000:1 και η φωτεινότητα του είναι 350cd/m².

 

Η Acer BE270U διαθέτει μία ρυθμιζόμενη βάση που η κατασκευάστρια εταιρεία ονομάζει ErgoStand (επιτρέπει Swivel κατά 60°, Tilt κατά -5º και 35º και Pivot κατά 90º) καθώς και δύο στερεοφωνικά ηχεία 2W ενώ υποστηρίζει το πρότυπο VESA. Στον εξοπλισμό της επίσης περιλαμβάνονται είσοδοι DisplayPort, Mini-DisplayPort, 2 x MHL καθώς και USB 3.0 hub.

 

Η Acer με το συγκεκριμένο monitor απευθύνεται σε επαγγελματίες – από φωτογράφους έως web designers – αν και θα το ευχαριστηθούν και οι απλοί χρήστες που τους αρέσει να ασχολούνται με τέτοιες εργασίες. Η οθόνη επίσης προσφέρει multi-streaming και PiP (Picture-in-Picture) δυνατότητες και καλύπτεται από 3ετή εγγύηση ενώ το κόστος της είναι $499.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"O λόγος αντίθεσης σύμφωνα με την εταιρεία αγγίζει τα 100.000.000:1"

 

Ναι σιγουρα...

Αν αγγιζε και τα 2000:1 μια χαρα θα ηταν αλλα δεν μπορει να ξεπερασει και πολυ τα 1000:1 κανενα IPS panel.

Η Dell U2717D εχει λογο αντιθεσης 900:1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρε θάρρος η acer και πάει να ανταγωνιστεί και τη dell μα κοίτα θράσος

Ειχα Dell και μάλιστα 2 διαφορετικά μοντέλα (4 οθόνες τελευταία 2 χρόνια) πανέμορφες οθόνες δεν λέω άλλα τρομερά προβληματικές, είχα θέματα στα χρώματα των οθονών είχανε απίστευτη απόκλιση και όταν ήρθα σε επικοινωνία με την Dell μου είπανε πως είναι αναμενόμενο κάποιες να έχουν πιο ψυχρό και κάποιες πιο θερμό χρωματισμό εργοστασιακά...δεν άλλαζε με τίποτα. Από τότε δεν ξανά πήρα Dell, έχω δοκιμάζει Acer και Samsung και πότε δεν είχα τέτοια προβλήματα. Ειδικά οι καινούργιες οι curved τις samsung ειναι αστερία για τις τιμές τους, μακράν ανώτερο contrast, μακράν καλύτερα μαύρα για VA και PLS και ισος χρωματισμός και τονικότητα, τρομερά σημαντικό για κάποιον που δουλεύει με 2+ monitor.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα Dell και μάλιστα 2 διαφορετικά μοντέλα (4 οθόνες τελευταία 2 χρόνια) πανέμορφες οθόνες δεν λέω άλλα τρομερά προβληματικές, είχα θέματα στα χρώματα των οθονών είχανε απίστευτη απόκλιση και όταν ήρθα σε επικοινωνία με την Dell μου είπανε πως είναι αναμενόμενο κάποιες να έχουν πιο ψυχρό και κάποιες πιο θερμό χρωματισμό εργοστασιακά...δεν άλλαζε με τίποτα. Από τότε δεν ξανά πήρα Dell, έχω δοκιμάζει Acer και Samsung και πότε δεν είχα τέτοια προβλήματα. Ειδικά οι καινούργιες οι curved τις samsung ειναι αστερία για τις τιμές τους, μακράν ανώτερο contrast, μακράν καλύτερα μαύρα για VA και PLS και ισος χρωματισμός και τονικότητα, τρομερά σημαντικό για κάποιον που δουλεύει με 2+ monitor.

 

 

Δεν έρχονται όλες οι οθόνες τις dell καλιμπραρισμένες απ' τη μάνα τους ξέρω για τη σειρά ultrasharp αν δε κάνω λάθος σε κάποιες πρέπει να το κάνεις εσύ.

 

Τώρα samsung γενικά βγάζει κυρίως consumer προϊόντα παρέα με την LG. για την ACER ας μη μιλήσουμε καλύτερα. τώρα δε ξέρω τι εμπειρίες είχε ατομικά ο καθένας αλλά αυτά ισχύουν γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο συγκεκριμένο λόγο; Ποιότητα πχ ή κάτι άλλο;

Ποιότητα και απόδοση. Υπάρχουν πάρα πολλά σε ένα μόνιτορ. Color calibration, color space support, light bleeding, flickering, dead pixels, build quality, electronics quality κτλ. Δεν νομίζω ότι ή Acer με καλύπτει για ημιεπαγγελματικο μόνιτορ. Ότι είχα Acer ήταν από ποιότητα, απόδοση και αντοχή μαύρα χάλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έρχονται όλες οι οθόνες τις dell καλιμπραρισμένες απ' τη μάνα τους ξέρω για τη σειρά ultrasharp αν δε κάνω λάθος σε κάποιες πρέπει να το κάνεις εσύ.

 

Τώρα samsung γενικά βγάζει κυρίως consumer προϊόντα παρέα με την LG. για την ACER ας μη μιλήσουμε καλύτερα. τώρα δε ξέρω τι εμπειρίες είχε ατομικά ο καθένας αλλά αυτά ισχύουν γενικά.

Προφανώς ο άνθρωπος της έκανε calibration δεν τα έγραψε όλα έτσι απλά.

Είχε τύχει να πέσω σε σούπερ οθόνη Dell αλλά την Eizo δεν την αλλάζω με τίποτα. Μπορεί η Eizo να κοστίζει όσο 10 οθόνες dell (για τις Coloredge). Αλλά είναι απόλυτα πιστές στη δουλειά για ατελιέ και Color accurate εφαρμογές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα η συγκεκριμενη Acer ειναι υπο αλλες συνθηκες μια τυπικη 27αρα 1440p. Το πραγματικα αξιο αναφορας θα ηταν αν ειχε τουλαχιστον ανταγωνιστικη τιμη πχ στα 400ευρω. Γεματη ειναι η αγορα απο 27αρες 1440p οθονες στα χρηματα αυτα ή και λιγοτερα περιμενα σε αυτο το κομματι η Acer να ειχε εστω μια δελεαστικη τιμη για να την προτιμησει κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί η Eizo να κοστίζει όσο 10 οθόνες dell (για τις Coloredge).

Φυσικά... αφού η Eizo ελέγχει 10 πάνελ για να κρατήσει ένα. Επίσης, οι εργοστασιακές ρυθμίσεις της Dell είναι hit & miss (εκτός από κάτι κομμάτια που στέλνει στο TFT Central) με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι υποχρεωτικά calibration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι έρχομαι και εγώ  να ρωτήσω....καποιους πιο σχετικούς...

 

Ποια οθόνη προτινέται για δουλειες γραφείου και ταινιες σε 24΄΄αρα και max μεχρι 200E

 

Νο trolling please.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...