Προς το περιεχόμενο

Upscaling σε 4k από gpu


mastixas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, μου έχει δημιουργηθεί μία απορία που ίσως και να μην στέκει αλλά θέλω να τη μοιραστω μαζί σας μιας και από διάφορες αναζητήσεις στο διαδίκτυο δεν έβγαλα άκρη.

 

Όλοι μιλάνε για upscale των κονσολων σε 4k. Αρχικά του Xbox one s και τώρα του PS4 pro.

 

Αυτή η τεχνική πως γίνεται σε έναν υπολογιστή; Πιο συγκεκριμένα έχω αγοράσει 4k TV και το pc μου τρέχει τα windows στην ίδια ανάλυση. Όταν βλέπω το σήμα της τηλεόρασης (Από το πλήκτρο info του τηλεκοντρόλ) λέει ότι δέχεται 2160p σήμα. Όταν τρέχω ένα παιχνίδι σε 1080p ανάλυση μου δείχνει ότι λαμβάνει σήμα 1080p. Πως γίνεται να τρέχω το game σε 1080p αλλά να γίνεται μετατροπή σε 4k όπως στις κονσόλες και να δέχεται 4k (1080p upscaled) σήμα η τηλεόραση;

 

Εδώ ένας τυπας τρέχει το uncharted 4 στο ps4 σε 1080p και μέσω της τεχνικής upscale του Xbox one s στέλνει στην τηλεόραση 4k σήμα.. αυτό πως το κάνουμε με υπολογιστή;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Upscaling κάνουν από μόνες τους οι σύγχρονες οθόνες. Πέρα από το ότι πολλαπλασιάζουν όμοια pixel με hardware αλγόριθμο της οθόνης, για να μην πιάνει το κάθε pixel μισό μέτρο στην 4k, δεν είναι ότι θα δεις και καμια διαφορά μέρα-νύχτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Upscalling σε 4k δεν σημαίνει native 4k. Η εικόνα που απολαμβάνει κάποιος έχει να κάνει με την απόσταση από την οθόνη καθώς και άλλους παράγοντες όπως την έλλειψη θολότητας στα χρώματα ή στην εικόνα (τεχνική Interpolation). Το upscalling είναι ουσιαστικά interpolation και επομένως δεν έχει τόσο καθαρή εικόνα όσο υπόσχεται. Για τους χρήστες PC που παίζουν παιχνίδια σε απόσταση 0,40 cm έως 1 μέτρο από την οθόνη η ανάλυση 1080p ή 2k είναι αρκετή. Για τις κονσόλες λόγω μεγαλύτερης απόστασης και συνήθως μεγαλύτερης οθόνης (TV) είναι καλύτερο το upscalling σε 4k απο 720p ή 1080p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...