Προς το περιεχόμενο

Μαθήματα φωτογραφίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να μπω στο κλάδο της φωτογραφίας είμαι κοντά στην αγορά της 1ης μου dslr (μάλλον την 3300) και ψάχνω λέσχες στην Πάτρα που να με βοηθήσουν με αυτό!
Ξέρετε κάπου στην Πάτρα να υπάρχει λέσχη κατά προτίμηση δωρεάν πχ από πανεπιστήμιο, τει ή κάτι αντίστοιχο?
Η 3300 για πρώτη κάμερα καλή δεν είναι?

Ευχαριστώ Τίμος!    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως φιλε μου οχι.... αλλα πλεον το Internet είναι μεγάλη πηγή γνώσης.

 

Αυτό που βοήθησε εμένα στα πρώτα μου βήματα όντας παντελώς άσχετος ήταν μια σειρά του Evan Sharbouneau.

 

Ωραία δομημένη, με απλά και κατανοητά λόγια, με βοήθησε να κατανοήσω κάποια πράγματα στο ξεκίνημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το κοιτάξω!
Το μόνο που βρήκα στο internet είναι το Φωτογραφική Λέσχη Πάτρας "ΗΔΥΦΩΣ" από ότι βλέπω κάνουν καλή δουλεία αλλά θα ήθελα να έχω και μερικές εναλλακτικές!

Κάτι ακόμα μήπως είναι καλύτερη η a5000? 

Επεξ/σία από Duck Dodgers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν γνωριζω για μαθηματα στην Πατρα, θα συμφωνησω με τον Κωστα οτι πλεον μπορεις να μαθεις πολλα πραγματα online.

 

Υπαρχει παρα πολλη πληροφορια που μπορεις να ανακαλυψεις.

Ενα λαθος που εκανα οταν ξεκινησα ηταν οτι προσπαθουσα να μαθω τα παντα και γρηγορα, χωρις δομη και συνεχεια.

Εψαχνα πραγματα για πιο προχωρημενους χωρις να ξερω τα πιο βασικα, γιαυτο θα συνιστουσα να ξεκινησεις απο τα βασικα μεν αλλα χωρις να πηγαινεις μπρος πισω. Οχι οτι ειναι κακο αλλα για την εξοικονομηση χρονου;)

 

Θα βαλω μερικα links για δωρεαν online μαθηματα, που τουλαχιστον εχουν μια δομη.

 

Εδω εχει τουλαχιστον 25

http://petapixel.com/2014/07/03/best-free-online-photography-courses-tutorials/

 

Δωρεαν απο το Harvard

http://www.unitedphotopressworld.org/2015/01/universidade-de-harvard-oferece-curso.html

 

Ξεκιναει σε λιγες μερες

https://www.open2study.com/courses/the-art-of-photography

 

Επισης θα βρεις πολλα video στο youtube με τα βασικα, οπως επισης video με τις λειτουργειες της μηχανης σου.

 

Αν παραλληλα βρεις κατι για μαθηματα τοπικα θα ειναι καλος συνδυασμος τα online με τα πρακτικα.

 

Εξοπλισου με υπομονη και ορεξη και σιγουρα θα τραβας καλυτερες φωτογραφιες συντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν γνωριζω για μαθηματα στην Πατρα, θα συμφωνησω με τον Κωστα οτι πλεον μπορεις να μαθεις πολλα πραγματα online.

 

Υπαρχει παρα πολλη πληροφορια που μπορεις να ανακαλυψεις.

Ενα λαθος που εκανα οταν ξεκινησα ηταν οτι προσπαθουσα να μαθω τα παντα και γρηγορα, χωρις δομη και συνεχεια.

Εψαχνα πραγματα για πιο προχωρημενους χωρις να ξερω τα πιο βασικα, γιαυτο θα συνιστουσα να ξεκινησεις απο τα βασικα μεν αλλα χωρις να πηγαινεις μπρος πισω. Οχι οτι ειναι κακο αλλα για την εξοικονομηση χρονου ;)

 

Θα βαλω μερικα links για δωρεαν online μαθηματα, που τουλαχιστον εχουν μια δομη.

 

Εδω εχει τουλαχιστον 25

http://petapixel.com/2014/07/03/best-free-online-photography-courses-tutorials/

 

Δωρεαν απο το Harvard

http://www.unitedphotopressworld.org/2015/01/universidade-de-harvard-oferece-curso.html

 

Ξεκιναει σε λιγες μερες

https://www.open2study.com/courses/the-art-of-photography

 

Επισης θα βρεις πολλα video στο youtube με τα βασικα, οπως επισης video με τις λειτουργειες της μηχανης σου.

 

Αν παραλληλα βρεις κατι για μαθηματα τοπικα θα ειναι καλος συνδυασμος τα online με τα πρακτικα.

 

Εξοπλισου με υπομονη και ορεξη και σιγουρα θα τραβας καλυτερες φωτογραφιες συντομα.

Να σαι καλά για την απάντηση!

Μάλλον θα ψάξω πρώτα μόνος μου!

Για την σύγκριση των Nikon D3300 kit Vs Sony a5000 kit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν φωτογραφικη θα προτειμουσα την D3300.

Σε ενδιαφερει το βιντεο? Αρκετά? πρεπει να σκεφτεις τη λυση της Sony

σε ενδιαφερει το βαρος και η φορητοτητα? ειναι μια καλη εναλλακτικη

 

Αν οχι, χωρις αμφιβολια 3300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις λέσχες δεν θα μάθεις φωτογραφία. Πήγαινε αν δεν είσαι ντροπαλός σε έναν επαγγελματία φωτογράφο της περιοχής σου και ζήτα του να γίνεις βοηθός του για μερικούς μήνες δωρεάν φυσικά. Επίσης το ίντερνετ είναι τεράστια πηγή πληροφοριών απλά ξεκίνα περιορίζοντας και αξιολογώντας τις επιλογές σου. Δηλαδή δεν γίνεται να πεις θέλω να μάθω τοπίο, long exposure, αστροφωτογραφία, πορτρέτο, στούντιο, φλας, φυσικό φωτισμό κτλ κτλ γιατί απλά θα πελαγώσεις και θα τα παρατήσεις όπως κάνουν οι περισσότεροι. 

 

Εγώ προσωπικά έμαθα πρώτα ψηφιακή επεξεργασία ( με πήρε 1.5 χρόνo απολύτως μόνος μου χωρίς να πληρώσω τίποτα με μόνη πηγή πληροφοριών το ιντερνετ...youtube, forum, και άπειρες ώρες ειλικρινά μπορεί να πέρναγα και 8 ώρες καθημερινά πάνω στο pc κάνοντας editing ) και μέσω του έντιτινγκ έμαθα σύνθεση (βλέποντας-μελετώντας φωτογραφίες επαγγελματιών) , πως λειτουργεί η σχέση ISO-διάφραγμα-εστιακή απόσταση και ταχύτητα κτλ κτλ και μετά με το κινητό και  με dslr-p&s ότι είχα πάνω μου απλά άρχισα να κάνω πρακτική σε ότι είχα μάθει.

 

Άργησα να μάθω δηλαδή φωτογραφία-έντιτινγκ 2+ χρόνια γιατί έμαθα απολύτως μόνος μου αλλά θέλει υπομονή και μελέτη. η κάμερα είναι δευτερεύων έχω γνωρίσει άτομα εξαιρετικούς φωτογράφους που δεν μιλάνε ποτέ για φωτογραφικές μηχανές αλλά για τεχνικές και χρήση φωτός.

 

 

Για μένα καλή δουλειά γίνεται στο ΤΕΙ ΑΘΗΝΩΝ τμήμα φωτογραφίας και Leica academy έχω φίλους που έχουν αποφοιτήσει και είναι εξαιρετικοί γνώστες και επαγγελματίες.

Επεξ/σία από AggelosTz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις λέσχες δεν θα μάθεις φωτογραφία. Πήγαινε αν δεν είσαι ντροπαλός σε έναν επαγγελματία φωτογράφο της περιοχής σου και ζήτα του να γίνεις βοηθός του για μερικούς μήνες δωρεάν φυσικά. Επίσης το ίντερνετ είναι τεράστια πηγή πληροφοριών απλά ξεκίνα περιορίζοντας και αξιολογώντας τις επιλογές σου. Δηλαδή δεν γίνεται να πεις θέλω να μάθω τοπίο, long exposure, αστροφωτογραφία, πορτρέτο, στούντιο, φλας, φυσικό φωτισμό κτλ κτλ γιατί απλά θα πελαγώσεις και θα τα παρατήσεις όπως κάνουν οι περισσότεροι. 

 

Εγώ προσωπικά έμαθα πρώτα ψηφιακή επεξεργασία ( με πήρε 1.5 χρόνo απολύτως μόνος μου χωρίς να πληρώσω τίποτα με μόνη πηγή πληροφοριών το ιντερνετ...youtube, forum, και άπειρες ώρες ειλικρινά μπορεί να πέρναγα και 8 ώρες καθημερινά πάνω στο pc κάνοντας editing ) και μέσω του έντιτινγκ έμαθα σύνθεση (βλέποντας-μελετώντας φωτογραφίες επαγγελματιών) , πως λειτουργεί η σχέση ISO-διάφραγμα-εστιακή απόσταση και ταχύτητα κτλ κτλ και μετά με το κινητό και  με dslr-p&s ότι είχα πάνω μου απλά άρχισα να κάνω πρακτική σε ότι είχα μάθει.

 

Άργησα να μάθω δηλαδή φωτογραφία-έντιτινγκ 2+ χρόνια γιατί έμαθα απολύτως μόνος μου αλλά θέλει υπομονή και μελέτη. η κάμερα είναι δευτερεύων έχω γνωρίσει άτομα εξαιρετικούς φωτογράφους που δεν μιλάνε ποτέ για φωτογραφικές μηχανές αλλά για τεχνικές και χρήση φωτός.

 

 

Για μένα καλή δουλειά γίνεται στο ΤΕΙ ΑΘΗΝΩΝ τμήμα φωτογραφίας και Leica academy έχω φίλους που έχουν αποφοιτήσει και είναι εξαιρετικοί γνώστες και επαγγελματίες.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Θα περάσω αύριο να ρωτήσω σε πανεπιστήμιο και τει αν υπάρχει!

Το σκεφτόμουν και εγώ για βοηθός σε κάποιον επαγγελματία αλλά πλέων στην Πάτρα υπάρχουν μόνο "μεγάλα φωτογραφάδικα" που έχουν μέσα 4-5 άτομα και το βλέπω χλομό, πάντως μπορεί να κάνω προσπάθεια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οι λεσχες εχουν συνηθως μαθηματα για τα πολυ πολυ βασικα πραγματα ενος εντελως αρχαριου. Δεν εχω πετυχει καποιο πιο advanced σεμιναριο. Το internet και οι πολλες δοκιμες δικες σου ειναι η αρχικη λυση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οι λεσχες εχουν συνηθως μαθηματα για τα πολυ πολυ βασικα πραγματα ενος εντελως αρχαριου. Δεν εχω πετυχει καποιο πιο advanced σεμιναριο. Το internet και οι πολλες δοκιμες δικες σου ειναι η αρχικη λυση

 

Ευχαριστώ για τις απατήσεις! :)

Nikon D3300 kit Vs Sony a5000 kit? ρωτάω γιατί είδα ότι παίζουν στην ίδια τιμή! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...