Προς το περιεχόμενο

Φήμες για pressure-sensitive οθόνη στο Galaxy S8 της Samsung


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με τον BlackSunrise και επαυξάνω! Και δεν είναι φαινόμενο μόνο στα κινητά. Ακόμα και τα πρώτα λειτουργικά της Apple με τα παράθυρα και το γραφικό περιβάλλον είχαν "κλεμένο" το bitmap addressing από την Xerox (το να υπολογίζεται δηλ διαφορετική τιμή για κάθε πιξελάκι της οθόνης αντί για το κλασικό περιβάλλον τερματικού τύπου DOS ή Basic)

Και στο μέλλον δε νομίζω να βλάψει κανέναν μας όταν η εταιρεία που προτιμάμε (όποια κι αν είναι αυτή) αντιγράψει και βελτιώσει το Ultra-sonic fingerprint reading, το sonar proximity sensor και τη μεταφορά ήχου μέσω της ίδιας της οθόνης της Xiaomi.

Αντί να χαιρόμαστε που βγαίνουν και υλοποιούνται από παντού νέες καινοτομίες που βελτιώνονται και γίνονται φθηνότερες, τσακωνόμαστε λες και αντέγραψαν πατέντα της οικογενειακής μας επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οποίος λέει ότι το 3D Touch στο iPhone είναι άχρηστο, απλά πήρε iPhone για την καφετέρια! Για να καταλάβετε το ποσό χρήσιμο είναι το pressure sensitivity, όταν έχετε μια ειδοποίηση ας πούμε ένα μήνυμα κάνετε απλά 3D και σας ανοίγει χωρίς καν να ζητάει κωδικό για να απαντήσετε. Αυτό το κάνει σε όλες τις εφαρμογές με αντίστοιχο τρόπο. Το 3D δεν είναι τα shortcuts που νομίζεται όλοι σας! Είναι ένας πολύ πιο γρήγορος τρόπος να αλλάζεις apps γρηγορα χωρίς να πατάς 2 φορές το κουμπί και να το εξασθενείς κιόλας. Τέλος δεν ξέρω αν γνωρίζεται την χρησιμότητα του όταν πληκτρολογείτε! Πατάς το κουμπί να σβήσει κείμενο και αν θες να σβήσει πιο γρηγορα το πατάς πιο δυνατά. Αν θες να μεταφέρεις τον κέρσορα σε άλλο μέρος απλά πατάς πιο δυνατά και μεταφέρεις εκεί που θέλεις.

 

Σοβαρά μιλάς;

Ευτυχώς υπάρχουν κάτι τέτοια post ένα χρόνο μετά, για να ανοίξουν τα μάτια τους ορισμένοι και να μπουν στην θέση τους κάπoια πράγματα.

 

Επιμένω ότι είναι από τα πλέον useless features σε ios τα τελευταία χρόνια με μετριότατη υλοποίηση και υποστήριξη. Γι' αυτο το λόγο και η χρήση του είναι ιδιαίτερα περιορισμένη από το 99% των κατόχων iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σοβαρά μιλάς;

Ευτυχώς υπάρχουν κάτι τέτοια post ένα χρόνο μετά, για να ανοίξουν τα μάτια τους ορισμένοι και να μπουν στην θέση τους κάπoια πράγματα.

 

Επιμένω ότι είναι από τα πλέον useless features σε ios τα τελευταία χρόνια με μετριότατη υλοποίηση και υποστήριξη. Γι' αυτο το λόγο και η χρήση του είναι ιδιαίτερα περιορισμένη από το 99% των κατόχων iphone.

Σοβαρά ε? Ξέρεις καλύτερα δηλαδή από αυτόν που το χρησιμοποιεί και στο περιγράφει κιόλας όσο πιο απλά γίνεται! Δεν πειράζει, όταν θα το βγάλουν και άλλοι κατασκευαστές στο Android θα το χαίρεστε και σεις. :)

 

Ps. Εκτός αν έχετε στο μυαλό σας εντελώς άσχετους χρήστες που δεν έχουν περάσει ούτε καν ένα App στο smartphone τους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά ε? Ξέρεις καλύτερα δηλαδή από αυτόν που το χρησιμοποιεί και στο περιγράφει κιόλας όσο πιο απλά γίνεται! Δεν πειράζει, όταν θα το βγάλουν και άλλοι κατασκευαστές στο Android θα το χαίρεστε και σεις. :)

 

Ps. Εκτός αν έχετε στο μυαλό σας εντελώς άσχετους χρήστες που δεν έχουν περάσει ούτε καν ένα App στο smartphone τους!

Κι αυτός το χρησιμοποιεί, δεν.

Το 'πε ο άνθρωπος,iphone είχε/έχει.

(Γνωστός Appl-ακιας του forum ο Panos, αντικειμενικιζει και χαλάει την πιάτσα:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά ε? Ξέρεις καλύτερα δηλαδή από αυτόν που το χρησιμοποιεί και στο περιγράφει κιόλας όσο πιο απλά γίνεται! Δεν πειράζει, όταν θα το βγάλουν και άλλοι κατασκευαστές στο Android θα το χαίρεστε και σεις. :)

 

Ps. Εκτός αν έχετε στο μυαλό σας εντελώς άσχετους χρήστες που δεν έχουν περάσει ούτε καν ένα App στο smartphone τους!

 

Κοίτα bildanos...αυτά τα "εσάς", τα "εμάς" και τα "στρατόπεδα" σας κράτα τα για τον εαυτό σου και τα άλλα 5-6 συναφή μέλη.

 

Όπως είπα και νωρίτερα μέσα στο 2016 έχω αγοράσει το iphone 6s plus 3 φορές , ενώ έχω αποκτήσει σχεδόν κάθε πιθανή και απίθανη συσκευή που έχει κυκλοφορήσει η Apple από το 2000 και μετά. (αυτό για να τονίσω ότι δεν είμαι hater ή κάτι τέτοιο)

Άλλες τόσες φορές μέσα στο έτος αγόρασα το s7 και το s7 edge. Τώρα είμαι με το s7 edge duos και αυριο μπορεί να είμαι με το iphone 7 plus. Χ@στηκα ποιος κλέβει από ποιον....εγώ την δουλειά μου και την τρέλα μου θέλω να κάνω όσο το δυνατό καλύτερα.

Δεν περιμένω από κανέναν να μου αναλύσει τι κάνει το 3d touch και ποιες λειτουργίες έχει κλέψει η Apple από jailbreak tweaks ή άλλα λειτουργικά και τα χαρακτηρίζει innovation.

 

Για μένα το 3d touch , με την τωρινή υλοποίηση και υποστήριξη δεν έχει κάποια πρακτικότητα. Την ίδια άποψη παρατηρώ και από άλλους φίλους μου που έχουν παρόμοια τρέλα με εμάς.   Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν μπορείς να το δεχτείς αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κι αυτός το χρησιμοποιεί, δεν.

Το 'πε ο άνθρωπος,iphone είχε/έχει.

(Γνωστός Appl-ακιας του forum ο Panos, αντικειμενικιζει και χαλάει την πιάτσα:P)

Δεν εχει να κανει με το αν εχει iPhone ή όχι. Το να βγαζουμε λάθος καποιον που λέει κάτι διαφορετικό είναι το θέμα. Οπως οταν σας έλεγα πως αγαπώ το iTunes και με βγάζατε εξωγήινο. :P

Κοίτα bildanos...αυτά τα "εσάς", τα "εμάς" και τα "στρατόπεδα" σας κράτα τα για τον εαυτό σου και τα άλλα 5-6 συναφή μέλη.

 

Με αυτο το στυλάκι δεν θα μπορέσω να συζητήσω μαζί σου αφου μου λες πως "δεν εισαι hater αλλά οι άλλοι είναι πρόβατα" (σαν το "δεν ειμαι ρατσιστής οι άλλοι είναι μαύροι"). Αρα λοιπόν ας απολαμβάνει τις συσκευές του όπως και όσο μπορεί ο καθένας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο το στυλάκι δεν θα μπορέσω να συζητήσω μαζί σου αφου μου λες πως "δεν εισαι hater αλλά οι άλλοι είναι πρόβατα"

 

Η Apple είναι η μοναδική εταιρεία που έχει 2 κατηγορίες hardcore φανατικών....τους haters και τα fanboyzzz (στην ελλάδα επικράτησε το πρόβατα). Δεν ειναι απαραίτητο όμως να ανήκεις - με το στανιό - στην μία ή την άλλη κατηγορία. Εσύ επειδή διαφωνώ με την χρησιμότητα ενός feature με κατέταξες αυτόματα στους πρώτους.

 

Από τα εκατοντάδες μηνύματα σου όμως που έχω διαβάσει σε οποιοδήποτε thread περιέχει την λέξη Apple, από την ομολογία σου ότι αγαπάς το itunes :o (!!!),  δεν θα μου φαινόταν παράξενο αν στηνόσουν στην ουρά ενός Appstore για να αποκτήσεις πρώτος το "συλλεκτικό" λεύκωμα των 300$ (*) που θα κυκλοφορήσει. :) Έχεις γερό κόλλημα με το μήλο και την υπεράσπιση του...πως να το κάνουμε;  Ένα πράγμα σαν τον Τσουκαλά , τον Καράπαπα και τον Θεοδωρίδη με τον Ολυμπιακό.

 

(*) με ισοτιμία της Apple $ - €  βλ.369 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η Apple είναι η μοναδική εταιρεία που έχει 2 κατηγορίες hard core φανατικών....τους haters και τα fanboyzzz (στην ελλάδα επικράτησε το πρόβατα). Δεν ειναι απαραίτητο όμως να ανήκεις - με το στανιό - στην μία ή την άλλη κατηγορία.

 

Από τα εκατοντάδες μηνύματα σου όμως που έχω διαβάσει σε οποιοδήποτε thread περιέχει την λέξη Apple, από την ομολογία σου ότι αγαπάς το itunes :o (!!!),  δεν θα μου φαινόταν παράξενο αν στηνόσουν στην ουρά ενός Appstore για να πάρεις πρώτος το λεύκωμα των 300$ (*) που θα κυκλοφορήσει. :) Έχεις γερό κόλλημα με το μήλο και την υπεράσπιση του...πως να το κάνουμε;  Ένα πράγμα σαν τον Τσουκαλά , τον Καράπαπα και τον Θεοδωρίδη με τον Ολυμπιακό.

 

(*) με ισοτιμία της Apple $ - €  βλ.369.99 ευρώ.

Αν προσεχες τα μηνυματά μου θα καταλάβαινες πως πάντα οτι γράφω προέρχεται απο την προσωπική μου εμπειρία με τις συσκευές. Αντιδρώ πιο "φανατικά" μόνο στα μηνύματα που θεωρώ χαζά ή που προερχονται απο απλούς haters χωρις καμία επαφή με τις συσκευές, που σκοπό έχουν απλά να πουν τον πόνο τους ή να τρολλάρουν. Μερικές φορές μάλιστα αναφέρουν μόνοι τους την Apple σε topics non apple, σαν να είναι ...μαζόχες!

 

Btw: βαριέμαι ασύστολα το ποδόσφαιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αντίθεση με το δεξί κλικ που ορίζεται με "σαφή" ενέργεια (πατάς άλλο κουμπί, πιθανώς με άλλο δάκτυλο) το "δυνατό" κλικ αντί του "απαλού" δεν είναι τόσο καλά οριοθετημένο. Λίγο να είσαι πιο τσατισμένος γιατί το κινητό πάει αργά ή γιατί σου έπεσε ο καφές, ή γιατί κάτι δεν προλαβαίνεις κτλ κτλ και θα πατάς άλλα αντί άλλων στο κλικ που θα κάνεις.

 

Θα πρέπει να είσαι Κομφούκιος ηρεμίας και σταθερός όσο άσσος στο χειρισμό της πίεσης για να μπορέσεις να το λειτουργήσεις αποτελεσματικά.

 

Παραδέχομαι ότι δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ξέροντας με τι οργή πατάω τα (δύο) πλήκτρα του ποντικιού μου όταν κάτι δεν πάει καλά (πχ στον ορθογράφο να διορθώσω μία λέξη που δεν βγάζει πρόταση) πιστεύω ότι η τεχνολογία αυτή έχει είδη αποτύχει. 

 

Η σύγκριση με την ευχρηστία του δεξιού κλικ είναι ατυχής.. 

Κάνε ένα κόπο και πήγαινε σε μία έκθεση και δοκίμασε το, να καταλάβεις για τι υλοποίηση μιλάμε. Χρησιμοποίησε το στα system apps, στα utilities, στο control center

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα respect για το σχόλιο σου !!!!! Αναδημοσίευέ το σε κάθε τετοιο post για μερικούς ;)

Φανταζομαι ότι εννοεις ότι τα μισα και παραπανω απο αυτά υπηρχαν πριν η apple βγαλει κινητο , με τα windows phone, Symbian και blackberry. Συμφωνω επισης απολυτα μαζι σου, ότι με τις "αντιγραφες" απο το ένα οικοσυστημα στο άλλο , κερδισμένοι ειμαστε εμεις σαν καταναλωτες.

 

edit -> miss click , η παραθεση ηταν για το παρακατω ποστ 

 

Κάθε φορά που κάποιος άσχετος στα σχόλια θα έχει το θράσος να λεει πως οποιαδήποτε εταιρεία αντιγράφει την Apple θα γράφω τα εξής

 

1. QuickType keyboard

2. Predictive reactions

3. Card-like widgets στην lockscreen

4. Traffic, stops, third party για τους χάρτες

5. Apple Photos

6. Spam calls detection

7. Default apps uninstall

8. Hey Siri

9. Notification center

10. Widgets

11. iCloud Drive

12. App/games videos στο App store

13. Split Screen

14. To UI του Apple Music ειναι c/p του Google Music

15. H εφαρμογή καιρού είναι c/p απο το Yahoo

16. Δεν αναφέρομαι καν στο iOS7 που ήταν αναίσχυντη αντιγραφή των WP

17. Picture-in-Picture

18. Spotlight

19. Low power mode

 

Σταματάω εδω γιατι αν τα γράψω όλα δεν θα φτάνουν 10 σελίδες. Καταλήγω λοιπόν με 2 συμπεράσματα...

 

1. Για τους άσχετους που μιλάνε για αντιγραφή, μπορώ να γράψω αλλα 19 που αντέγραψε η Samsung απο την Apple. Σταματήστε να πορώνεστε με καταναλωτικά προιόντα. Αγοράστε οτι θέλετε και αφήστε τους κομπλεξισμους.

 

2. Για τους υπόλοιπους. Καταλάβετε πως η "αντιγραφη" είναι καλό πράγμα για εμάς τους καταναλωτές. Αν η Apple δεν "εκλεβε" την Nokia και την Motorola δεν θα είχαμε το iPhone. Αν η Samsung δεν "εκλεβε" την Apple δεν θα είχαμε το S και το Note. Αν οι κινέζοι δεν βγάζανε κλώνους iPhone/Galaxy δεν θα είχαμε τούμπανα τηλέφωνα στην μισή τιμη των μεγαλων. ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΗΜΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΝΑ "ΚΛΕΒΟΥΝ" Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το spotlight από πού το αντέγραψε η Apple;

Οι Androidαδες θα μας πουν σε λίγο ότι είχαν Smartphone με Android και Spotlight Search το 2004.

 

Spotlight was first announced at the June 2004 Apple Worldwide Developers Conference and then released with Mac OS X v10.4 in April 2005.

A similar feature for iOS 3.0 with the same name was announced on March 17, 2009.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...