Προς το περιεχόμενο

[Mouse] Logitech G502 Proteus Spectrum 46€ - Amazon.de


panoc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.amazon.de/gp/product/B019NFPE2G/ref=od_aui_detailpages00?ie=UTF8&psc=1

 

Στο skroutz ξεκιναει απο 74E http://www.skroutz.gr/s/8268584/Logitech-G502-Proteus-Spectrum.html

 

Παραγγειλα ενα με express delivery και βγαινει 61Ε, με standard shipping βγαινει 56Ε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παίξει στο Amazon αρκετές φορές εκεί τριγύρω.

Όσον αφορά το mouse τι να λέμε.....Έχω το απλό και πήρα το spectrum back up για όταν (και εφόσον) χαλάσει.

Ποιοτικότατο mouse και έχουν περάσει από τα χέρια μου δεκάδες (Roccat, Mionix, Mad Catz, Razer....).

Σε αυτή την τιμή, εξαιρετική επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απλα τη τελευταια εβδομαδα εψαχνα για ποντικι γιατι το G400 τα παιζει, κανει οτι και οσα κλικ του καπνισουν.

Ειχα σχεδον καταληξει στο mionix castor αλλα με προβληματιζε λιγο το klik lag που εχει. Το G502 εχει σαφως καλυτερο response αν και δε φτανει το G303, αλλα σε αυτη τη τιμη δε το σκεφτηκα και πολυ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είχα το απλό G502 και το πούλησα.

Πολύ ποιοτικό αλλά είχε λίγο περισσότερο input lag από όσο θα ήθελα.

Ρε παιδια μην πετατε τετοιες μπαρούφες χωρις να ξερετε ελεος..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

google it, δεν υπαρχει λογος να γραψουμε τιποτα εδω σε ενα θεμα προσφορας για ενα mouse το οποιο θα χαθει συντομα. :P Αν σας ενδιαφερει το click latency του καθε mouse δειτε εδω, ειναι updated:

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-QI7-LY9Ul_DsVE4ZOqBQxqqqqrdJ04Ite8IY3AQMds/edit?pref=2&pli=1#gid=0

 

Για εμενα μεχρι 8-9ms ειναι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μην πετατε τετοιες μπαρούφες χωρις να ξερετε ελεος..

Ωπ. Έχουμε γνώστη εδώ. Θα μας φωτίσει όλους.

Λοιπόν, τον τελευταίο χρόνο είχα τα G502, Roccat Tyon, Roccat Kiro, Mionix Castor, Ozone Neon και έχω κρατήσει και ένα MS Sidewinder.  Από όλα αυτά το G502 έχει το περισσότερο input lag (όχι click lag). Όχι πολύ (όπως ένα τραγικό Logitech M500 που είχα δοκιμάσει μια φορά) αλλά περισσότερο από όλα τα παραπάνω. Ούτε κάτι που θα γίνονταν αντιληπτό από τον καθένα. Είναι γνωστό εξάλλου ότι το Input lag γενικά δε γίνεται αντιληπτό στον ίδιο βαθμό από όλους.

 

Αλλά να λες σε ένα βετεράνο των FPS (και το Wolfenstein 3D όταν είχε κυκλοφορήσει παρακαλώ) οτι μπαρουφολογεί και δεν ξέρει τι είναι το input lag είναι τουλάχιστον αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εισαι ασχετος τι να κανω εγω? Βετερανε το g502 εχει 1ms "mouse lag" αφου εχει 1k polling rate οπως τα περισσοτερα συγχρονα mouse, απο κει και περα εχει απο τα χαμηλοτερα click latencies. Εσυ με τα αντανακλαστικα του flash πως βλεπεις το input lag για διαφώτισε μας?? Εχεις αναρωτηθει οτι μπορει να ειναι κατι αλλο αυτο που κανεις perceive σαν input lag στο σύστημα σου? Μαλλον οχι ε..

 

Για να μαθαινεις το περισσότερο input lag σε ενα optimized συστημα ερχεται απο το monitor και τα post process effects(vsync εννοειται off, AA και αλλες τετοιες χαζομαρες), κανενα συγχρονο mouse δεν εχει "input lag" αφου κραταν ολα σταθερα 500/1κ hz.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Εννοείται ότι συγκρίνω πάντα στο ίδιο σύστημα και με τα ίδια settings. Δεδομένο αυτό.

 

2) Επειδή λέει η εταιρία 1 ms αυτό λέει κάτι; Δηλαδή όλα τα ποντίκια αν τα βάλουμε σε 1000hz poling rate θα έχουμε ακριβώς το ίδιο lag; Τι άλλο θα ακούσουμε...

 

3) Α δάσκαλε, ξεχασες το double/triple buffering και το prerender limit της GPU στους παράγοντες που επηρεάζουν το input lag.

 

Κατά τα άλλα ο άσχετος είμαι εγώ, ε;

 

Σταματώ εδώ, δε συνομιλώ με προκλητικούς αδαείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ασχετος εισαι παλι εγω φταιω που εκτιθεσαι?? Ακομα και αρχαιο mouse να παρεις με 127hz το input lag που θα εχεις ειναι 8ms, δεν μπορει να το διακρινει ανθρωπος. Ναι το mouse εχει consistent 1khz polling rate οπως και ολα τα συγχρονα mouse αν το συστημα σου ειναι μπρικι και δεν το κραταει σταθερο αυτο ειναι αλλη ιστορια και στο ειπα παραπανω ΔΕΝ φταιει το mouse για το input lag. Το τι εχεις κανει εσυ στο συστημα σου ειναι αλλη ιστορια.

 

Με λιγα λογια, το g502 απο μονο του δεν εχει καθολου input lag και λες μπαρουφες οπως σου ειπα στο πρωτο μηνυμα.

 

Αν κανουμε break down το input lag σε ενα unoptimized συστημα με 127hz mouse(δεν ξερω αν υπαρχουν καν πια) εχουμε κατι τετοιο:

 

longlag.png

 

Σε ενα optimized συστημα που οι περισσοτεροι gamers εχουμε πλεον(εκτος αν εχεις ακομα το pc που επαιζες wolfenstein 3d..) εχουμε κατι τετοιο:

 

bestcase.png

 

 

The input lag from a good mouse, on it's own, is in not perceivable to humans, but remember that this is all part of a larger picture.

 

Most gamers use halfway decent mice these days, so we can expect that latency is more like 2ms to 4ms for most wired USB mouse users and 1ms for gamers with higher end mice.

 

http://www.anandtech.com/show/2803

 

Και δεν ασχολουμαι αλλο με τον καθε ασχετο που το παιζει σχετικος στο insomia, οτι καταλαβες καταλαβες..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...