Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με router ή κάτι άλλο;


siegfried_gr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από siegfried_gr,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Αρχικά θα παραθέσω όλες τις πιθανόν χρήσιμες πληροφορίες. Η κατάστασή μου έχει ως εξής

1. Έχω λειτουργικό win10 pro και σύνδεση ΟΤΕ ADSL μέχρι 24mbps και router ΖΤΕ, ωστόσο γνωρίζω ότι από το κουτί έξω από το σπίτι δεν παίρνω παραπάνω από 8-8.2 με μέτρηση που έχω κάνει με τεχνικό.

2. Στο ΟΟΚLA speedtest με use preffered server έχω αποτέλεσμα ping 20  Downloadspeed 6.47 Uploadspeed 0.18

3. Ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με καλώδιο sτο router αλλά μέσω powerline.

4. Έχω ήδη ξετσεκάρει την επιλογή από τα Power options του device και δεν κλείνει το adapter για powersave. 

4. Όταν κάνω diagnose το network adapter (Killer E2200 Gigabit Ethernet Controller) μου βγάζει πως "Your computer appears to be correctly configured but the device or resource (DNS server) is not responding.

5. Το ίδιο συμβαίνει είτε βάλω στο TCP/IPv4 (στο properties του network adapter) Obtain DNS server address automatically είτε βάλω preffered 8.8.8.8 alternate 8.8.4.4

6. Στο cmd των Windows βάζοντας εντολή για ping the router address with a continuous ping έχω αποτέλεσματα

1η φορά Packets: Sent 59, Received 52 Lost 7 (11% loss)

2η φορά Packets: Sent 57, Received 48 Lost 7 (15% loss)

3η φορά Packets: Sent 89, Received 81 Lost 8 (8% loss)

 

Το πρόβλημά μου λοιπόν και το ερώτημά μου είναι, τι φταίει και δεν μπορώ να στεριώσω σύνδεση σε online games και τρώω dc κάθε λίγο και λιγάκι. Επίσης streaming site οπώς το twitch αλλά και youtube είναι από αδύνατον μέχρι πολύ δύσκολο να δω βίντεο.

 

Υ.Γ. το ίδιο αντιμετωπίζω από το iPad όχι όμως από το κινητό

 

update

Έκανα traceroute στο 8.8.8.8 μου εβγαλε first ip in the provider network το 192.168.1.50. Έκανα continuous ping σε αυτή και είχα 0 errors.

 

Οδήγίες για όλα αυτά πήρα από το Greenpost εδώ http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2233733/computer-appears-correctly-configured-device-resource-dns-server-responding.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Δεν γίνεται γιατί πρέπει να σηκώσω το desktop και να το πάω οθσιαστικά σε άλλο σπίτι δύο ορόφους κάτω.

Ωστόσο το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε με απλά την αλλαγή της ip του powerline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...