Προς το περιεχόμενο

Αναρωτικη άδεια


normal40

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν στις αρχές του χρόνου είχα πάρει 25 μέρες άδεια αναρωτικη λόγο επέμβασης, από νοσοκομείο αυτή η άδεια.

 

Το ερώτημα έχει ως εξής : μπορώ να πάρω από γιατρό του εοπυυ άλλη άδεια; ας πούμε για αρρώστια όχι επέμβαση.

 

Επίσης το χαρτί του εοπυυ είναι το ίδιο με ενός γιατρού από το ΙΚΑ; μην έχω πρόβλημα στη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να πάρεις κι άλλη άδεια μετά τις μερες που έχεις ήδη πάρει απλά ο εργοδότης δεν πληρώνει τίποτα (ούτε ένσημα) , ο,τι πάρεις από ικα 

 

το ίκα πάντως πληρώνει γρήγορα παραδόξως, εμένα σε πρόσφατη ασθένεια (επίσης μήνα) μου τα έδωσε πριν τελειώσει ο μήνας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να πάρεις κι άλλη άδεια μετά τις μερες που έχεις ήδη πάρει απλά ο εργοδότης δεν πληρώνει τίποτα (ούτε ένσημα) , ο,τι πάρεις από ικα

 

το ίκα πάντως πληρώνει γρήγορα παραδόξως

3 ημέρες θέλω να πάρω, ο εργοδότης τις πληρώνει νομίζω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά το μήνα (που έχεις ήδη πάρει)  δε σε πληρώνει

 

για το πρώτο μήνα που πήρες σου πλήρωσε τα ένσημα και μέρος του μισθού (περίπου μισά μισά με το ικα, αν και αυτό διαφέρει από ασθένεια σε ασθένεια) μετά το μήνα από όσο γνωρίζω γίνεσαι πρόβλημα του ικα και μόνο

 

τεσπά θα πάρεις τα χαρτιά που είναι να πάρεις και θα το δεις

 

δεν έχει σημασία ποιος θα σε πληρώσει και τι, αυτό που έχει σημασία είναι ότι αν ασθενήσεις φυσικά και δεν πας στη δουλειά σου, εννοείται πως λείπεις παραπάνω από το μήνα αν χρειαστεί

 

με χαρτί γιατρού που δικαιούται να δώσει άδεια δε θα έχεις κανένα θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά το μήνα (που έχεις ήδη πάρει) δε σε πληρώνει

 

για το πρώτο μήνα που πήρες σου πλήρωσε τα ένσημα και μέρος του μισθού (περίπου μισά μισά με το ικα, αν και αυτό διαφέρει από ασθένεια σε ασθένεια) μετά το μήνα από όσο γνωρίζω γίνεσαι πρόβλημα του ικα και μόνο

 

τεσπά θα πάρεις τα χαρτιά που είναι να πάρεις και θα το δεις

 

δεν έχει σημασία ποιος θα σε πληρώσει και τι, αυτό που έχει σημασία είναι ότι αν ασθενήσεις φυσικά και δεν πας στη δουλειά σου, εννοείται πως λείπεις παραπάνω από το μήνα αν χρειαστεί

 

με χαρτί γιατρού που δικαιούται να δώσει άδεια δε θα έχεις κανένα θέμα

Δηλαδή μετά τις 25 ημέρες υπεύθυνο για εμένα είναι το ίκα.

 

Απλά θυμάμαι μέχρι 3 ημέρες πληρώνει η εταιρία, μετά τις 3 το ίκα.

 

Ισχυει αυτό;

 

Ακόμα θυμάμαι το ίκα σου δίνει ένα τριπλότυπο έγγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ όταν έκανες την επέμβαση δε πήρες τίποτα από τον εργοδότη σου; στα έδωσε όλα το ικα; εμένα πάντως για ένα μήνα που έλειψα και 4 μέρες νοσηλείας σε νοσοκομείο (και μάλιστα ήταν από 1η έως 31 εντελώς τυχαία, μήνας ακριβώς)  το ικα μου έβαλε μισό μισθό ακριβώς στη τράπεζα

 

κανονικά αν δεν έχεις πιάσει μήνα ναι δεν παίρνεις τίποτα από το ικα τις πρώτες μέρες, το ικα μπαινει μετά 

τεσπα, θα πάρεις απόφαση και θα το δεις τι θα σου γράψουν επάνω 

 

από την άλλη μετά το μήνα μέσα στο ίδιο έτος ξέρω ότι δεν πληρώνει τίποτα ο εργοδότης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ όταν έκανες την επέμβαση δε πήρες τίποτα από τον εργοδότη σου; στα έδωσε όλα το ικα; εμένα πάντως για ένα μήνα που έλειψα (και μάλιστα ήταν από 1η έως 31 εντελώς τυχαία) το ικα μου έβαλε μισό μισθό ακριβώς

 

κανονικά αν δεν έχεις πιάσει μήνα ναι δεν παίρνεις τίποτα από το ικα τις πρώτες μέρες, το ικα μπαινει μετά

 

από την άλλη μετά το μήνα μέσα στο ίδιο έτος ξέρω ότι δεν πληρώνει τίποτα ο εργοδότης

Πήρα το μεγαλυτερο ποσόν από το ΙΚΑ, τα υπόλοιπα από τον εργοδότη. Άρα δεν πληρώνει τίποτα Εντάξει καλύτερα έτσι.

 

Δεν θέλω υποχρεώσεις.

 

Εμένα ήταν 31 με 24 του επόμενου κάπως έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει ρόλο και το πόσο είσαι ασφαλισμένος, εσύ πιθανώς να είσαι πιο ψηλά σε κλάση από μένα για αυτό και έχεις υψηλότερο ποσοστό επιδότησης 

 

ρώτα και στο ικα, αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι μετά το μήνα δεν 

 

31 με 24 μπορεί να μην έχεις πιάσει τις 25 εργάσιμες και να σου δώσει κάτι ψιλά , θα το δεις από αυτά που θα σου δώσουν και πουν στο ικα

 

αυτά από όσα έχει τύχει να δω δεν είναι στάνταρ για αυτό και χωρίς απόφαση του ικα δεν βγαίνει και μισθοδοσία, δεν μπορείς να κάνεις μαντεψιές και εκτιμήσεις χωρίς χαρτί στο χέρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει ρόλο και το πόσο είσαι ασφαλισμένος, εσύ πιθανώς να είσαι πιο ψηλά σε κλάση από μένα για αυτό και έχεις υψηλότερο ποσοστό επιδότησης

 

ρώτα και στο ικα, αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι μετά το μήνα δεν

 

31 με 24 μπορεί να μην έχεις πιάσει τις 25 εργάσιμες και να σου δώσει κάτι ψιλά , θα το δεις από αυτά που θα σου δώσουν και πουν στο ικα

 

αυτά από όσα έχει τύχει να δω δεν είναι στάνταρ για αυτό και χωρίς απόφαση του ικα δεν βγαίνει και μισθοδοσία, δεν μπορείς να κάνεις μαντεψιές και εκτιμήσεις χωρίς χαρτί στο χέρι

Ώραια οπότε πρόβλημα με χαρτί του εοπυυ δεν τα έχω, ισχύει όπως του ΙΚΑ, αυτό με νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που θυμάμαι και αν δεν εχει αλλάξει κάτι...

Αν χρησιμοποιήσεις τις αναρρωτικες μέρες που δικαιούσαι και χρειαστείς επιπλέον μερες αδείας ο γιατρος πρεπει να σε παραπέμψει σε επιτροπή που θα κρίνει και θα υπογράψει τις μερες που θα κάτσεις. Αυτες τις μερες θα τις πληρωθείς.

 

Αν ειναι μονο για τρεις μερες δεν ειναι υποχρεωτική η αδεια γιατρου γιατι δεν θα τις πληρωθείς. Κάλυψη εχεις απο τις 3 και πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που θυμάμαι και αν δεν εχει αλλάξει κάτι...

Αν χρησιμοποιήσεις τις αναρρωτικες μέρες που δικαιούσαι και χρειαστείς επιπλέον μερες αδείας ο γιατρος πρεπει να σε παραπέμψει σε επιτροπή που θα κρίνει και θα υπογράψει τις μερες που θα κάτσεις. Αυτες τις μερες θα τις πληρωθείς.

 

Αν ειναι μονο για τρεις μερες δεν ειναι υποχρεωτική η αδεια γιατρου γιατι δεν θα τις πληρωθείς. Κάλυψη εχεις απο τις 3 και πανω.

Και τι θα τους πω που ήμουν ; χωρίς άδεια γιατρού θα έχω θέμα ειναι μεγάλη εταιρεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι θα τους πω που ήμουν ; χωρίς άδεια γιατρού θα έχω θέμα ειναι μεγάλη εταιρεία

 

Εγω δεν σου ειπα να μην πας σε γιατρο, ειπα οτι μεχρι 3 μερες δεν ειναι υποχρεωτικό.

Και εγω αν ήθελα 2-3 μερες σε γιατρο πήγαινα και ας μην ηταν υποχρεωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν σου ειπα να μην πας σε γιατρο, ειπα οτι μεχρι 3 μερες δεν ειναι υποχρεωτικό.

Και εγω αν ήθελα 2-3 μερες σε γιατρο πήγαινα και ας μην ηταν υποχρεωτικό.

Λάθος κατάλαβα σορρυ, βαριέμαι να πάω αλλά πρέπει δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...