Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή πάροχου. Απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην insomni-ο-παρέα. Είμαι συνδρομητής της Forthnet τα τελευταία 9-10 έτη. Στην αρχή όλα ήταν καλά, εποχές 2009 κλείδωνα κοντά στα 6mbps και δεν είχα κάποιο παράπονο, τα τελευταία 3 έτη όμως η κατάσταση έχει φτάσει σε τραγικά επίπεδα. Μείωση στη ταχύτητα, αποσυνδέσεις, ψιλοφουσκωμένοι λογαριασμοί. Με έχουν καταχωρημένο σε λάθος πακέτο και μία χρεώνει σωστά μία όχι και άλλα πολλά. Βέβαια τους το είχα αναφέρει και το "διόρθωσαν" αλλά να χαμε να λέγαμε και να χαμε να πούμε είναι. Με έχουν συνδεδεμένο στο Αστικό Κέντρο της πόλης ( Κέρκυρα ) και σύμφωνα με τους ίδιους η απόσταση είναι 6 περίπου χιλιόμετρα με αποτέλεσμα να κλειδώνω στα 4mbps. Τον τελευταίο μήνα παρατήρησα ότι μου έβγαλαν το fast path στο profile μου ( οι ίδιοι το αρνούνται αλλά μετά από μετρήσεις κλπ δεν συμπεριφέρεται σαν fast path η γραμμή ) καθώς και τις τελευταίες 2 ημέρες η γραμμή γύρισε στα 2 mbps. Αυτό συνέβηκε την Τετάρτη. Μετά από λίγο "βρίσιμο με το γάντι" Αυτή τη στιγμή που σας γράφω περιμένω τηλέφωνο από το "τεχνικό-πιθηκοειδές" τμήμα τους από τις 5 το απόγευμα. Με έχουν γραμμένο κανονικά. Πήρα την απόφαση να αλλάξω πάροχο και να πάω στον ΟΤΕ ( Cosmote ). Θέλω απλό πακέτο, 24άρι ADSL. Αυτή τη στιγμή στη Forthnet πληρώνω 55-60 ευρώ το 2μηνο. Δεν δικαιολογούν σε καμία περίπτωση τις υπηρεσίες που μου προσφέρουν. Εχω μόνο τηλέφωνο ( χωρίς απεριόριστα ή κατι τέτοιο, ενώ το κανονικό πρόγραμμα έχει ) και το εως 24 ιντερνετ. 

 

Λοιπόν, τι κάνουμε τώρα; Λέω Δευτέρα πρωί να κατέβω κέντρο και να "μεταφερθώ" στον ΟΤΕ. Τι πρέπει να κάνω; Πρώτα πάω και διακόπτω από Forthnet; Μετά ΟΤΕ; Επίσης θα πληρώσω στη Forthnet τον τρέχοντα και επόμενο λογαριασμό; Πώς πάνε αυτά; Επίσης έχει διαφορά στο πόσες μέρες θα πάρει η όλη διαδικασία μεταφοράς αν αλλάξω αριθμό; 

 

Ευχαριστώ. Για ότι παραπάνω δε σας κάλυψα ή σας μπέρδεψα, ελεύθερα ρωτήστε με.

 

post-376588-0-71346800-1479504153_thumb.jpg

 

Η περιοχή που μένω βρίσκεται μέσα στο κυκλάκι ( μπλε σημαδάκια οι καμπίνες - από τις καινούριες είναι )

post-376588-0-56838100-1479504930_thumb.jpg

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις συμβολαιο απλα κανεις το νεο συμβολαιο με τον οτε και κανονιζουν αυτοι τις διακοπες κτλπ,καλα πως πληρωνες τοσα πολλα λεφτα?εγω ειμαι απο το 2008 στη Forthnet και για adsl κινητα σταθερα εξωτερικο εδινα 20 τον μηνα δηλ 40 το 2μηνο...
Ανεβασε τα αναλυτικα στατιστικα της γραμμης σου κιολας...

Ολα αυτα τα χρονια εχεις αλλαξει τπτ στη τηλεφωνικη συνδεση στο σπιτι?φιλτρακια εχεις?το ρουτερ ειναι συνδεδεμενο στην κεντρικη πριζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις συμβολαιο απλα κανεις το νεο συμβολαιο με τον οτε και κανονιζουν αυτοι τις διακοπες κτλπ,καλα πως πληρωνες τοσα πολλα λεφτα?εγω ειμαι απο το 2008 στη Forthnet και για adsl κινητα σταθερα εξωτερικο εδινα 20 τον μηνα δηλ 40 το 2μηνο...

Ανεβασε τα αναλυτικα στατιστικα της γραμμης σου κιολας...

Ολα αυτα τα χρονια εχεις αλλαξει τπτ στη τηλεφωνικη συνδεση στο σπιτι?φιλτρακια εχεις?το ρουτερ ειναι συνδεδεμενο στην κεντρικη πριζα?

Ναι είναι στη κεντρική πρίζα. Ενα τηλέφωνο και μόνο βρίσκεται συνδεδεμένο στην πρίζα ( κοντά εξώπορτα ) με φίλτρο. Στο δωμάτιο μου, 2 μέτρα παραδίπλα βρίσκεται άλλη πρίζα με δικό της καλώδιο με απευθείας σύνδεση με το μοντεμ. Δεν έχω συναγερμό στο σπίτι. 

Ο λογαριασμός μία έρχεται 49 μία 55 μία 54. Ενα δύο τηλέφωνα πχ σε κινητό ή σταθερό να πάρεις τσεκουράτη χρέωση για 2-3 λεπτά κλήσεις.

 

Είμαι από το 2007 ( ή 2008 στη forthnet )

 

Κοντά στη περιοχή μου ο ΟΤΕ έχει βάλει 2 νέες καμπίνες. Παραθέτω παραπάνω χάρτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην insomni-ο-παρέα. Είμαι συνδρομητής της Forthnet τα τελευταία 9-10 έτη. Στην αρχή όλα ήταν καλά, εποχές 2009 κλείδωνα κοντά στα 6mbps και δεν είχα κάποιο παράπονο, τα τελευταία 3 έτη όμως η κατάσταση έχει φτάσει σε τραγικά επίπεδα. Μείωση στη ταχύτητα, αποσυνδέσεις, ψιλοφουσκωμένοι λογαριασμοί. Με έχουν καταχωρημένο σε λάθος πακέτο και μία χρεώνει σωστά μία όχι και άλλα πολλά. Βέβαια τους το είχα αναφέρει και το "διόρθωσαν" αλλά να χαμε να λέγαμε και να χαμε να πούμε είναι. Με έχουν συνδεδεμένο στο Αστικό Κέντρο της πόλης ( Κέρκυρα ) και σύμφωνα με τους ίδιους η απόσταση είναι 6 περίπου χιλιόμετρα με αποτέλεσμα να κλειδώνω στα 4mbps. Τον τελευταίο μήνα παρατήρησα ότι μου έβγαλαν το fast path στο profile μου ( οι ίδιοι το αρνούνται αλλά μετά από μετρήσεις κλπ δεν συμπεριφέρεται σαν fast path η γραμμή ) καθώς και τις τελευταίες 2 ημέρες η γραμμή γύρισε στα 2 mbps. Αυτό συνέβηκε την Τετάρτη. Μετά από λίγο "βρίσιμο με το γάντι" Αυτή τη στιγμή που σας γράφω περιμένω τηλέφωνο από το "τεχνικό-πιθηκοειδές" τμήμα τους από τις 5 το απόγευμα. Με έχουν γραμμένο κανονικά. Πήρα την απόφαση να αλλάξω πάροχο και να πάω στον ΟΤΕ ( Cosmote ). Θέλω απλό πακέτο, 24άρι ADSL. Αυτή τη στιγμή στη FOrthnet πληρώνω 55-60 ευρώ το 2μηνο. Δεν δικαιολογούν σε καμία περίπτωση τις υπηρεσίες που μου προσφέρουν. Εχω μόνο τηλέφωνο ( χωρίς απεριόριστα ή κατι τέτοιο, ενώ το κανονικό πρόγραμμα έχει ) και το εως 24 ιντερνετ. 

 

Λοιπόν, τι κάνουμε τώρα; Λέω Δευτέρα πρωί να κατέβω κέντρο και να "μεταφερθώ" στον ΟΤΕ. Τι πρέπει να κάνω; Πρώτα πάω και διακόπτω από Forthnet; Μετά ΟΤΕ; Επίσης θα πληρώσω στη Forthnet τον τρέχονται και επόμενο λογαριασμό; Πώς πάνε αυτά; Επίσης έχει διαφορά στο πόσες μέρες θα πάρει η όλη διαδικασία μεταφοράς αν αλλάξω αριθμό; 

 

Ευχαριστώ. Για ότι παραπάνω δε σας κάλυψα ή σας μπέρδεψα, ελεύθερα ρωτήστε με.

 

attachicon.gifCapture.JPG

 

Η περιοχή που μένω βρίσκεται μέσα στο κυκλάκι ( μπλε σημαδάκια οι καμπίνες - από τις καινούριες είναι )

attachicon.gifCapture.JPG

και εγω τοσο πληρωνω ..50 με 55 αλλα ειμαι χωρις συμβολαιο.Με συμβολαιο πληρωνα 44-45 το 2μηνο.

Μπορεις να τους πεις να σου κατεβασουν το margin στο 6.Ισως παρεις 1-2mbit παραπανω.Απο εκει και περα οτι και να βαλεις θα εχεις χαμηλες ταχυτητες λογο αποστασης.

Παντως εμενα μου φανηκαν αρκετα εξυπηρετικα τα παιδια.Κλειδωνα στα 8 και μεσα σε 10 λεπτα που τους μιλησα στο facebook μου ανεβασαν την ταχυτητα στα 11-12 .Με πηραν τηλεφωνο κιολας για να μην εχω καποιο αλλο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μάλλον τους παλιούς πελάτες θέλουν να τους κάνουν δώρο σε άλλο πάροχο. Μίλησα πριν λίγο με τον απο κάτω ένοικο στο σπίτι. Εγώ βρίσκομαι στον 2ο όροφο. Πιάνει 9-10 mbps ο απο κάτω με ΟΤΕ.

 

και εγω τοσο πληρωνω ..50 με 55 αλλα ειμαι χωρις συμβολαιο.Με συμβολαιο πληρωνα 44-45 το 2μηνο.

Μπορεις να τους πεις να σου κατεβασουν το margin στο 6.Ισως παρεις 1-2mbit παραπανω.Απο εκει και περα οτι και να βαλεις θα εχεις χαμηλες ταχυτητες λογο αποστασης.

Παντως εμενα μου φανηκαν αρκετα εξυπηρετικη τα παιδια.Κλειδωνα στα 8 και μεσα σε 10 λεπτα που τους μιλησα στο facebook μου ανεβασαν την ταχυτητα στα 11-12 .Με πηραν τηλεφωνο κιολας για να μην εχω καποιο αλλο προβλημα.

 

Δεν έχει καμία διαφορά είτε το βάλω στην τηλεφωνική πρίζα κοντά στην πόρτα του σπιτιού είτε στο δωμάτιο μου είναι ακριβώς.

 

Κατσε...δηλαδη το μοντεμ δεν ειναι στην κεντρικη πριζα αλλα σε αλλη μεσα στο δωματιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.cosmote.gr/fixed/sl/201376/doubleplay/home?lastLayoutId=18

 

52 αλλα τουλαχιστον δεν θα εχεις θεματα. Μπορεις να βρεις και καποιον φοιτητη να το κανεις και φοιτητικο στα 20 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.cosmote.gr/fixed/sl/201376/doubleplay/home?lastLayoutId=18

 

52 αλλα τουλαχιστον δεν θα εχεις θεματα. Μπορεις να βρεις και καποιον φοιτητη να το κανεις και φοιτητικο στα 20 ευρω.

52 ευρώ το 2μηνο έτσι;

Επίσης αν διακόψω Δευτέρα από Forthnet, πόσες μέρες θα χρειαστούν για να έχω και πάλι ιντερνετ;

Επίσης πάω κατευθείαν ΟΤΕ ή πρώτα Forthnet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 ευρώ το 2μηνο έτσι;

Επίσης αν διακόψω Δευτέρα από Forthnet, πόσες μέρες θα χρειαστούν για να έχω και πάλι ιντερνετ;

Επίσης πάω κατευθείαν ΟΤΕ ή πρώτα Forthnet;

Οχι δεν πας Forthnet.Πας ΟΤΕ κανεις την αιτηση και περιμενεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 ευρώ το 2μηνο έτσι;

Επίσης αν διακόψω Δευτέρα από Forthnet, πόσες μέρες θα χρειαστούν για να έχω και πάλι ιντερνετ;

Επίσης πάω κατευθείαν ΟΤΕ ή πρώτα Forthnet;

Είναι αυτόματη και γρήγορη η μεταφορά από τον ένα πάροχο στον άλλο δεν θα καταλάβεις διαφορά. Επίσης να σου πω ότι το μέγιστο της γραμμής σου θα το δεις και θα το απολαύσεις μόνο στον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτόματη και γρήγορη η μεταφορά από τον ένα πάροχο στον άλλο δεν θα καταλάβεις διαφορά. Επίσης να σου πω ότι το μέγιστο της γραμμής σου θα το δεις και θα το απολαύσεις μόνο στον ΟΤΕ.

Μακάρι να δω έστω και 7-8 mbps ευχαριστημένος είμαι. Για τα δεδομένα του νησιού. Αν βοηθάει στο χάρτη έχω παραθέσει που βρίσκεται κατά προσέγγιση το σπίτι μου ( δυστυχώς δε βολεύει και πολύ ο χάρτης και δε μπορώ να καταλάβω πιο από όλα είναι το δρομάκι που μένω ) και τις 2 κοντινές καμπίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να δω έστω και 7-8 mbps ευχαριστημένος είμαι. Για τα δεδομένα του νησιού. Αν βοηθάει στο χάρτη έχω παραθέσει που βρίσκεται κατά προσέγγιση το σπίτι μου ( δυστυχώς δε βολεύει και πολύ ο χάρτης και δε μπορώ να καταλάβω πιο από όλα είναι το δρομάκι που μένω ) και τις 2 κοντινές καμπίνες.

Με 50 line attenuation λιγο δυσκολα τα 7-8mbps.Ισως ενα 5αρι και πολυ ειναι.Μονο VDSL αν βαλεις καπως σωζεται η κατασταση.Αν εισαι στα 200-300 μετρα το πολυ μην το σκεφτεσαι καν.Κατευθειαν για VDSL.Μιλα και με cosmote για να σου πουν αν ειναι διαθεσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης αν διακόψω Δευτέρα από Forthnet, πόσες μέρες θα χρειαστούν για να έχω και πάλι ιντερνετ;

Επίσης πάω κατευθείαν ΟΤΕ ή πρώτα Forthnet;

Κατευθειαν Οτε και λογικα θα παρει καμια εβδομαδα μαξ.

 

Θα χρειαστεις ταυτοτητα, αφμ και καποιον λογαριασμο για διευθυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...