Προς το περιεχόμενο

ι5 6500 oc


alexaspi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.


θέλω να αγοράσω τον 6500 και να κάνω ένα χαλαρό Oc όταν και αν αυτό χρειαστεί κάποια στιγμή (το pc θέλω να πάει όσο αντέξει.)


με ποια z170 μητρική περίπου 130€ θα μπορέσω να τον φτάσω σχετικά άνετα και με ασφάλεια στα 3,7-4,0 Ghz; 


 


είμαι ανάμεσα σε αυτες.


1) http://www.skroutz.g...Z170XP-SLI.html


2) http://www.skroutz.g...-Z170-HD3P.html


3) http://www.skroutz.g...keyphrase=ga k3


 


επίσης με ποια ram θα την συνδυάσω; η αγορά θέλω να γίνει άμεσα και δεν έχω συγκεκριμένο κατάστημα στο μυαλό μου.


 


κάθε πρόταση και γνώμη δεκτή απλός αν είναι αιτιολογημένη.


 


ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


 


το θέμα έχει ανοίξει και στις μητρικές-ραμ αλλά εδώ ίσως κάποιος έχει να πει κατι παραπάνω. 


 

 

Y.Γ τροφοδοτικο 850 toughpower thermaltake και cpu cooler corsair A70(αερας) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 6500 είναι κλειδωμένος και δεν παίρνει OC. Το παράθυρο όπου γινόταν OC, πειράζοντας το Base Clock, το έκλεισε η Intel υποχρεώνοντας τους κατασκευαστές μητρικών να βγάλουν νέα Bios...

 

Πρέπει να πας αναγκαστικά σε 6600K αν θες OC...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 6500 είναι κλειδωμένος και δεν παίρνει OC. Το παράθυρο όπου γινόταν OC, πειράζοντας το Base Clock, το έκλεισε η Intel υποχρεώνοντας τους κατασκευαστές μητρικών να βγάλουν νέα Bios...

 

Πρέπει να πας αναγκαστικά σε 6600K αν θες OC...

Μπορεί να flasarei παλαιότερα bios και να κάνει κανονικά oc. τρέχω έναν 6100 και ένα 6500 μπροστά μου.

Όμως αγοράστηκαν με σκοπό άλλα πράγματα. Για Ασφαλή υπερχρονισμό θα πήγαινα σε κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι μπορεί να φλασάρει παλιότερο bios αλλά η διαφορά τιμής τους είναι στο 40άρι. Προσωπικά θα πήγαινα σε K. Και προβλήματα δεν θα αντιμετωπίσει με τις μνήμες αλλά ούτε και με την iGPU...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι μπορεί να φλασάρει παλιότερο bios αλλά η διαφορά τιμής τους είναι στο 40άρι. Προσωπικά θα πήγαινα σε K. Και προβλήματα δεν θα αντιμετωπίσει με τις μνήμες αλλά ούτε και με την iGPU...

Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά αν θέλει ίσως κάποια στιγμη να χρονίσει ψηλά και δεν τον ενδιαφέρει η μεταπώληση μια χαρά είναι ο 6500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω στο internet διαφορα βιντεο που κανουν flash παλιοτερα bios και πανε τον 6500 στα 4+ με κάρτες των 120€.

τι κινδύνους έχει αυτο;

και να επισημάνω οτι το igpu δεν με ενδιαφέρει γιατι θα βάλω πανω 470 η 480 η 1060 αναλόγος. 

επίσης δεν με ενδιαφέρει τοσο το oc απλός σε μια 4ετια που θα χρειαστεί αλλαγή η καρτα γραφικών για να μην τρώω μπουκάλι απο το cpu σκεφτομαι να εχω φροντίσει απο τωρα οτι θα μπορώ να τον ανεβάσω περίπου 20% απόδοση για να τα πατσίσω καπως.

μπορεί και να κάνω λάθος αλλα δέν φτάνει το ποσό μου για να φύγω στα 250€ για cpu γιατι ξεκίνησα με το σκεπτικό του ι3 6100..... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω στο internet διαφορα βιντεο που κανουν flash παλιοτερα bios και πανε τον 6500 στα 4+ με κάρτες των 120€.

τι κινδύνους έχει αυτο;

και να επισημάνω οτι το igpu δεν με ενδιαφέρει γιατι θα βάλω πανω 470 η 480 η 1060 αναλόγος. 

επίσης δεν με ενδιαφέρει τοσο το oc απλός σε μια 4ετια που θα χρειαστεί αλλαγή η καρτα γραφικών για να μην τρώω μπουκάλι απο το cpu σκεφτομαι να εχω φροντίσει απο τωρα οτι θα μπορώ να τον ανεβάσω περίπου 20% απόδοση για να τα πατσίσω καπως.

μπορεί και να κάνω λάθος αλλα δέν φτάνει το ποσό μου για να φύγω στα 250€ για cpu γιατι ξεκίνησα με το σκεπτικό του ι3 6100..... :P

μια χαρά θα είσαι με τον 6500... Υπέροχος είναι και δεν θελει καν Oc πιστεψε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες ε; απλα βλέπω οτι τους skylake του πανε άνετα στα 4,4 και χωρίς να πανε πάνω απο το 1,350volt που ειναι αυτο που δίνει ο κατασκευαστής .

οπότε σκέφτηκα με την Α70 που έχω να τον ανεβάσω οταν θα αρχίσω να βλέπω ζόρια στα fps καποιου game έτσι ώστε να πάρω το 100% της απόδοσης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες ε; απλα βλέπω οτι τους skylake του πανε άνετα στα 4,4 και χωρίς να πανε πάνω απο το 1,350volt που ειναι αυτο που δίνει ο κατασκευαστής .

οπότε σκέφτηκα με την Α70 που έχω να τον ανεβάσω οταν θα αρχίσω να βλέπω ζόρια στα fps καποιου game έτσι ώστε να πάρω το 100% της απόδοσης του.

σε 4 χρονια... αν τον κρατησεις τοσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...