Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με καινουριο λαπτοπ


ARTHURLUFFY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα αγορασα πριν λιγες μερες απο τον Κωτσοβολο ενα λαπτοπ Lenovo Ideapad 100-15IBD 80qq

 

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/166701-lenovo-ideapad-100-15ibd-i5-5200u

 

Το προβλημα ειναι οτι κολλαει υπερβολικα πολυ και αργει. Ανοιγω μια εικονα και κανει 2-3 λεπτα να ανοιξει η το ιδιο και στο firefox.

Στην διαχειριση εργασιων(στην καρτελα διεργασειες) η ραμ ειναι συνεχεια κοντα στο 100% και ο δισκος το ιδιο(ο δισκος ειναι συνεχεια 100% σπανια κατεβαινει).

Το προβλημα ειναι οτι αυτα που μου δειχνει οτι τρωνε μνημη θα φτανουν κοντα στο 1gb τα αλλα 3 που χρησιμοποιουνται?

Τι μπορω να κανω?

Αν θελω να βαλω ραμ ποια μπορω να βαλω?

Ευχαριστω παρα πολυ.

Lenovo Ideapad 100-15IBD
Lenovo Ideapad 100-15IBD
Lenovo Ideapad 100-15IBD
Lenovo Ideapad 100-15IBD
Lenovo Ideapad 100-15IBD
Lenovo Ideapad 100-15IBD
Lenovo Ideapad 100-15IBD
Lenovo Ideapad 100-15IBD
Lenovo Ideapad 100-15IBD
Lenovo Ideapad 100-15IBD
Lenovo Ideapad 100-15IBD
Lenovo Ideapad 100-15IBD
Lenovo Ideapad 100-15IBD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια επαναφορά - format αφού κρατήσεις τα αρχεία που θέλεις. Αν κάνει τα ίδια μην το σκαλίζεις άλλο και πήγαινέ το πίσω αφού έχει εγγύηση. Ίσως έχει θέμα ο δίσκος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε φωτογραφία τις διεργασίες και ανεβασέ την εδώ, επίσης και μια φωτογραφία από την καρτέλα 'εκκίνηση' ώστε να δούμε τι ξεκινάει μαζί με τα windows. Έχεις περάσει όλες τις ενημερώσεις από το windows update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://s12.postimg.org/hvie2jwjx/image.png
https://s12.postimg.org/nxq0t1kzx/image.png
https://s12.postimg.org/tzxnjj9fx/image.png

Για τις ενημερωσεις δεν ξερω οτι εχει κανει μονο του.

Εχω κατεβασει καποια(αρκετα) προγραμματα οπως avg (εσβησα το mcafee και εβαλα αυτο),malwarebytes, unity, blender, speecy, game maker...

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Επισης αν καποιος μπορει να μου προτινει ραμ 8gb γιατι δεν εχω ιδεα αν παιρνει μια η δυο και ποιες ειναι καλες, θελω να δω ποσο κοστιζει να το χω στον νου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα σου είναι ο δίσκος στο 100%? Εγώ θα απεγκαθιστούσε τελείως όλα τα αντιβάιρους και θα άφηνα μόνο το windows defender για να αποκλείσω ότι αυτά προκαλούν κάποιο κόλλημα.  Τσέκαρε μετά ότι δεν σου έχει αφήσει υπολείμματα το uninstall. Με ι5 επεξεργαστή και 4gb ραμ δεν δικαιολογεί να σου κολάει το μηχάνημα σε απλό browsing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το windows defender δεν επαρκει απο μονο του..χρειαζεται επιπλεον antivirus.. avg/avast ειναι αρκετα πιστευω (ενα απο τα 2 εεε..).

 

Δευτερον απενεργοποιησε αυτα που σου ειπε ο "dimitris85".

 

Τριτον με 4γιγα την σημερον ημεραν δεν πας πουθενα.. μισο δεν το τονισα αρκετα... Π Ο Υ Θ Ε Ν Α.

 

Τα windows σε καλη μερα θελουν 1γιγα με το που ανοιξαν...στο σκρινσοτ βλεπω το firefox να τρωει κοντα στα 700mb...

βαλε στην σουμα και τα ψιλολογια..antivirus , services , προγραμματα που θα ανοιξεις...δεν θελει πολυ να την κλαψεις την ραμ.

 

Τεταρτον το avg το βλεπω λιγο ιδιοτροπο..πολλα services και χρηση δισκου..βαλε καποιο αλλο , π.χ. κανα avast.

Τοσο καιρο που το δουλευω ουτε κιχ δεν κανει.

 

Στην θεση σου θα πηγαινα για ραμ ..με 8αρα εισαι μια χαρα..και θα κοτσαρα στο τσακιρ κεφι και κανα ssd γιατι ειμαι σιγουρος οτι ο 1τερα δεν ειναι και "τερας" ταχυτητας...τον βαζεις εξωτερικο και εχεις την "αποθηκη" σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και ευχαριστω πολυ.

 

Τα εχω κλεισει αυτα που ειπε ο "dimitris85".

Σε προγραμματα οπως το blender η το unity δεν μου κολλαει καθολου ενω μπορει να ανοιξω μια εικονα η το firefox και να περιμενω αρκετη ωρα.

 

Εχω και ενα αλλο lenovo thinkpad x61 (με windows 7) που εχει 4gb ram σε 332mhz και δεν μου κολλαει σε εικονες και firefox γιαυτο μου φαινεται παραλογο να κολλαει το καινουριο που η ραμ ειναι 798mhz (εκτος αν τα windows 10 χρειαζονται περισσοτερη ραμ ή παιζει ρολο το οτι στο παλιο μου λαπτοπ οι ραμ ειναι dual channel ενω στο καινουριο single)

 

Δισκο ssd εχω εναν intel και θελω να τον βαλω αλλα δεν θελω να τον εχω σαν εξωτερικο αυτον. Μπορω να βγαλω το dvd writer και να τον βαλω εκει? Εχω ακουσει οτι γινεται.

 

Επισης ραμ απο οτι καταλαβα παιρνει μονο μια (αλλα θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει πιο σιγουρα) ποσα mhz να παρω και τι cas?

 

Και κατι τελευταιο ο δισκος πολλες φορες οταν ανοιγω την διαχειρηση ειναι γυρω στα 30 και μολις ανοιγει η διαχειρηση παει στο 100%.

Αυτο το 100% του δισκου ειναι ποσο δουλευει?

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...