Προς το περιεχόμενο

H Apple θα επιδιορθώσει το Touch Disease στο iPhone 6 Plus με 149 δολάρια


Panos1221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο πελάτης της apple από την άλλη θα έλεγε πόσο γαμάτα είναι τα μακ που έβαλαν το burger του σκαρμούτσου και τον ιδρώτα του σκαρμούτσου θα φάμε αμαλάχει γιατί έτσι θέλει η εταιρεία  και το big tasty ήταν ξεπερασμένο, μπανάλ, με καλώδια και κάρτα sd 

 

Και ο πελάτης της Σάμσουγκ λέει ότι εάν αρρώστησε κάποιος που έφαγε galaxy burger, φταίει το διπλανό μαγαζί...

 

Τέτοιοι πελάτες υπάρχουν παντού. Όχι μόνο στο μαγαζί της Apple. 

 

 

Το αν τα νέα mac burgers της Apple και του Σκαρμούτσου θα έχουν επιτυχία θα το δούμε. Εάν ο κόσμος θέλει και μαγιονέζα-κρεμμύδι μέσα, θα φανεί στις πωλήσεις. Δεν το έχουν μονοπώλιο το κρέας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετοί πελάτες μίας εταιρίας αυτοκινήτων, αντιμετώπισαν πρόβλημα στον κινητήρα.

 

Όσοι αντιμετώπιζαν το συγκεκριμένο πρόβλημα και είχε λήξει η εγγύησή τους, αφού απευθύνθηκαν στην εταιρία, πήραν την απάντηση ότι έπρεπε να αγοράσουν νέο αυτοκίνητο.

 

Αρκετοί κάτοχοι που αντιμετώπισαν αυτό το πρόβλημα, κατέθεσαν ομαδική μήνυση εναντίον της εταιρίας, με την εταιρία μετά από αυτή την εξέλιξη να ανακοινώνει πρόγραμμα επιδιόρθωσης κατά το οποίο όμως όσοι επιθυμούν να επισκευαστεί το αυτοκίνητο τους, θα πρέπει να καταβάλλον το ποσό των Χ δολαρίων.

 

Παράλληλα η εταιρεία τονίζει ότι το αυτοκίνητο θα πρέπει να λειτουργεί σωστά και ο κινητήρας του δε θα πρέπει να έχει υποστεί ρωγμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ μιλάμε για μη ποιοτικό που στο παρουσιάζουν ως ποιοτικό γιατί.. μάρκετινγκ...  και ακόμα να πιάσουμε τα υποννούμενα.. 

Δούλεψες μία βδομάδα με Macbook Pro ή iPhone 6 και σου φάνηκε να μην έχει ποιότητα κατασκευαστικά και λειτουργικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω ένα τυχαίο φανταστικό παράδειγμα για να σου αναλύσω το concept (και πάλι χωρίς να είναι ο κανόνας).

 

Φτιάχνουμε και οι 2 παγωτά χύμα. Εγώ έχω για "σεφ" έναν απόφοιτο από ένα ΙΕΚ ζαχαροπλαστικής και έχοντας υπολογίσει τα κόστη, το πουλάω 2 ευρώ το χωνάκι.

 

Έρχεσαι εσύ μετά και προσλαμβάνεις για σεφ τον Σκαρμούτσο που σου ζητάει 4πλάσιο μισθό από ότι ο δικός μου και έτσι για να μην έχεις χασούρα, πουλάς το παγωτό με 5 ευρώ το χωνάκι.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Απλά να.. στη θέση του Σκαρμούτσου βάλε ένα παπά και στην μπάλα παγωτό που τρώει ο πελάτης, μπόλικο μούσι. Το τελικό προϊόν μπορεί να είναι υπερκοστολογημένο αλλά είναι ευλογημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λοιπόν φτάσει κάποια εταιρία να μου παρέχει αυτή την υπηρεσία, trouble-free στα κινητά της και θα μπορώ να αλλάζω μοντέλο και έκδοση λειτουργικού, χωρίς να χάνω τίποτα, είτε επειδή αναβάθμισα, είτε επειδή μου έπεσε στη θάλασσα, είτε επειδή το έχασα, τότε θα μιλήσουμε ξανά για συσκευές των 150-500-1000€ που είναι καλύτερες από τα iPhone.

 

το κάνει η xiaomi δύο χρόνια τώρα. άλλαξα κινητό από mi4 σε mi5 και μόνο με την εισαγωγή του νουμερου του κινητού μου μετα από δέκα λεπτά τα είχα όλα ίδια. wifi codes, sms, κλήσεις, φωτογραφίες κλπ..

άρα εκτιμώ είσαι ανενημερωτος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κάνει η xiaomi δύο χρόνια τώρα. άλλαξα κινητό από mi4 σε mi5 και μόνο με την εισαγωγή του νουμερου του κινητού μου μετα από δέκα λεπτά τα είχα όλα ίδια. wifi codes, sms, κλήσεις, φωτογραφίες κλπ.. άρα εκτιμώ είσαι ανενημερωτος.

Με την διαφορά πιστεύω ότι τα δεδομένα σου στις κινεζιές και στα κινέζικα Cloud είναι ασφαλή; Δεν νομίζω:

http://thehackernews.com/2016/11/hacking-android-smartphone.html

 

Η ποιότητα των κινέζικων εταιριών από R&D, Design μέχρι ασφάλεια φαίνεται πολύ καθαρά και το πληρώνει ο πελάτης με άλλο άνταλαγμα όπως φαίνεται και παραπάνω. Μου αναφέρεις την μεγαλύτερη CopyCat εταιρία της κίνας που έχει αντιγράψει και την τελευταία γραμμή από Apple και Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφ, δεν ξαναγράφω τίποτα. Είστε ικανοί στο τέλος να το γυρίσετε και σε Goodys Vs Mac (όχι της Apple :P )...

 

:P

 

Εγώ σαν επιχειρηματίας θα προτιμούσα τα περισσότερα κέρδη. Απλό δεν σου ακούγεται? 

 

Nαι αλλά αν θες περισσότερα κέρδη τότε πρέπει να σκέφτεσαι την πελατεία που έχεις και όχι να πουλάς κάτι καινούργιο το οποίο θα είναι ακριβότερο-να έχει κάτι άλλο-και να το πασάρεις ως καλύτερα ποιοτικό ενώ δεν είναι !!!

 

Είναι πολύ κακό να σκέφτεται κάποιος να θέλει περισσότερα κέρδη κοροϊδεύοντας τους πελάτες και πλασάροντας κάτι καινούργιο και δηθεν ποιοτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την διαφορά πιστεύω ότι τα δεδομένα σου στις κινεζιές και στα κινέζικα Cloud είναι ασφαλή; Δεν νομίζω:

http://thehackernews.com/2016/11/hacking-android-smartphone.html

 

Η ποιότητα των κινέζικων εταιριών από R&D, Design μέχρι ασφάλεια φαίνεται πολύ καθαρά και το πληρώνει ο πελάτης με άλλο άνταλαγμα όπως φαίνεται και παραπάνω. Μου αναφέρεις την μεγαλύτερη CopyCat εταιρία της κίνας που έχει αντιγράψει και την τελευταία γραμμή από Apple και Samsung.

 

το Link δεν λέει κάτι για xiaomi οπότε απορώ γιατί το έβαλες.

εγώ απάντησα στον φίλο πιο πάνω ότι η μετάβαση στο νέο μου κινητό xiaomi είναι απροβληματιστη και αυτόματη. αυτό δεν ρώτησε; υπάρχει και αλλού πορτοκαλια που κάνει πορτοκάλι. xiaomi λέγεται. αν έχεις κάποια απόδειξη ότι τα 20gb cloud που έχω δεν είναι ασφαλή ευχαρίστως να την δω.

 

copy cat λές ε; μάλλον κάτι feature τα εχω πρώτα εγώ. πχ scrolling screenshot.. αντιγραφή από Apple? child mode? read mode?

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα τα 2,50-3€ σου φαίνονται πολλά για Burger που να φας και σε κανονικό μαγαζί ποιοτικό Burger. Εγώ για να φάω Burger της προκοπής πληρώνω 9,50€ μόνο για το Burger και εσύ παραπονιέσαι για τα 2,50€ που ζητάνε για ένα ταπεινό mainstream burger?

Ναι ολοι οταν θελουμε να φαμε καλο burger σαν γευμα 9.5 και 10 και 15 θα δώσουμε αν θελεις κατι σε φαση junk food του δρομου ομως(εχει και αυτο τη γλυκα του :P) προφανως δεν θελεις να πληρωσεις πολλα ουτε να σου αλλαζουν το σαπιο που εχεις συνηθισει με "δηθεν" γκουρμεδιες.

 

Μου θυμίζει το black angus που το χει μαθει και η κουτσή μαρια πλεον και μαλιστα σε μερικα εχουν βαλει και extra χρέωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Link δεν λέει κάτι για xiaomi οπότε απορώ γιατί το έβαλες. εγώ απάντησα στον φίλο πιο πάνω ότι η μετάβαση στο νέο μου κινητό xiaomi είναι απροβληματιστη και αυτόματη. αυτό δεν ρώτησε; υπάρχει και αλλού πορτοκαλια που κάνει πορτοκάλι. xiaomi λέγεται. αν έχεις κάποια απόδειξη ότι τα 20gb cloud που έχω δεν είναι ασφαλή ευχαρίστως να την δω. copy cat λές ε; μάλλον κάτι feature τα εχω πρώτα εγώ. πχ scrolling screenshot.. αντιγραφή από Apple? child mode? read mode?

Καλά ναι γιαυτό είναι καρμπόν αντιγραφές του iPhone και του Galaxy Edge. Το εσωτερικό δεν θα το σχολιάσω βρομάει iOS. Ασφάλεια;

http://thehackernews.com/2016/09/xiaomi-android-backdoor.html Backdoors εδώ και χρόνια. Οπότε ας επιστρέψουμε στο θέμα μας και πάρτε τις κινεζιές σας σε άλλα Thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ολοι οταν θελουμε να φαμε καλο burger σαν γευμα 9.5 και 10 και 15 θα δώσουμε αν θελεις κατι σε φαση junk food του δρομου ομως(εχει και αυτο τη γλυκα του :P) προφανως δεν θελεις να πληρωσεις πολλα ουτε να σου αλλαζουν το σαπιο που εχεις συνηθισει με "δηθεν" γκουρμεδιες.

 

Μου θυμίζει το black angus που το χει μαθει και η κουτσή μαρια πλεον και μαλιστα σε μερικα εχουν βαλει και extra χρέωση..

Δεν νομίζω όμως ότι τα 2,50€ είναι πανάκριβα για ένα Burger αλυσίδας. :) Να επιστρέψουμε όμως στο θέμα του iPhone :P γιατί το γυρίσαμε στους μεζέδες και στα Burger :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι νορμαλ ειναι 2.5ε τοσο παει και το σουβλακι πλεον περιπου, εγω μιλησα για την περιπτωση να σου αλλαξουν αυτο το burger με μια δηθεν γκουρμεδια και να στο χρεώσουν παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δες

Εδω τα λεει ολα η κυρια κι εσεις εχετε ξεκινησει παλι πολεμο isheeps vs ihaters. Ειδε κανενας το βιντεο?

 

4 ειναι οι αιτιες του προβληματος. Οι 3 οφειλονται στην κατασκευη και η 1 στην χρηση. 

 

1ον: "the touch ICs no longer have the metal shield we saw in previous iphones (αντι για αυτη την "ασπιδα" εχουν βαλει ενα αυτοκολλητακι"

2ον: The touch ICs arent supported with underfill (αντι για αυτη τη superglue οπως την αναφερει η apple εβλαε αερα κοπανιστο. Τιποτα.)

3ον: Το μεγαλυτερο μηκος της συσκευης σε σχεση με τα προηγουμενα iphones δεν συνδυαστηκε απο αναλογη ενισχυση στο σκελετο. Αποτελεσμα αυτου ειναι το γνωστο bendgate που προκαλει το touch disease μιας και δεν υπαρχουν οι δικλιδες ασφαλειας που υπηρχαν στο προηγουμενα μοντελα..

4ον: Η χρηση.. προφανως αν παρεις ενα iphone6+ και το κοιτας η το προσεχεις σαν τα ματια σου δεν θα βγαλει προβλημα. Αλλα οπως λεει στο βιντεο αρκει να το βαζεις στην κωλοτσεπη για να λυγισει εστω και λιγο και να σου παρουσιασει το touch disease. Εξαιτιας των 1+2+3

 

Απο ολα αυτα προσωπικα βγαζω 2 συμπερασματα:

1. Καλα κανει η apple και χρεωνει την επισκευη καθως τα προιοντα ειναι εκτος εγγυησης και προυποθετει εστω και στο ελαχιστο απροσεξια του χρηστη για να δημιουργηθει το προβλημα.

2. Η εταιρια εχει ριξει πολυ το επιπεδο και στην κατασκευη των προιοντων της, προφανως για να αποκομισει ακομα μεγαλυτερο κερδος. Ετσι ενω μεχρι τωρα ξεραμε οτι σε επιπεδο software δεν ειναι τοσο αξιοπιστη οσο ηταν πριν 4-5 χρονια (πολλοι χρηστες mac προτιμουν παλαιοτερο λειτουργικο, iphones σερνονται μετα απο αναβαθμιση, bugs στο ios10 κτλ..) πλεον γνωριζουμε οτι εχει κανει σημαντικες "εκπτωσεις" και στον τροπο κατασκευης-συναρμολογησης του κινητου προσπαθωντας να γλιτωσει χρηματα απο παντου (αυτοκολλητο αντι για metal shield για την προστασια του touch IC..).

Η τιμη βεβαια ανεβαινει. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Οσο εχει αυτη την πολιτικη η εταιρια στην τιμολογηση(premium) κι οσο υπαρχει αρκετος κοσμος διατεθειμενος να αγορασει το προιον η τιμη προφανως θα ανεβαινει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι γιατί να πουλάνε κάτι καινούργιο το οποίο να είναι ακριβότερο ??

Το ότι έχουμε συνηθίσει κάτι συγκεκριμένο δεν σημαίνει ότι θα μείνουμε στην ίδια εταιρία εφόσον κάτι καταργεί ή πουλάει κάτι ακριβότερο το οποίο δεν είναι τόσο ποιοτικό.

 

Μετά αναρωτιέστε γιατί έχουμε οικονομική κρίση !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι γιατί να πουλάνε κάτι καινούργιο το οποίο να είναι ακριβότερο ??

Το ότι έχουμε συνηθίσει κάτι συγκεκριμένο δεν σημαίνει ότι θα μείνουμε στην ίδια εταιρία εφόσον κάτι καταργεί ή πουλάει κάτι ακριβότερο το οποίο δεν είναι τόσο ποιοτικό.

 

Μετά αναρωτιέστε γιατί έχουμε οικονομική κρίση !!!

Δεν έχουν όλοι οικονομική κρίση. Ότι και καλά η κρίση που ζεις εσύ ή κάποια χώρα οφείλετε στα 5 προϊόντα της Apple, το ακούσαμε και αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...