Προς το περιεχόμενο

H Apple θα επιδιορθώσει το Touch Disease στο iPhone 6 Plus με 149 δολάρια


Panos1221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει το τερμάτισες

 

Ναι, ηταν λίγο υπερβολικός. Δεν χρειάζεται να βρει κινέζικο των 150 € για να είναι είναι πιο πλήρες από iphone, βρίσκει και με λιγότερα. Αλλά OK καταλαβαίνω την έκπληξή σου, μάλλον δεν παρακολουθείς τις εξελίξεις κι έχεις μείνει κάπου στο 2012 όπου όντως έπρεπε να δώσεις πάνω από 150 ευρώ για ένα καλό κινέζικο, πάντα (εννοείται αυτό) πληρέστερο από iphone.

Μιλάμε για το MiCloud ή το άλλο κινέζικο HiCloud? Xiaomi, Huawei και οι υπόλοιποι κινέζοι με την πρωτοπορία στα φωτοτυπικά που αντιγράφουν μέρα νύχτα από ονόματα, UIs, υπηρεσίες, design και δεν συμμαζεύεται; Που στέλνουν κινητά στην δύση με Rootkits και Backdoors; Να τα χαίρεστε τα σκουπίδια σας. Μπήκατε ξανά να μας ζαλίσετε με τις κινεζιές σας, τι να τις κάνουμε να τις ζηλέψουμε; Τι να ζηλέψουμε, τους φτηνούς κλώνους υπηρεσιών και design που έχουμε εδώ και καιρό; Δεν είναι πρωτοπορία είναι κατάντια, προσπαθείτε να μας την πείτε με φτηνούς κινέζικους κλώνους iPhone άσε με το κουράζετε. Δεν πρόκειται να πέσουμε τόσο χαμηλά. Άμα θέλουμε Android υπάρχουν και καλύτερες γνωστές εταιρίες που προσφέρουν και Service.

 

Εγώ πάντως περιμένω την apple να παρουσιάσει κάποιο iphone με (π.χ.) dual sim δυνατότητα για να της πλέξω το εγκώμιο και να πω ότι επιτέλους κινείται στην σωστή κατεύθυνση εφόσον αφουγκράζεται τις ανάγκες των πελατών. Περιμένω από το 2010. Τι λες, έχω ελπίδες ή θα πρέπει να κάνω αυτούς τους αιματηρούς συμβιβασμούς που περιγράφεις;;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ούτε κι εσύ...

 

Δεν με απασχολούν λύσεις που δίνουν συγκεκριμένες εταιρείες με δικά τους app για backup & restore. Αναφέρθηκα στην εμπειρία του να αλλάξεις συσκευή με Android λειτουργικό, με κάποια άλλη που τρέχει επίσης android έχοντας απλά για κοινό στοιχείο το gmail account σου. :)

θα σε απασχολησουν όταν πάρεις το ΜΙΧ :-P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, made in china είναι το κινητό όπως και τα υπόλοιπα. Από που και έως που θα έπρεπε να λειτουργεί απροβλημάτιστα;

 

In other news σχετικά με τη δήθεν υψηλή ποιότητα της aapl.

This 5-second video will crash your iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα χάλασε το μου δεν με ενοχλεί. Θα το ξεπεράσω.

 

Τι δεν έβγαλε νόημα στη σύγκριση με την Quadro?

Ήμουν αρκετά σαφής στο ότι είναι μια ακριβή gpu που δεν τρέχει παιχνίδια γιατί είναι φτιαγμένη για άλλα πράγματα. 

Και πήγαινε σε σχόλιο που έλεγε ότι σε αυτή την τιμή, το macbook έπρεπε να τρέχει παιχνίδια. Λοιπόν για παιχνίδια μίλησα. Τις έξτρα δυνατότητες που έχουν άλλα laptops και το air condition τα πρόσθεσες εσύ μόνος σου και είναι εντελώς άλλο θέμα.

Το τι δεν εβγαλε νοημα στο εξηγησα πολυ αναλυτικα. Οι καρτες της σειρας Quadro κανουν κατι πολυ συγκεκριμενο που οι υπολοιπες καρτες γραφικων ΔΕΝ κανουν, εξου και η συγκριση τρακτερ - αυτοκινητο. Τα macbook ΔΕΝ κανουν κατι πολυ συγκεκριμενο που τα υπολοιπα PC δεν κανουν. Οποτε οταν σου πω η mercedes ειναι καλυτερη απο την audi γιατι βαζει air condition δεν εχει και πολυ νοημα να μου απαντησεις οτι ουτε στα τρακτερ βαζουν air condition. Got it?

 

PS1. Δεν διαφωνω με το point σου, με το παραδειγμα σου διαφωνω. Σαφως και υπαρχει λογος που δεν μπαινουν καρτες γραφικων σε laptop. Μπαταρια / μεγεθος / θερμοκρασιες / βαρος κλπα...

 

Εχουν μπερδευτει λιγακι λες και ενδιαφερει κανενα κατοχο premium αυτοκινητου τι μοντελο  εβγαλε η daihatsu  η' αν θα γινει τριτη στις πωλησεις ...

Τον κατοχο του premium αυτοκινητου με το ονομα Dj Taurus παντως τον ενδιαφερει. Σε καθε θεμα με τις πωλησεις και τα κερδη τσουπ, πετιεται

Μάθετε να διαβάζετε με προσοχή τι γράφουν οι άλλοι! 

Αυτο ακριβως κανω, γιαυτο και μενω με ερωτηματα. Τελικα θα μας πεις πως ακριβως γινεται να εχεις 4πλασιο κοστος για τον Σκαρμουτσο και 10πλασιο για τα υλικα και τελικα να βγαζεις πολλαπλασια κερδη πουλωντας λιγοτερες συσκευες? Θελει μιγαδικους η εξισωση? Γιατι με τα απλα μαθηματικα του Δημοτικου δεν τα βγαζω τα νουμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι τι δηλαδή? Θα σταματήσουμε μετά να αγοράζουμε προϊόντα της Apple και θα συμβιβαζόμαστε με μετριότητες? Τς τς τς... :P

Ευτυχώς που αγοράζετε ανώτερα μηλοπροιόντα και δεν συμβιβάζεστε με μετριότητες.

Αλήθεια εκείνη την ανώτερη ποιοτικά συσκευή που χάλασε το touch και οι ατυχείς ιδιοκτήτες καλούνται να πλερώσουν 150$ πως την έλεγαν;

Mήπως iPhone 6/6S; (γκουχ γκουχ)

Πιπέρι στο στόμα που μου χρειάζεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύση!

Αγοράζεις το κινητό και το βάζεις στην γυάλα να μην σου χαλάσει (που έχεις την απαίτηση να το χρησιμοποιείς, μαμελούκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θα σε απασχολησουν όταν πάρεις το ΜΙΧ :-P

Χλωμό. Ειδα και ενα teardown πριν λιγο με το χαος και τα πλαστικά που εχει μεσα του και εκτιμησα ακομη πιο πολυ την Apple! :P

Πιπέρι στο στόμα που μου χρειάζεται.

Βασικα ενα iphone χρειάζεσαι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλωμό. Ειδα και ενα teardown πριν λιγο με το χαος και τα πλαστικά που εχει μεσα του και εκτιμησα ακομη πιο πολυ την Apple! :P

Αλλού αυτά.

Την Xiaomi πολλοί εμίσησαν το Mix ουδείς :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αλλού αυτά.

Την Xiaomi πολλοί εμίσησαν το Mix ουδείς :-D

 

Απο οσο με ξέρω, θα παίξω (θεωρητικα) με το s8 (σαν δεύτερη συσκευη), μέχρι να ερθει ο καιρος για το επομενο iPhone. Αν και τα ιδια κανω καθε φορά που βγαινει νεο Galaxy και μετά βριζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο με ξέρω, θα παίξω (θεωρητικα) με το s8 (σαν δεύτερη συσκευη), μέχρι να ερθει ο καιρος για το επομενο iPhone. Αν και τα ιδια κανω καθε φορά που βγαινει νεο Galaxy και μετά βριζω...

Ευκαιρία λοιπόν να αγοράσεις ένα πραγματικό κόσμημα όπως το Mix.

Κι έλα μετά να μιλήσουμε για μήλα και γαλαξίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθετε να διαβάζετε με προσοχή τι γράφουν οι άλλοι! Αναφέρθηκε στην εμπειρία του restore στη συσκευή όλων των apps, folders, settings και όχι στη δυνατότητα απλής αποθήκευσης δεδομένων στο cloud. Και σε αυτό το θέμα το android έχει ακόμη δρόμο για να φτάσει την ευχρηστία του restore στο ios. Όσοι έχουμε πολλά apps και χρειάστηκε να αλλάξουμε android συσκευή, έχουμε ξοδέψει πολύ περισσότερο χρόνο από το αν αλλάζαμε  ios  συσκευή.

 

Α και τώρα που το θυμήθηκα: στο android αν έχεις ένα folder στη home screen που το έχεις "τραβήξει" από τη σελίδα με τα apps και προσθέσεις μία ακόμη εφαρμογή στον αρχικό φάκελο, δεν ενημερώνεται και αυτός που έχεις στη home screen? Τυχαία το πρόσεξα στο tab S2 και λέω ...WTF?  :ph34r:

Προφανως και όταν λεω cloud δεν αναφέρομαι στο onedrive η στο google drive.... Και το azure cloud το αποκαλουν αλλα δεν είναι για να συγχρονίζεις data....επισης το backup (cloud) της Samsung (μιας και η γυναικα μου εχει το s6 edge plus) σου επαναφερει μεχρι και το home screen και τη διαταξη φακελων (εκτος των κλασσικων επαφων , μηνυματων, εφαρμογων κλπ). Ομοιως για τα nexus (κατοχος 6p) κανει ακριβως το ιδιο με το google backup (ναι επαναφερει και κωδικούς wifi)...

 

Τωρα για το δευτερο είναι σαν να μου λες ότι αμα φτιαξω 2 φακελους στα win , πρεπει μολις ενημερωνω τον 1, να ενημερώνεται αυτόματα και ο άλλος. Εμ δεν παει ετσι (ουτε στα win ουτε στα android) γιατι εχει 2 επίπεδα μενου αυτονομα και ανεξάρτητα. Και δεν καταλαβαίνω γιατι πρεπει να παει ετσι, επειδή ετσι το σκεφτηκε η αππλε? Δηλαδη εγω που θελω περιεκτικούς φακελους στο desktop, και αναλυτκοτερους στο μεσα μενου πρεπει να συμβιβαστω με κατι διαφορετικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ευκαιρία λοιπόν να αγοράσεις ένα πραγματικό κόσμημα όπως το Mix.

Κι έλα μετά να μιλήσουμε για μήλα και γαλαξίες.

Τι να το κανω κατι όμορφο μονο εξωτερικα? Και το s7 edge πανεμορφο ήταν και ξαλαφρωσα μολις το πούλησα. Xiaomi δεν θα αγοραζα ποτε ειτε θα εκανε 100 ευρω ειτε 1000.

Προφανως και όταν λεω cloud δεν αναφέρομαι στο onedrive η στο google drive.... Και το azure cloud το αποκαλουν αλλα δεν είναι για να συγχρονίζεις data....επισης το backup (cloud) της Samsung (μιας και η γυναικα μου εχει το s6 edge plus) σου επαναφερει μεχρι και το home screen και τη διαταξη φακελων (εκτος των κλασσικων επαφων , μηνυματων, εφαρμογων κλπ). Ομοιως για τα nexus (κατοχος 6p) κανει ακριβως το ιδιο με το google backup (ναι επαναφερει και κωδικούς wifi)...

 

Τωρα για το δευτερο είναι σαν να μου λες ότι αμα φτιαξω 2 φακελους στα win , πρεπει μολις ενημερωνω τον 1, να ενημερώνεται αυτόματα και ο άλλος. Εμ δεν παει ετσι (ουτε στα win ουτε στα android) γιατι εχει 2 επίπεδα μενου αυτονομα και ανεξάρτητα. Και δεν καταλαβαίνω γιατι πρεπει να παει ετσι, επειδή ετσι το σκεφτηκε η αππλε? Δηλαδη εγω που θελω περιεκτικούς φακελους στο desktop, και αναλυτκοτερους στο μεσα μενου πρεπει να συμβιβαστω με κατι διαφορετικο?

Τον φάκελο στη home screen τον σερνω απο μέσα απο τα apps, δεν είναι κατι ξεχωριστό. Απλη λογική χρειαζεται (στο λειτουργικό αναφερομαι). Μου αρέσει να οργανωνω τα apps μου και οταν φτιάχνω ενα folder που τον λεω πχ social και τον βαζω μετά και στη home screen, ετσι και βαλω ενα νεο σχετικο app θα πρεπει να θυνηθώ να το βαλω και στους 2 ξεχωριστά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε κι εσύ...

 

Δεν με απασχολούν λύσεις που δίνουν συγκεκριμένες εταιρείες με δικά τους app για backup & restore. Αναφέρθηκα στην εμπειρία του να αλλάξεις συσκευή με Android λειτουργικό, με κάποια άλλη που τρέχει επίσης android έχοντας απλά για κοινό στοιχείο το  gmail account σου. :)

Ωραια αν μεταφερθείς από οποιοδήποτε Samsung σε άλλο, η διαδικασια restore γινεται αυτόματα. Εχει δικο της cloud κατι που εξυπακούεται καθως εχει και το μεγαλυτερο μεριδιο αγορας κινητών. Τωρα αν πας σε άλλο android , ναι πιθανότατα να χρειαστεί να κανεις ορισμενες ρυθμισεις χειροκίνητα (πχ φακελους, homescreen κλπ) αλλα το ιδιο θα γινει και αν από το iPhone μεταβεις σε άλλη συσκευή αλλου κατασκευαστη με ios. Αλλα τωρα που το σκεφτομαι, μονο 1 συσκευή με ios υπαρχει...

Τι να το κανω κατι όμορφο μονο εξωτερικα? Και το s7 edge πανεμορφο ήταν και ξαλαφρωσα μολις το πούλησα. Xiaomi δεν θα αγοραζα ποτε ειτε θα εκανε 100 ευρω ειτε 1000.

 

Τον φάκελο στη home screen τον σερνω απο μέσα απο τα apps, δεν είναι κατι ξεχωριστό. Απλη λογική χρειαζεται (στο λειτουργικό αναφερομαι).

Ναι δεν είναι συντομευση, είναι άλλος φάκελος. Ετσι είναι σχεδιασμενο να σου αναπαραγει εξω το φακελο. Ειτε τον τραβηξεις από μεσα , ειτε τον φτιαξεις επι τοπου, είναι άλλος φάκελος. Για ποιο λογο εξηγησε μου θα επρεπε να λειτουργει σαν συντομευση σε menu 2 επιπεδων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ωραια αν μεταφερθείς από οποιοδήποτε Samsung σε άλλο, η διαδικασια restore γινεται αυτόματα. Εχει δικο της cloud κατι που εξυπακούεται καθως εχει και το μεγαλυτερο μεριδιο αγορας κινητών. Τωρα αν πας σε άλλο android , ναι πιθανότατα να χρειαστεί να κανεις ορισμενες ρυθμισεις χειροκίνητα (πχ φακελους, homescreen κλπ) αλλα το ιδιο θα γινει και αν από το iPhone μεταβεις σε άλλη συσκευή αλλου κατασκευαστη με ios. Αλλα τωρα που το σκευτομαι, μονο 1 συσκευή με ios υπαρχει...

 

Ναι δεν είναι συντομευση, είναι άλλος φάκελος. Ετσι είναι σχεδιασμενο. Ειτε τον τραβηξεις από μεσα , ειτε τον φτιαξεις επι τοπου, είναι άλλος φάκελος. Για ποιο λογο εξηγησε μου θα επρεπε να λειτουργει σαν συντομευση σε menu 2 επιπεδων?

Και μολις περιεγραψες τη φιλοσοφια της Apple. Ακριβώς γι αυτο την προτιμώ, γιατι μου προσφέρει πράγματα που θεωρώ "φυσιολογικα και πρακτικά ". :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μολις περιεγραψες τη φιλοσοφια της Apple. Ακριβώς γι αυτο την προτιμώ, γιατι μου προσφέρει πράγματα που θεωρώ "φυσιολογικα και πρακτικά ". :)

Πρακτικο για καποιον είναι αβολο για καποιον άλλο (σου εξηγησα και τον λογο ποιο πανω). Προσωπικα το θεωρω ανουσιο να θες συντομευση σε κινητο, όταν καλλιστα όπως ανεφερες ποιο πανω , μπορεις απλα να τραβηξεις το φακελο από το μεσα μενου στο εξω με ένα κλικ. Και προφανως αυτή η διαφορετικη φιλοσοφια, δειχνει και τo target group της εταιρειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...