Προς το περιεχόμενο

Τελωνείο - Αμερική


p.space

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω πει σε έναν φίλο μου που είναι αμερική να μου πάρει ένα λάπτοπ(αξία 1300 δολάρια). Ήθελα να ρωτήσω τι τελειωνείο θα πληρώσω.

 

Έχω τις εξής ερωτήσεις.

 

1) Μου έχουν πει πως αν το τυλίξει το κουτί και φαίνεται σαν δώρο τότε δεν θα περάσει απο τελεωνείο και δεν θα πληρώσει τίποτα. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

2) Θα μπορούσε βέβαια να το ανοίξει το laptop (να πετάξει προφανώς όλα τα κουτιά κτλπ) και να φαίνεται λες και είναι δικό του. Όπου και εκεί λογικά δεν θα πληρώσει τελωνείο αλλά το θέμα είναι πως θα χάσω την ευχαρίστηση να ανοίξω εγώ ο ίδιος το λάπτοπ.

 

3) Αν τελικά το φέρει το λάπτοπ στο κουτί του κλειστό και το "πιάσει" το τελωνείο, τότε τι ποσό θα πληρώσω περίπου(υπόψιν πως το λάπτοπ είναι στα 1300 δολάρια). 

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αλλά το θέμα είναι πως θα χάσω την ευχαρίστηση να ανοίξω εγώ ο ίδιος το λάπτοπ.

 

 

Είναι λογικό τώρα αυτό που σκέφτικες; κανένα 600αρι να υπολογίζεις ότι θα σου κοστίσει η χαρά του ανοίγματος

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω πει σε έναν φίλο μου που είναι αμερική να μου πάρει ένα λάπτοπ(αξία 1300 δολάρια). Ήθελα να ρωτήσω τι τελειωνείο θα πληρώσω.

 

Έχω τις εξής ερωτήσεις.

 

1) Μου έχουν πει πως αν το τυλίξει το κουτί και φαίνεται σαν δώρο τότε δεν θα περάσει απο τελεωνείο και δεν θα πληρώσει τίποτα. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

2) Θα μπορούσε βέβαια να το ανοίξει το laptop (να πετάξει προφανώς όλα τα κουτιά κτλπ) και να φαίνεται λες και είναι δικό του. Όπου και εκεί λογικά δεν θα πληρώσει τελωνείο αλλά το θέμα είναι πως θα χάσω την ευχαρίστηση να ανοίξω εγώ ο ίδιος το λάπτοπ.

 

3) Αν τελικά το φέρει το λάπτοπ στο κουτί του κλειστό και το "πιάσει" το τελωνείο, τότε τι ποσό θα πληρώσω περίπου(υπόψιν πως το λάπτοπ είναι στα 1300 δολάρια). 

 

Ευχαριστώ.

 

Να ξεχάσεις τη χαρά του ανοίγματος και να του πεις να το βάλει στις αποσκευές του ή το πολύ να το έχει αγκαλιά. 

Σε περίπτωση που τον σταματήσουν στο τελωνείο, θα πληρώσει ΦΠΑ και όχι δασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό τώρα αυτό που σκέφτικες; κανένα 600αρι να υπολογίζεις ότι θα σου κοστίσει η χαρά του ανοίγματος

Κοίτα δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ θα ήθελα να το ανοίξω ο ίδιος το λάπτοπ. Τώρα αν είναι να πληρώσω 600 ευρώ παραπάνω ναι οκ θα του πω να το ανοίξει. Συγκεκριμένα πάντως για το πόσο. 600 ευρώ δεν είναι πολλά? Που το βρήκες εσύ το ποσό? Το υπολόγισες κάπως?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-Δεν νομιζω οτι απαγορευεται να το παρει κατι σαν νεα αγορα .πιθανον σε μερικες πολιτειες αμερικης να χει tax free tax return οποτε θα πρεπει να δωσει κ το χαρτι στο αεροδρομιο για να παρει το φπα ή κατι παρομοιο.

-χλωμο και ο ιδιος να δεχοταν να το φερει με κουτι.το κουτι θα του φαει 4πλασια χωρητικοτητα.μεσα σε handbag πανω απο τβν θεση του και τιποτα αλλο

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξακοσάρι που αναφέρθηκε δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα. Ο γενικος κανονας λεέι 17% της αξίας του προϊόντος συν ΦΠΑ.

 

Τωρα ο καθε τελωνειακός είναιβκαινλιγο ο,τι κατεβασει η κουτρα του για να χρεωσει οποτε ου μπλεξεις. Κι αυτο ισχυει σχεδον σε ολες τις χωρες δεν ειναι κάποια ελληνική ιδιαιτεροτητα.

 

Απο την αλλη βεβαια δε τους σταματανε και ολους τους επιβατες στο αεροδρομιο. Προσωπικα σε οσα ταξιδια εχω παει εκτος Ευρωπης (τουλαχιστον 2 μεγαλα το χρονο) δεν εχει τυχει να με σταματησουν οταν γυριζω πισω. Αυτο φυσικα δε σημαινει οτι δε γινονται ελεγχοι ή οτι την επομενη φορα δε θα ειναι και η φαρμακερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θεμα, θελω να αγορασω προϊόν αξιας $85 απο Αμερική. Κάπου διαβασα οτι πληρωνω το ΦΠΑ του στο τελωνείο. Ομως δεν υπάρχει διευκρίνηση. ΦΠΑ Ελλαδας ή ΦΠΑ ΗΠΑ; Γενικα δεν ξερω τι παιζει οποτε καθε βοηθεια θα ηταν πολύτιμη. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ΦΠΑ Ελλάδας + δασμούς+ άλλα έξοδα αυτά για αν περάσει τελωνείο.

 

Στην κατηγορία ίντερνετ υπάρχει αναλυτικός οδηγός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΠΑ Ελλάδας + δασμούς+ άλλα έξοδα αυτά για αν περάσει τελωνείο.

 

Στην κατηγορία ίντερνετ υπάρχει αναλυτικός οδηγός.

Σε ευχαριστώ πολυ για τη βοηθεια. Απο την εμπειρια σου, περνανε συχνα απο τελωνειο αυτα τα μικρα δεματα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...