Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX480 Nitro+ 8gb - Artifacts στο BIOS screen.


Alchemist`

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μόλις αγόρασα και τοποθέτησα την κάρτα του τίτλου.

 

Όλα λειτουργούνε τέλεια, δοκίμασα μερικά games (Total War Attila, CS:GO, Skyrim, Serious Sam 3 BFE) και benches (furmark, aquamark3). Η κάρτα αποδίδει καλά, max temp σε 3min furmark είχα 75C, και δεν βλέπω artifacts πουθενά.

 

Μόνο πρόβλημα είναι ότι αντί για το BIOS screen της μητρικής μου, βλέπω αυτό:

 

 

WP_20161122_19_35_57_Pro.jpg

 

 

 

Η εικόνα είναι πάντα η ίδια και τα artifacts δεν είναι random. Όσες φορές και αν έκανα επανεκίνηση δείχνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Έκανα load defaults στο BIOS.

 

Μόλις πάμε στο επόμενο screen (μαύρη οθόνη με το μύνημα "loading operating system") όλα διορθώνονται.

 

Να την πάω την κάρτα για αλλαγή ή δεν αξίζει να ασχοληθώ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Το υπόλοιπο σύστημα είναι αυτό της υπογραφής μου (εκτός της 7870 φυσικά). Driver έχω τον Crimson 16.11.4 & Windows 7x64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μητρικη μου μυριζει. Προσπαθησε να φορτωσεις απο το back-up ΒΙΟΣ. Εαν δεν γιενται φλασαρε το παλι. Δεν φταιει η καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκ των πραγματων θα ταν χαζο να πει κανεις να μην ασχοληθει καποιος σε artifacts ...αρα ασχολησου. δεν ειναι δα κ λιγα τα λεφτα 300+ ευρα.

 

αν δεν στο κανει κ με την 7870 ειναι καρτα 100%. για πες μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκ των πραγματων θα ταν χαζο να πει κανεις να μην ασχοληθει καποιος σε artifacts ...αρα ασχολησου. δεν ειναι δα κ λιγα τα λεφτα 300+ ευρα.

 

αν δεν στο κανει κ με την 7870 ειναι καρτα 100%. για πες μας.

 

Μέχρι που άλλαξα κάρτα σήμερα δεν μου το έκανε.... Κάτσε για δοκιμή να ξαναβάλω την 7870 να δούμε τί παίζει και σας ενημερώνω σε 5min.

 

EDIT :

 

Ναι με την 7870 όλα φαίνονται κανονικά... Το θέμα μου είναι ότι τα artifacts δεν είναι random αλλά συγκεκριμένα, και μιας και δεν έχουν φορτώσει ακόμη drivers κτλπ σε εκείνο το σημείο ίσως η παραμορφωμένη εικόνα είναι απλά κάποια ασυμβατότητα μεταξύ BIOS-μητρικής και της αρκετά νεότερης GPU. Και αυτό γιατί μέσα στα Windows, αλλά ακόμη και ακριβώς μετά το bios screen όλα είναι κανονικά...

 

Το κανονικό μου BIOS screen με την 7870 btw:

 

 WP_20161122_20_34_54_Pro.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο ρεβιζιον της μητρικης σου εχεις ? θα σου προτεινα να εγκαταστησεις την τελευταια εκδοση ΒΙΟΣ εαν ηδη δεν το εχεις κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο ρεβιζιον της μητρικης σου εχεις ?

 

Μπορώ να το δώ αυτό κάπου εκτός από το κουτί/manual που δεν τα έχω?

 

Αυτά από το cpu-z, δυστηχώς στην έκδοση δείχνει x.x

 

EDIT: Την 1.x έχω, το βρήκα από το site της Gigabyte. Θα κοιτάξω μήπως βρώ κάνα bios update για δοκιμή.

 

bitmap.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια εκδοση bios εχουμε.. Kαι ιδιο revision.. Δεν ξερω για ποιον λογο στο δικο μου συστημα με την ιδια καρτα δεν ειχα θεμα και εχεις εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανω στην μητρικη σου με εναν φακο κατω αριστερα καθετα Made in TAIWAN και καπου εκει κοντα γραφει REVISION X.X

ακυρο εχεις revision 1.X οπως λεει ο φιλος. Μπορει οντως να ειανι απο την καρτα.

 

 

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3901#bios

 

κανε αναβαθμιση το ΒΙΟΣ μπας και αλλαξει κατι.

 

F14e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια εκδοση bios εχουμε.. Kαι ιδιο revision.. Δεν ξερω για ποιον λογο στο δικο μου συστημα με την ιδια καρτα δεν ειχα θεμα και εχεις εσυ

 

 

επανω στην μητρικη σου με εναν φακο κατω αριστερα καθετα Made in TAIWAN και καπου εκει κοντα γραφει REVISION X.X

ακυρο εχεις revision 1.X οπως λεει ο φιλος

 

 

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3901#bios

 

κανε αναβαθμιση το ΒΙΟΣ μπας και αλλαξει κατι.

 

Το βρήκα και επάνω στην μητρική. Το revision της μητρικής είναι το 1.0

 

BIOS έχω το τελευταίο (2012, F13) ενώ η gigabyte δίνει και ένα BETA του 2014 (F14e).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το ρισκαριζα με το bios.. Οι μονες αλλαγες ειναι οτι προσθετει τους 8370 κτλ.. Περιεργα πραγματα

 

Αυτό πιστεύω και εγώ αλλά Who knows?

 

Κάνα benchmark για κάνει test της μνήμης της GPU (Κάτι αντίστοιχο του memtest) ή γενικώς κάτι εκτός furmark για να δοκιμαστεί πλήρως η κάρτα υπάρχει?

 

Πάω να τσεκάρω λίγο και τις ρυθμίσεις του BIOS να δώ αν υπάρχει κάνα setting που μπορεί να επηρεάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε καλωδιο HDMI, παρε κατι καλό και certified 4k, πολλα προβληματα υπαρχουν με φθηνα καλωδια hdmi και displayport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...