Προς το περιεχόμενο

Bridge με Asus DSL-N14U και Thomson tg585 v7


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα φώτα σας γιατί με έχει τρελάνει.....

 

Έχω το Asus να παίρνει το internet, μιας και κλειδώνω ψηλά και θέλω να βάλω το thomson σαν bridge.

 

Πρώτα δοκίμασα να βάλω μια ip στο Thomson, που βρίσκεται στο εύρος του Asus,  από 192.168.1.2 ως 192.168.1.255 (άφησα την εργοστασιακή 192.168.1.254 που έχει), και προσπάθησα να απενεργοποιήσω το dhcp, αλλά στο thomson δεν βρήκα τέτοια ρύθμιση. Εννοείτε πάντα πως βάζω ίδιο SSID και password που έχω στο Asus.

 

Μετά, δοκίμασα να το κάνω με την επιλογή bridge που έχει. Το σετάρω λοιπόν έτσι, βάζω ίδιο ssid και password με το Asus (κανάλι δοκίμασα και να αφήσω το ίδιο με το Asus, αλλά και να βάλω διαφορετικό), απ ενεργοποίησα το dhcp (εδώ 'εχει κανονικά τέτοια επιλογή), αλλά δε λέει να συνδεθεί. Συνδέεται με το Asus που είναι μέσα στο άλλο δωμάτιο, 4 μέτρα πιο πίσω και με ασθενέστερο σήμα.....

 

Τι μπορεί να κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.asus  πχ 192.168.1.1 .dhcp 192.168.1.2 μεχρι πχ 192.168.1.200.

thomson Hard reset και του βαζεις ip 192.168.1.254 ή αφηνεις την default.κλεινεις τον dhcp ο οποιος ειναι στο Network και interfaces και θα δεις οτι λεει Use dhcp.βαζεις ιδιο ssid ιδιο password ιδιο τυπο κλειδωματος αλλα διαφορετικο καναλι.πχ το thomson καναλι 6 το asus καναλι 11.εισαι ετοιμος.για το v7 μπορεις να περασεις και το τελευταιο firmware ειτε το 8.2.6.5 generic ειτε το 8.2.7.7 της forthnet.

kai bridge να το βαλεις δεν εχεις θεμα και θα κλεισει τον dhcp απο εκει.επισης μπορει να χρειαστει να κλεισεις και να ανοιξεις το wireless για να συνδεθει στο thomson διοτι μπορει αμα πιανει το asus εστω και λιγο να αργησει να σε πεταξει(και αν το κανει) στο thomson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Pouline, σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου, ακόμα μία φορά.....

 

Λυπάμαι, αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα....

 

Λοιπόν, το thomson το έβαλα όπως είπες, δουλεύει κανονικά, αλλά δίνει το ίδιο δυνατό σήμα, όσο το Asus από δύο δωμάτια πίσω..... Μπήκα στη διαδικασία λοιπόν να συνδέσω ένα net faster iad 2.

 

Δοκίμασα με τις ρυθμίσεις που λέει εδώ, αλλά μόλις αλλάζω την ip στο vlan του net faster, μετά δεν μπορώ να συνδεθώ σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.δεν χρειαζεται να κανεις ολα αυτα που γραφει εκει.απλα να αλλαξεις Ip θες και να κλεισεις dhcp.Οταν αλλαξεις την Lan Ip στο ρουτερ τοτε θα χασεις το connectivity εφοσον εχεις κλεισει και τον Dhcp>εκει ειτε θα βαλεις καρφωτα ip για να ξαναμπεις ειτε θα το συνδεσεις με το asus ωστε να παρεις απο εκει Ip και να συνδεθεις.εναλλακτικα αν σε παιδευει αλλαξε ip στο asus για να ερθει στο ιδιο δικτο με το Netfaster και στο Netfaster απλα κλεισε τον dhcp.


Pouline, σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου, ακόμα μία φορά.....

 

Λυπάμαι, αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα....

 

Λοιπόν, το thomson το έβαλα όπως είπες, δουλεύει κανονικά, αλλά δίνει το ίδιο δυνατό σήμα, όσο το Asus από δύο δωμάτια πίσω..... Μπήκα στη διαδικασία λοιπόν να συνδέσω ένα net faster iad 2.

 

Δοκίμασα με τις ρυθμίσεις που λέει εδώ, αλλά μόλις αλλάζω την ip στο vlan του net faster, μετά δεν μπορώ να συνδεθώ σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...