Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητου απο black friday προσφορα στο geatbest!


supernatural13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι σωστό το συμπέρασμά σου.

Όπως έγραψα παραπάνω, αυτοί που αγοράζουν από γνωστά κινεζομάγαζα είναι πολύ περισσότεροι από τις περιπτώσεις που τα δέματά τους σταματούν στο τελωνείο. Γνωρίζουν το ρίσκο αλλά οι πιθανότητες είναι λίγες.

Το κατάλαβα. Προφανώς και οι πιθανότητες είναι υπερ μου.

Εαν είναι όντως τόσο καλή η τιμή που θα αξιζει το ρίσκο, θα το αγοράσω.

Σ'ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

θελω και εγω με την σειρα μου να αναφερω το εξης.. Η πιο σιγουρη λυση αποφυγης εκτελωνισμου ειναι η αποστολη του πακετου μεσω της μεταφορικης DHL.. "ΑΛΛΑ" θα πρεπει το δεμα να εχει αναγραφομενη αξια κατω απο 99€ για να εχετε το κεφαλι σας υσηχο κατω απο 50€ η αντιστοιχα σε δολλαρια. Τα δεματα τα οποια αποστελλονται μεσω της μεταφορικης αυτης δεν περνανε απο τα χερια των ελτα.. εχουν δικο τους εκτελονιστικο σύστημα.. Εαν για καποιο λογο ξεχάσει ο πωλητής να βαλει χαμηλη απόδηξη τοτε τα πράγματα ειναι χλωμα.. Η διαδικασια εκτελωνισμού είναι χρονοβόρα και με κόστος όχι μικρότερο των 120€.. Εκτός εαν έχεις δικό σου ατομο.. Επίσης τα δέματα φτάνουν και σε 3 μέρες ελλαδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω και εγω με την σειρα μου να αναφερω το εξης.. Η πιο σιγουρη λυση αποφυγης εκτελωνισμου ειναι η αποστολη του πακετου μεσω της μεταφορικης DHL.. "ΑΛΛΑ" θα πρεπει το δεμα να εχει αναγραφομενη αξια κατω απο 99€ για να εχετε το κεφαλι σας υσηχο κατω απο 50€ η αντιστοιχα σε δολλαρια. Τα δεματα τα οποια αποστελλονται μεσω της μεταφορικης αυτης δεν περνανε απο τα χερια των ελτα.. εχουν δικο τους εκτελονιστικο σύστημα.. Εαν για καποιο λογο ξεχάσει ο πωλητής να βαλει χαμηλη απόδηξη τοτε τα πράγματα ειναι χλωμα.. Η διαδικασια εκτελωνισμού είναι χρονοβόρα και με κόστος όχι μικρότερο των 120€.. Εκτός εαν έχεις δικό σου ατομο.. Επίσης τα δέματα φτάνουν και σε 3 μέρες ελλαδα..

εγω ηξερα οτι πρεπει να αποφευγουμε dhl παση θυσια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω και εγω με την σειρα μου να αναφερω το εξης.. Η πιο σιγουρη λυση αποφυγης εκτελωνισμου ειναι η αποστολη του πακετου μεσω της μεταφορικης DHL.. "ΑΛΛΑ" θα πρεπει το δεμα να εχει αναγραφομενη αξια κατω απο 99€ για να εχετε το κεφαλι σας υσηχο κατω απο 50€ η αντιστοιχα σε δολλαρια. Τα δεματα τα οποια αποστελλονται μεσω της μεταφορικης αυτης δεν περνανε απο τα χερια των ελτα.. εχουν δικο τους εκτελονιστικο σύστημα.. Εαν για καποιο λογο ξεχάσει ο πωλητής να βαλει χαμηλη απόδηξη τοτε τα πράγματα ειναι χλωμα.. Η διαδικασια εκτελωνισμού είναι χρονοβόρα και με κόστος όχι μικρότερο των 120€.. Εκτός εαν έχεις δικό σου ατομο.. Επίσης τα δέματα φτάνουν και σε 3 μέρες ελλαδα..

 

Εάν εννοείς DHL Express αυτό σημαίνει courier και, ανεξάρτητα από το τι θα γράψει ο πωλητής στο αυτοκόλλητο, θα σταματήσει το δέμα οπωσδήποτε στο τελωνείο και θα πληρώσεις, εκτός από τον ΦΠΑ, και αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν γνωρίζεις ότι κάθε αντικείμενο που εισάγεται από τρίτες χώρες πληρώνει ΦΠΑ τουλάχιστον και πιθανά και δασμό; Επειδή έχουμε μάθει να αγοράζουμε χωρίς να αγοράζουμε χωρίς να πληρώνουμε έξοδα εκτελωνισμού, σημαίνει ότι έχει υποχρέωση ο πωλητής να σου επιστρέψει τα χρήματα επειδή στη χώρα σου και στις υπόλοιπες ευρωπαικές εφαρμόζουν την τελωνειακή νομοθεσία;

 

Και θέλεις να σου επιστρέψει τα χρήματα το paypal επειδή δεν θέλεις πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού;

 

Όλοι έχουμε το ρίσκο όταν αγοράζουμε από τρίτες χώρες.

Και μην ξεχνάς ότι την προηγούμενη βδομάδα σταμάτησαν στο τελωνείο πάρα πολλά δέματα και οι παραλήπτες τους κλήθηκαν να πληρώσουν ΦΠΑ και τέλη ΕΛΤΑ.

Διάβασε τα σχετικά νήματα.

Οντως σταματησαν πολλα δεματα τελωνειο αλλαξε κατι στον κανινισμο? Μερικοι λενε οτι αλλαξε ο κανονισμος και θα ανοιγουν ολα τα δεματα η κατι τετοιο αν δεν ισχυει τοτε γιατι σταματησαν τοσα δεματα την συγκεκριμενη περιοδο ενω τοσο καιρο δεν σταματουσαν σχεδον τιποτα δεν μπορει καποιος λογος θα υπαρχει αλλα κανεις δεν γνωριζει απο οτι βλεπω.  Ημουν ετοιμος να παρω το xiaomi 4a 85euro αλλα τωρα φοβαμαι μη το πληρωσω παραπανω απο οτι το εχουν στο σκροθτζ 129 ετοιμοπαραδοτο   :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τα περιστατικά που καταγράφονται, το φαινόμενο φαίνεται να ξεφουσκώνει σιγά σιγά.

Δεν άλλαξε αλλά εφαρμόζεται η νομοθεσία, σε κάποιο αριθμό δεμάτων αφού δεν γίνεται καθολικός έλεγχος που, εκ των πραγμάτων, δεν μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά απο καιρό, επανέρχομαι,
τελικά αγόρασα από το gearbest το κινητο που λέγαμε, με απλή αποστολή singpost, αλλά με τρακινγκ....
το κινητό αγοράστηκε 29/11/16.

Υποτίθεται πως η αποστολή έγινε 30/11.
Βέβαια το τρακινγ αρχισε να λειτουργεί αρκετά μετά... Στις 11/12 πρώτη φορά μου εμφάνισε το μύνημα "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ"
και απο εκείνη την μέρα παραμένει έτσι.
Πόσο λέτε να περιμένω ακόμα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τα περιστατικά που καταγράφονται, το φαινόμενο φαίνεται να ξεφουσκώνει σιγά σιγά.

Δεν άλλαξε αλλά εφαρμόζεται η νομοθεσία, σε κάποιο αριθμό δεμάτων αφού δεν γίνεται καθολικός έλεγχος που, εκ των πραγμάτων, δεν μπορεί να γίνει.

Διάβασα σε ένα άλλο ποστ, που γράφεις " Η αξία αυτών που θέλεις να αγοράσεις είναι μικρή αλλά από την 11/11 ελέγχονται σχεδόν όλα τα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες, μέσω ΕΛΤΑ, και η χαμηλότερη χρέωση, εάν μπει στο τελωνείο, είναι το τέλος παρουσίασης (3€) των ΕΛΤΑ."

Υπάρχει δηλαδή μεγάλη πιθανότητα να περάσω τελωνείο? άλλαξε κάτι ή παραμένω σε αυτά που μου είχες πει...?

Για το ότι δεν μπορεί στην πραγματικότητα να ΄γίνει έλεγχος σε όλα τα πακετα κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...