Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγγύηση Laptop HP


Skopelos_Island

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Θα ήθελα τη βοήθεια του φόρουμ στο παρακάτω ζήτημα:

 

Ένας φίλος πρίν ένα χρόνο και κάτι είχε αγοράσει ένα λαπτοπ από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων πληροφορικής. Το λαπτοπ πρίν λίγο καιρό εμφάνισε πρόβλημα την οθόνη του, αν μετακινούσες την οθόνη του τότε γίνονταν γκρί για λίγο και μετά επανερχόταν. Νόμισα ότι φταίει το καλώδιο που συνδέει την οθόνη με τη μητρική και του συνέστησα να πάει το λαπτοπ στο μαγαζί που το αγόρασε με την απόδειξη έτσι ώστε να του το επισκευάσουν εφ' όσον ειναι εντός εγγύσησης.

Στο κατάστημα του είπαν όμως ότι το συγκεκριμμένο λαπτοπ καλύπτεται μόνο από 1 έτος εγγύσησης και το κόστος επισκευής είναι στα 140 ευρώ. 

 

Στο σημειο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί εφ' όσον τα προιόντα τεχνολογίας που πωλούνται στην ΕΕ έχουν 2 έτη εγγύησης, το συγκεκριμμένο λαπτοπ να έχει 1.

 

Στη συνέχεια μετά από 2 μέρες περίπου τους ξανακάλεσαν από το κατάστημα και τους είπαν ότι μπορούν να ρίξουν την τιμή στα 120 ευρώ. 

 

Τι θα με συμβουλεύατε σε αυτή την περίπτωση. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 90% φταίει η καλωδιοταινία. Ebay ανταλλακτικό με 5-10Ε και πάλεψτε το μόνοι σας. Υπάρχουν πολλά βιντεάκια στο youtube γι αυτή τη δουλειά. Εναλλακτικά σε κανένα σωστό συνοικιακό μαγαζάκι θα δώσετε κανα 20αρικο, ειδικά αν τους πάτε και το ανταλλακτικό. 

 

Κατά τα άλλα πρέπει ΟΛΟΙ να μποικοτάρουμε προιόντα με 1 χρόνο διότι είναι νταβατζιλίκι με το έτσι θέλω να σου κόβουν την εγγύηση. Εφόσον όμως το κράτος επιτρέπει την πώληση προιόντων (παράνομα) με 1 χρόνο και ο φίλος σου το αγόρασε με αυτές τις προυποθέσεις δεν νομίζω οτι μπορείς να βγάλεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

 

Θα ήθελα τη βοήθεια του φόρουμ στο παρακάτω ζήτημα:

 

Ένας φίλος πρίν ένα χρόνο και κάτι είχε αγοράσει ένα λαπτοπ από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων πληροφορικής. Το λαπτοπ πρίν λίγο καιρό εμφάνισε πρόβλημα την οθόνη του, αν μετακινούσες την οθόνη του τότε γίνονταν γκρί για λίγο και μετά επανερχόταν. Νόμισα ότι φταίει το καλώδιο που συνδέει την οθόνη με τη μητρική και του συνέστησα να πάει το λαπτοπ στο μαγαζί που το αγόρασε με την απόδειξη έτσι ώστε να του το επισκευάσουν εφ' όσον ειναι εντός εγγύσησης.

Στο κατάστημα του είπαν όμως ότι το συγκεκριμμένο λαπτοπ καλύπτεται μόνο από 1 έτος εγγύσησης και το κόστος επισκευής είναι στα 140 ευρώ. 

 

Στο σημειο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί εφ' όσον τα προιόντα τεχνολογίας που πωλούνται στην ΕΕ έχουν 2 έτη εγγύησης, το συγκεκριμμένο λαπτοπ να έχει 1.

 

Στη συνέχεια μετά από 2 μέρες περίπου τους ξανακάλεσαν από το κατάστημα και τους είπαν ότι μπορούν να ρίξουν την τιμή στα 120 ευρώ. 

 

Τι θα με συμβουλεύατε σε αυτή την περίπτωση. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/faq/index_el.htm

 

 

  • Ο υπολογιστής μου, που τον αγόρασα μόλις πριν από έναν χρόνο, δεν λειτουργεί πια. Ο έμπορος συμφωνεί ότι έχει ελάττωμα, αλλά δεν θέλει να τον επισκευάσει δωρεάν, επειδή η εγγύηση του κατασκευαστή ισχύει για έναν μόνο χρόνο. Τι μπορώ να κάνω;

    Ο πωλητής σας αναφέρεται στην εμπορική εγγύηση του κατασκευαστή για τον υπολογιστή σας. Αυτή δεν έχει καμία σχέση με τη νόμιμη εγγύησή σας, η οποία είναι δεσμευτική για τον πωλητή και διαρκεί δύο χρόνια.

    Αν ο έμπορος συμφωνεί ότι ο υπολογιστής σας είναι ελαττωματικός, οφείλει να τον επισκευάσει ή να τον αντικαταστήσει δωρεάν, και στη συνέχεια να διευθετήσει το θέμα με τον κατασκευαστή.

 

Εν ολιγης ασε το τι λενε στο μαγαζι,για ολες τις ηλεκτρονικες συσκευες στην Ε.Ε υπαρχει διετης εγγυηση.

 

Εννοειτε οτι ο φιλος σου δεν πληρωνει τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/faq/index_el.htm

 

 

Εν ολιγης ασε το τι λενε στο μαγαζι,για ολες τις ηλεκτρονικες συσκευες στην Ε.Ε υπαρχει διετης εγγυηση.

 

Εννοειτε οτι ο φιλος σου δεν πληρωνει τιποτα.

 

Και πώς ακριβώς μπορείς να αναγκάσεις το μαγαζί να αναγνωρίσει την διετ΄γ εγγύηση??? Ρωτάω για να γνωρίζω και διότι δυο τρία παραδείγματα που έχω στο μυαλό μου γνωστών, δεν κατάφεραν τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς ακριβώς μπορείς να αναγκάσεις το μαγαζί να αναγνωρίσει την διετ΄γ εγγύηση??? Ρωτάω για να γνωρίζω και διότι δυο τρία παραδείγματα που έχω στο μυαλό μου γνωστών, δεν κατάφεραν τίποτα...

Με καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας πάνω στο ζήτημα, θα μιλήσουμε αρχικά με το κατάστημα και θα τους αναφέρουμε για τη διετή εγγύήση και αναλόγως στην πορεία θα πράξουμε. Αν έχει και άλλος αντίστοιχη εμπειρία και δεν του κάνει κόπο ας την παραθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας πάνω στο ζήτημα, θα μιλήσουμε αρχικά με το κατάστημα και θα τους αναφέρουμε για τη διετή εγγύήση και αναλόγως στην πορεία θα πράξουμε. Αν έχει και άλλος αντίστοιχη εμπειρία και δεν του κάνει κόπο ας την παραθέσει.

To λογικο θα κανετε,αλλα ετσι για ενημερωση σε ποιο μαγαζι το κανανε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λογικο θα κανετε,αλλα ετσι για ενημερωση σε ποιο μαγαζι το κανανε αυτο?

Δεν ξέρω αν ειναι σύμφωνο με τους κανονες του φόρουμ να το αναφέρω, αν δεν υπάρχει πρόβλημα μπορώ να σας πω, πρόκειται πάντως για μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και γω εδω  να μην ανοιγω καινουργιο θεμα..

Για τα 2 χρονια εγγυησης

Γιατι τα  επισημα site δειχνουν 12 μηνες εγγυηση(στον ελεγχο που κανεις για το υπολοιπο της εγγυησης)

και γιατι τα "κακα" μαγαζια να πουν κατι αντιθετο?

Ποιο ειναι το γκριζο σημειο στην υποθεση?

Αυθαιρετα ειπε η ΕΕ οτι θελω 24 μηνες εγγυηση?

Δεν το εχουν αποδεχθει οι εταιριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...