Προς το περιεχόμενο

Ασφαλέστερη οδήγηση με το "driver mode για smartphones" προτείνουν οι Η.Π.Α


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία στοιχεία κάνουν λόγο για σημαντική αύξηση των θανάτων και των τραυματισμών στους δρόμους των Ηνωμένων Πολιτειών, κάτι που οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στα smartphones και στη μειωμένη προσοχή των οδηγών από τη στιγμή που τα χειρίζονται κατά τη διάρκεια της οδήγησης.

Ίσως αυτός είναι και ο λόγος που η Εθνική Υπηρεσία Οδικής Ασφαλείας Αυτοκινητοδρόμων (NHTSA) των Η.Π.Α, προτείνει μια σειρά από μέτρα μεταξύ των οποίων και το "driving mode", στα πρότυπα του airplane mode που ήδη διαθέτουν όλα τα smartphones. Οι κατευθυντήριες γραμμές της υπηρεσίας είναι προαιρετικές και αφορούν όλους τους κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων προκειμένου να μειώσουν τον κίνδυνο απόσπασης της προσοχής του οδηγού κατά την οδήγηση.

 

Σ' αυτά περιλαμβάνεται ένα πιο απλό περιβάλλον με λιγότερες λειτουργίες που θα μειώνει σημαντικά το χρόνο που ο οδηγός θα ξοδέψει όσο κοιτάει την οθόνη του smartphone του. Ακόμα, στα «μέτρα» του driving mode μπορεί να περιλαμβάνεται και η πλήρης απενεργοποίηση χαρακτηριστικών που ο χρήστης δεν χρειάζεται να χρησιμοποιεί όσο οδηγεί. Μερικά από αυτά είναι η απενεργοποίηση εισαγωγής κειμένου, η εμφάνιση φωτογραφιών, η αναπαραγωγή βίντεο, η επίσκεψη σε υπηρεσίες κοινωνικής δικτύωσης καθώς και η περιήγηση σε ιστοσελίδες.

 

Όλα τα παραπάνω παραμένουν μέχρι στιγμής στη θεωρία, με την NHTSA να επιθυμεί το Driving Mode να ενεργοποιείται αυτόματα μόλις το smartphone εντοπίσει ότι ο κάτοχός του κινείται με ταχύτητα μεγαλύτερη των 8 χλμ. Για την ώρα οι προσπάθειες των δύο εταιρειών που οι πλατφόρμες τους έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά, της Google και της Apple, περιορίζονται στις λειτουργίες Android Auto και CarPlay αντίστοιχα. Και οι δύο λειτουργίες προϋποθέτουν τη σύνδεση του smartphone με κάποιο συμβατό σύστημα αυτοκινήτου αν και τον τελευταίο μήνα η Google έχει ανακοινώσει ότι το Android Auto θα μπορεί να λειτουργήσει ως ανεξάρτητη εφαρμογή σε κάθε android smartphone.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://support.microsoft.com/en-us/help/11575/windows-phone-use-driving-mode

 

Το Driving Mode το έχουν τα windows phone εδώ και χρόνια!

 

Εκτός από την ενεργοποίηση με το χέρι μπορείς να το βάλεις μόλις συνδεθεί σε κάποια συσκευή (πχ car bluetooth ή nfc tag) να ενεργοποιήσει αυτόματα το driving mode και να απενεργοποιηθεί όταν αποσυνδεθεί!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα μια απαγόρευση για το "καλο μας" μππεεεε μπεεε μπεεε... 

 

Αυτά δεν ειναι λύσεις. Λύση ειναι να συνειδοτοποιει ο αλλος τι μαλακία κάνει. 

 

Αμα θέλαμε απαγορεύσεις, θα παίρναμε iphone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα μια απαγόρευση για το "καλο μας" μππεεεε μπεεε μπεεε... 

 

Αυτά δεν ειναι λύσεις. Λύση ειναι να συνειδοτοποιει ο αλλος τι μαλακία κάνει. 

 

Αμα θέλαμε απαγορεύσεις, θα παίρναμε iphone.

 

οι περισσότεροι δεν συνειδητοποιούν ποτέ τις μαλακίες που κάνουνε, και μάλιστα τις επναλαμβάνουν όλη την ώρα.

 

έχεις οδηγήσει μηχανάκι; μάλλον όχι,

(ούτε εγώ οδηγώ πλέον)

 

οι απαγορεύσεις είναι για τα ζώα (τους περισσότερους δηλαδή από εμάς), και δυστυχώς μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ενεργοποιειται αυτοματα οταν ο χρηστης κινειται με ταχυτητα μεγαλυτερη των 8χλμ/ωρα , θα ενεργοποιειται και στους συνεπιβατες ή στους χρηστες ΜΜΜ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα μια απαγόρευση για το "καλο μας" μππεεεε μπεεε μπεεε... 

 

Αυτά δεν ειναι λύσεις. Λύση ειναι να συνειδοτοποιει ο αλλος τι μαλακία κάνει. 

 

Αμα θέλαμε απαγορεύσεις, θα παίρναμε iphone.

Περιμένεις αυτούς που αποκαλείς  πρόβατα, να σου πουν ότι έχεις δίκιο; Μάταια....

Τον μοναχικό δρόμο που διάλεξες, χωρίς απαγορεύσεις και λάθη, να ξέρεις ότι είναι για θεούς. Όχι για σένα που νομίζεις ότι είσαι θεός !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσότεροι δεν συνειδητοποιούν ποτέ τις μαλακίες που κάνουνε, και μάλιστα τις επναλαμβάνουν όλη την ώρα.

 

έχεις οδηγήσει μηχανάκι; μάλλον όχι,

(ούτε εγώ οδηγώ πλέον)

 

οι απαγορεύσεις είναι για τα ζώα (τους περισσότερους δηλαδή από εμάς), και δυστυχώς μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά

 

Οδηγός μηχανής και αυτοκινητου κανα 2 δεκαετιες με πεντακάθαρο μητρώο απο κλησεις/ατυχηματα κλπ. Ουτε Σένα ειμαι, ουτε Βαλεντινο Ροσι... απλά συνετος οδηγος.

 

Αν θέλουν να μοιράζουν πρόστιμα και βαρβάτες ποινές ειμαι υπέρ! Αν θέλουν ομως να παρέμβουν/επιβληθουν κατά τέτοιον τρόπο και με το έτσι θελω με οποιαδήποτε πρόφαση... συγνώμη this is a big fuckin no. Οχι μονο στο συγκεκριμενο θεμα αλλα σε οποιοδήποτε θέμα. 

 

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

 

@nhzt: Εσυ δεν ξέρω αν περιμένεις, εγώ παντως οχι και δε με ενδιαφέρει κιολας. Ας καθισει και ας σκεφτεί κανεις τι ακριβως ζητά. Να σκεφτει ομως.  Αν με βλεπεις ως θεό τιμή μου και καμάρι μου... αλλα δεν είμαι. Στοιχειωδος σκεπτομένος ανθρωπος δηλώνω. Μπεεεε...

 

 

Η λύση στο πρόβλημα σας το ξαναλεω: Κοινη λογικη, οδικη παιδεία... η επιβολη με παρεμβατικους τρόπους δεν διορθωνει το προβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://support.microsoft.com/en-us/help/11575/windows-phone-use-driving-mode

 

Το Driving Mode το έχουν τα windows phone εδώ και χρόνια!

 

Εκτός από την ενεργοποίηση με το χέρι μπορείς να το βάλεις μόλις συνδεθεί σε κάποια συσκευή (πχ car bluetooth ή nfc tag) να ενεργοποιήσει αυτόματα το driving mode και να απενεργοποιηθεί όταν αποσυνδεθεί!

 

Tα windows 10 mobile εχουν το εξης ποντιακο:

 

Ο μονος τροπος για να βαλεις σε λειτουργια το driving mode, ειναι να συνδεσεις τη συσκευη σου με μια αλλη συσκευη μεσω bluetooth. Αυτοματα ετσι το ιδιεφυεστατο λογισμικο υποθετει οτι οδηγας.

 

ΑΝ απο την αλλη δε συνδεθεις με συσκευη bluetooth,τοτε το driving mode δε μπορεις να το επιλεξεις.

 

Ειναι, η δεν ειναι πυροβολημενοι..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα windows 10 mobile εχουν το εξης ποντιακο: Ο μονος τροπος για να βαλεις σε λειτουργια το driving mode, ειναι να συνδεσεις τη συσκευη σου με μια αλλη συσκευη μεσω bluetooth. Αυτοματα ετσι το ιδιεφυεστατο λογισμικο υποθετει οτι οδηγας. ΑΝ απο την αλλη δε συνδεθεις με συσκευη bluetooth,τοτε το driving mode δε μπορεις να το επιλεξεις. Ειναι, η δεν ειναι πυροβολημενοι..???

it's not a bug... it's a feature...

39 μπαγκλαντεσιανοί freelance coders που προσέλαβε η μικροσόφτεξ αποφάσισαν ότι αυτό είναι το σωστό, αυτοί ξέρουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

 

Η λύση στο πρόβλημα σας το ξαναλεω: Κοινη λογικη, οδικη παιδεία... η επιβολη με παρεμβατικους τρόπους δεν διορθωνει το προβλημα.

 

QFE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι θέμα ελευθερίας. όπως επίσης και δεν είναι επιχείρημα το ότι οδηγείς 20 και 40 χρόνια και δεν έχεις ατύχημα. γιατί το ατύχημα μπορεί να το προκαλέσει ο μπροστά, ο δίπλα, ο απέναντι ο οποίος θα ασχολείται με το καινούργιο του τηλέφωνο και μπει στο αντίθετο ρεύμα χωρίς να το καταλάβει και να πέσει πάνω σε αυτόν που πάει κανονικά και δεν οδηγεί σαν τον Σένα. και στο κάτω κάτω, αφού οδηγείς σωστά, τότε δεν χρησιμοποιείς έτσι και αλλιώς το τηλέφωνό σου όταν οδηγείς έτσι δεν είναι;

στα τεχνικά τώρα, προφανώς θα πρέπει να μπαίνει χειροκίνητα, αλλιώς εάν είσαι σε ένα αυτοκίνητο επιβάτης και το αυτοκίνητο κινείται, δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τηλέφωνό σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα παραπάνω παραμένουν μέχρι στιγμής στη θεωρία, με την NHTSA να επιθυμεί το Driving Mode να ενεργοποιείται αυτόματα μόλις το smartphone εντοπίσει ότι ο κάτοχός του κινείται με ταχύτητα μεγαλύτερη των 8 χλμ.

Δε θα μας πει η Νίτσα και η κάθε Λίτσα, Πίτσα, Κίτσα τι θα κάνουμε... Ορίστε μας...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγός μηχανής και αυτοκινητου κανα 2 δεκαετιες με πεντακάθαρο μητρώο απο κλησεις/ατυχηματα κλπ. Ουτε Σένα ειμαι, ουτε Βαλεντινο Ροσι... απλά συνετος οδηγος.

 

Αν θέλουν να μοιράζουν πρόστιμα και βαρβάτες ποινές ειμαι υπέρ! Αν θέλουν ομως να παρέμβουν/επιβληθουν κατά τέτοιον τρόπο και με το έτσι θελω με οποιαδήποτε πρόφαση... συγνώμη this is a big fuckin no. Οχι μονο στο συγκεκριμενο θεμα αλλα σε οποιοδήποτε θέμα. 

 

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

 

@nhzt: Εσυ δεν ξέρω αν περιμένεις, εγώ παντως οχι και δε με ενδιαφέρει κιολας. Ας καθισει και ας σκεφτεί κανεις τι ακριβως ζητά. Να σκεφτει ομως.  Αν με βλεπεις ως θεό τιμή μου και καμάρι μου... αλλα δεν είμαι. Στοιχειωδος σκεπτομένος ανθρωπος δηλώνω. Μπεεεε...

 

 

Η λύση στο πρόβλημα σας το ξαναλεω: Κοινη λογικη, οδικη παιδεία... η επιβολη με παρεμβατικους τρόπους δεν διορθωνει το προβλημα.

 

Η λογική σου στηρίζεται στην δική σου πειθαρχία, λογική, ηθική και κοινωνική συμπεριφορά. Λίγο πολύ όλοι έτσι σκέφτονται. "'Ελα μωρέ εγώ είμαι σωστός, δεν κινδυνεύω ..." .

Όμως η λογική που μιλά το άρθρο δεν είναι αυτή και την οποία εσύ δεν κατάλαβες.

 

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις:

Εσύ που είσαι ο "Οδηγός μηχανής και αυτοκινητου κανα 2 δεκαετιες με πεντακάθαρο μητρώο απο κλησεις/ατυχηματα κλπ. Ουτε Σένα ειμαι, ουτε Βαλεντινο Ροσι... απλά συνετος οδηγος " ας υποθέσουμε ότι οδηγάς στο σωστό ρεύμα κυκλοφορίας και από την άλλη έρχεται ένας άλλος οδηγός που πληκτρολογεί μήνυμα στην γκόμενα, και έρχεται πάνω σου με 100 χιλιόμετρα.

Ο σωστός λοιπόν είναι στα θυμαράκια, η γυναίκα του κλαίει στο μνήμα και τα παιδιά του συνεχίζουν να πληκτρολογούν όταν ο οδηγούν, και συνεχίζουν να λένε τα ίδια με τον πατέρα: "Οδηγός μηχανής και αυτοκινητου κανα 2 δεκαετιες με πεντακάθαρο μητρώο απο κλησεις/ατυχηματα κλπ. Ουτε Σένα ειμαι, ουτε Βαλεντινο Ροσι... απλά συνετος οδηγος."

 

Μπορείς να καταλάβεις γιατί σε σταματά η τροχαία όταν μιλάς στο κινητό ....ή ακόμα όχι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...