Προς το περιεχόμενο

Κάηκε η μητρική?


xronakis55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..Αγόρασα καινούριο κουτί (fractal design define r5)και έκανα την μεταφορά από το παλιό στο new..Όταν τελείωσα το build το pc δεν ανοιγε ενώ γυρνούσαν οι ανεμιστηρες,οι δισκοι λειτουργουσαν ακομα και η υδροψυξη ακουγα τα υγρα..Η μητρική όμως δεν έκανε Post με τπτ...Δοκίμασα τα πάντα..

Έβγαλα πάλι την μητρική έξω από το κουτί με μια μόνο μνήμη χωρίς κάρτα γραφικών και τπτ...δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό πάλι τπτ...Έκανα hard reset me jumper πάλι τπτ...Έβαλα speakerάκι να ακούσω μπιπ δεν ακουγόταν τπτ...Το chipset δεν ζεστενόταν καθόλου ούτε ο επεξεργαστής σαν να μην πήγαινε ρευμα εκει....Η αγορά της έγινε τον Απρίλιο και ευτχώς είχα εγγύηση...Μου είπαν ότι το socket μου είναι δύσκολο (1150) και ότι δεν υπάρχει αυτή η μητρική πουθενά πλεον...Θα την στείλουν εξωτερικό και θα μου πουν με ποια θα μου την αλλάξουν..Η μητρική είναι msi z97s sli krait edition...Κάποιος μου είπε ότι έχασε το bios, ένας άλλος ότι κάηκε...τι μπορει να έκανα λάθος..έχω κάνει παρα πολλα build και ποτε δν ειχα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι λαθος εκανες λογικα.Ας πουμε,μπορει να πηρε στατικο ηλεκτρισμο απο τα χερια σου η να την ακουμπησες σε λαθος επιφανεια,οπως μαλλινη κουβερτα,η ρουχο κ.τ.λ..Απο μονη της παντως δεν χαλαει. Για αυτο προτου ακουμπαμε hardware, πρεπει να γειωνομαστε,για να μην εχουμε στατικο ηλεκτρισμο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχή κοίταξε όλα τα καλώδια αν είναι σωστά συνδεμενα, έβαλες 4/8 πιν στον επεξεργαστή? Πάτησε καλά? Το ίδιο και το 24 αρι

 

Επίσης δοκίμασε να βγάλεις την μητρική εκτός κουτιού να κάνεις δοκιμή αν δουλεύει μήπως βραχυκυκλωνει κάτι μέσα στο κουτί

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF  :blink: Δυσκολο socket το 1150?????

Που να έψαχνες 1366 ας πούμε π.χ. στο e-shop έχει 7 σελίδε μητρικές κατάλληλες για όλα τα γούστα σε όλα τα μεγέθη

 

Aν η συνδεσμολογία σου είναι σωστή και όντως έχεις δοκιμάσει με 1 ντιμάκι μνημης (on board vga)  άλλο τροφοδοτικο και δεν έχεις κάποιο bent pin στο σοκετ απο κακό χειρισμό ή υπερβολικό σφίξιμο, ή μήπως η υδρόψυξη σου έχει μικρή διαροή και έσταξε χωρίς να το πάρεις χαμπάρι κάπου που δεν έπρεπε? μπορείς να την δείς κάτω απο πολύ δυνατό φώς τα υγρά που χρησιμοποιούνται συνήθως βάφουν, ή κάποια ξεχασμένη βάση για βίδα στήριξης της μητρικής στο case του συστήματος την έκανε, έχεις πιθανότητες να είναι όντως dead η μητρική ΑΛΛΑ όπως σου έγραψα μητρικές 1150 είναι διαθέσιμες με το κιλό είτε μτχ είτε καινούριες

Αν διαπιστώσεις διαρροή, έχεις κάποιες πιθανότητες μικρές μεν καθαρίζοντας την με σπρέυ κατάλληλο να την επαναφέρεις. το να σου πώ να τσεκάρεις vrms δεν έχει και κανένα νόημα στην περίπτωση σου, εγγύηση δεν έχεις αλήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις...την πήγα στο κατάστημα που την αγόρασα και μου είπαν ότι κάηκε (δεν ποστάρει)

το πιο πιθανό είναι να κάηκε από στατικό ηλεκτρισμό και ας γράφει πάνω το κουτί της μητρικής ότι έχει προστασίες (esd.emi κλπ)

Μου είπαν ότι θα την στείλουν εξωτερικό γιατί δεν υπάρχει η ίδια σε κανέναν από τους προμηθευτές :/ Υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν άλλη καινούρια σφραγισμένη 1150 εννοείται αλλά μπορεί όχι την συγκεκριμένη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα καλο ειανι περα απο οτι προστασιες λεει η μητρικη οτι εχει, να ακουμπας καπου που να διαχεεται ο στατικος ηλεκτρισμος και στο μελλον να αποφυγεις τετοιες αναστατωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει εγγυηση η μητρικη σου δικαιουσαι και απαιτεις ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια, το γιατι το εχω εξηγησει 100 φορες το καταστημα ειναι ματαπωλητης το RMA το κανει το εργοστασιο κατασκευης (asus, gigabyte etc) ΑΝ δεν εχει ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ διαθεσιμη ΣΟΥ προτεινει παραπλησια και αν δεν θες δικαιουσαι πληρη αποζημιωση στην τιμη της αγορας, οτιδηποτε αλλο ειναι απλως Μαλακιες και σε δουλευουν

Αν πηγες εσυ και τους ειπες ξερω γω μηπως αυτο η το αλλο παιζει να την εκαψα τοτε παπαριστικες και παιζει να σε βγαλουν οι ιδιοι εκτος εγγυησης αν και ειναι δυσκολο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει εγγυηση η μητρικη σου δικαιουσαι και απαιτεις ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια, το γιατι το εχω εξηγησει 100 φορες το καταστημα ειναι ματαπωλητης το RMA το κανει το εργοστασιο κατασκευης (asus, gigabyte etc) ΑΝ δεν εχει ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ διαθεσιμη ΣΟΥ προτεινει παραπλησια και αν δεν θες δικαιουσαι πληρη αποζημιωση στην τιμη της αγορας, οτιδηποτε αλλο ειναι απλως Μαλακιες και σε δουλευουν

Αν πηγες εσυ και τους ειπες ξερω γω μηπως αυτο η το αλλο παιζει να την εκαψα τοτε παπαριστικες και παιζει να σε βγαλουν οι ιδιοι εκτος εγγυησης αν και ειναι δυσκολο

Ακριβώς την ίδια ή σε περίπτωση π δεν υπάρχει ίσης ή ανώτερης αξιας και ισαξιων χαρακτηριστικών
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά είναι έτσι όπως τα λέτε και αυτό έκανα...ΑΠΑΙΤΗΣΑ την ίδια αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει η ίδια και κάτι π@π@ριες του τύπου κανείς από τους προμηθευτές δεν έχει και όντως μου πρότειναν μια παραπλήσια (δεν μου είπαν συγκεκριμένα όμως ποια) δεν κτλβν γτ δεν την στέλνουν στην msi πίσω και να μ στείλει η msi την ίδια :/ Θα πάω σήμερα στο μαγαζί να δω τι άλλο μπορει να μου πουν..Δεν τους είπα τίποτα παρά μόνο ότι απλά δεν άναβε το pc...Η εγγύηση μου μετράει κανονικά μου είπαν 7 μήνες είναι που την εχω αγοράσει από το μαγαζί..Αλλά μου τα κάνουν δύσκολα :/ Υπάρχει περιπτωση να μου προτείνουν άλλης μάρκας μητρική?

Επεξ/σία από xronakis55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι έτσι όπως τα λέτε και αυτό έκανα...ΑΠΑΙΤΗΣΑ την ίδια αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει η ίδια και κάτι π@π@ριες του τύπου κανείς από τους προμηθευτές δεν έχει και όντως μου πρότειναν μια παραπλήσια (δεν μου είπαν συγκεκριμένα όμως ποια) δεν κτλβν γτ δεν την στέλνουν στην msi πίσω και να μ στείλει η msi την ίδια :/ Θα πάω σήμερα στο μαγαζί να δω τι άλλο μπορει να μου πουν..Δεν τους είπα τίποτα παρά μόνο ότι απλά δεν άναβε το pc...Η εγγύηση μου μετράει κανονικά μου είπαν 7 μήνες είναι που την εχω αγοράσει από το μαγαζί..Αλλά μου τα κάνουν δύσκολα :/ Υπάρχει περιπτωση να μου προτείνουν άλλης μάρκας μητρική?

Αν σου προτείνουν κάποια θα την συγκρίνει με αυτή π είχες να δεις αν ειναι ισαξιων χαρακτηριστικών.ανωτερων το δέχεσαι κατώτερων το αναφερεις.επισης αν είχες 150 Mobo δεν θα δεχτείς μία 110.αν σ πουν μα μου σου ξου πάρε πιστωτικο κ ξόδεψε το όπως θες..αν αρνηθούν πιστωτικο (που δν το νομίζω)ζητά επιστροφή γτ έχεις δικαίωμα,ασχετα με το τι λενε.Π.χ εγώ είχα το ίδιο θέμα και επειδή ήθελα να αλλάξω κ κουτι πήρα με μία μικρή έξτρα χρέωση κουτί κ Mobo απλά επελεξα πιο φτηνή μητρικη...επίσης να σιγουρευτείς ότι παίρνεις κ την νέα απόδειξη γτ ή νέα μητρική θα έχει από την αρχή νέα εγγυηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα πήρα τα λεφτά μου πίσω...και τώρα λέω να πάω να πάρω μια biostar z97z7 απο skyteck sta 99 ευρώ...

Ζ97 chipset, m.2 slot, buttons on/of, error post code...μόνο sli δεν υποστηρίζει όπως η msi που μου κάηκε αλλά δεν με νοιάζει...

Σαν μάρκα δεν την ξέρω, επίσημος αντιπρόσωπος ΔΕΝ υπάρχει πάλι ελλάδα και επίσης...αγορά πάλι από σκρουτζομάγαζο????

Ακούω γνώμες...Ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα πήρα τα λεφτά μου πίσω...και τώρα λέω να πάω να πάρω μια biostar z97z7 απο skyteck sta 99 ευρώ...

Ζ97 chipset, m.2 slot, buttons on/of, error post code...μόνο sli δεν υποστηρίζει όπως η msi που μου κάηκε αλλά δεν με νοιάζει...

Σαν μάρκα δεν την ξέρω, επίσημος αντιπρόσωπος ΔΕΝ υπάρχει πάλι ελλάδα και επίσης...αγορά πάλι από σκρουτζομάγαζο????

Ακούω γνώμες...Ευχαριστώ για την βοήθεια

Την ξερω εγω ,πολυ παλια εταιρια και πολυ καλες και ανθεκτικες μητρικες. Για μενα αγορασε την και το καταστημα το ξερω ειναι στην περιοχη μου και ειναι υποδειγμα επαγγελματιων.Η Biostar ερχοταν παλια στην Ελλαδα αλλα πριν μερικα χρονια σταματησαν να την εισαγουν. Τοτε φημιζοταν για τα ανθεκτικα της motherboards.  ( https://en.wikipedia.org/wiki/Biostar )

 

Αυτην δεν λες? Πολυ καλη κατασκευη,χωρις αμφιβολια.

post-73690-0-99771100-1480691922_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...