Προς το περιεχόμενο

Κακες συνηθειες και διαβασμα


Nikolas14-MyPhone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοι μας εχουμε καποια συνηθεια η οποια μας επηρεαζει αρνητικα στο διαβασμα.

Εγω για παραδειγμα δεν μπορω να διαβαζω σαββατο πρωι και μεσημερι.Ενω κυριακη μπορω κανονικα,δεν με ενοχλει.

Τι μπορω να κανω γι αυτο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ διαβαζω αποτελεσματικα οταν περιορίζομαι χρονικά

πχ. εχω ελεύθερο το πρωί αλλα το μεσημερι πρέπει να φύγω? και γαμώ τα διαβάσματα.

είναι τελευταία μερα και αύριο δινω? και γαμώ τα διαβάσματα.

αντιθετα, ειμαι απλας και εχω μπροστα μου 2 βδομαδες για μια απλή εργασία? π@π@ρια.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια συνταγή ή κάποια τεχνική. Απλά το παίρνεις απόφαση ότι πρέπει να γίνει (ή δεν το παίρνεις) και βλέπεις τις συνέπειες και στις δύο περιπτώσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι μας εχουμε καποια συνηθεια η οποια μας επηρεαζει αρνητικα στο διαβασμα.

Εγω για παραδειγμα δεν μπορω να διαβαζω σαββατο πρωι και μεσημερι.Ενω κυριακη μπορω κανονικα,δεν με ενοχλει.

Τι μπορω να κανω γι αυτο;;;

Γι αυτο ανοιξες σημερα θρεντ;

Πατα λιγο alt+f4 και πες μας τι σου βγαζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας το θεμα δεν ειναι για τρολλαρισμα.Δευτερον πρωι δεν μπορω να διαβασω,ειδικα Σαββατα.Προσπαθω,

σηκωνομαι νωρις,πεταω το κινητο εξω αλλα συγκεντρωση δεν εχω.

εγώ διαβαζω αποτελεσματικα οταν περιορίζομαι χρονικά

πχ. εχω ελεύθερο το πρωί αλλα το μεσημερι πρέπει να φύγω? και γαμώ τα διαβάσματα.

είναι τελευταία μερα και αύριο δινω? και γαμώ τα διαβάσματα.

αντιθετα, ειμαι απλας και εχω μπροστα μου 2 βδομαδες για μια απλή εργασία? π@π@ρια.

Ακριβως αυτο και εγω,απλα

Το θεμα ειναι οτι εχω να διαβασω αρχαια και λατινικα για φροντιστηριο και πρεπει να τα κανω το σαββατο γιατι μεσα στην βδομαδα δεν εχω χρονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασμα νύχτα + μεγάλες ποσότητες αλκοόλ και καπνού κατα τη διαρκεια - Λύθηκε όταν έβαλα στη ζωή μου τη βιβλιοθήκη. Γενικα η βιβλιοθήκη έδωσε λύση και σε θέματα οργάνωσης, συγκέντρωσης κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλιοθήκη είναι όντως πολυ καλη λύση. Ισως γιατι εχει αναγκαστικα ησυχία. Ισως γιατί διαβάζουν και οι άλλοι γύρω. Ισως γιατι κάθεσαι σε μια άδεια επιφάνεια με οτι μονο σου χρειάζεται - δεν εχεις γυρω αλλα χαρτιά, μολυβοθηκες κλπ. Ισως γιατι πηγαίνοντας βαζεις το στοχο να διαβασεις.

 

Αρκει να μην ειναι πολυ μακριά σου.

 

Εγω επίσης βρήκα αλλου το κολπο. Να διαβασω πολλες ωρες ή/και συνεχομενα δεν το πετυχαινω. Ισως φταίει πια και η ηλικία. Στα πολυ καλυτερα μου φτανω 5-6 ωρες/μέρα.

 

Αυτο που βοηθησε είναι να διαβάζω ΚΑΘΕ μερα απο 2 ωρες αντε 3. Αυτο και σε περιοδους μη εξετασεων κλπ. Οπότε και συνήθεια γινεται, και πιο ευκολο να πιάνεις το στοχο σου οταν έρθει η μερα των εξετασεων.

 

Οπως τα λέει ο ΤS παντως, η Κυριακή δουλεύει απλα λογω πίεσης χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλιοθήκη είναι όντως πολυ καλη λύση. Ισως γιατι εχει αναγκαστικα ησυχία. Ισως γιατί διαβάζουν και οι άλλοι γύρω. Ισως γιατι κάθεσαι σε μια άδεια επιφάνεια με οτι μονο σου χρειάζεται - δεν εχεις γυρω αλλα χαρτιά, μολυβοθηκες κλπ. Ισως γιατι πηγαίνοντας βαζεις το στοχο να διαβασεις.

 

Αρκει να μην ειναι πολυ μακριά σου.

 

Εγω επίσης βρήκα αλλου το κολπο. Να διαβασω πολλες ωρες ή/και συνεχομενα δεν το πετυχαινω. Ισως φταίει πια και η ηλικία. Στα πολυ καλυτερα μου φτανω 5-6 ωρες/μέρα.

 

Αυτο που βοηθησε είναι να διαβάζω ΚΑΘΕ μερα απο 2 ωρες αντε 3. Αυτο και σε περιοδους μη εξετασεων κλπ. Οπότε και συνήθεια γινεται, και πιο ευκολο να πιάνεις το στοχο σου οταν έρθει η μερα των εξετασεων.

 

Οπως τα λέει ο ΤS παντως, η Κυριακή δουλεύει απλα λογω πίεσης χρόνου.

Καλη η ιδεα για βιβλιοθηκη αλλα ειναι σχετικα μακρια απο το σπιτι.Οσο για τις ωρες διαβασματος,δεν εχω θεμα να κατσω πολλες με διαλλειματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη η ιδεα για βιβλιοθηκη αλλα ειναι σχετικα μακρια απο το σπιτι.Οσο για τις ωρες διαβασματος,δεν εχω θεμα να κατσω πολλες με διαλλειματα.

 

Αυτό ξαναπες το μου σε 15 χρόνια εεε!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...