Προς το περιεχόμενο

Access Point σε powerline


touristas1925
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από chios,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να συνδέσω το tp link w8970 μέσω powerline(Devolo dlan 650) στον κάτω όροφο του σπιτιού σαν access point.Το είχα κάνει να δουλέψει για κανένα 4-5αρι μήνες μέχρι εχθές που κόλλησε και έκανα  στο access point factory reset.

Θυμάμαι στο περίπου ότι είχα κλείσει το DHCP στο w8970 και ότι είχα αλλάξει την lan ip του για να μην πέφτει πάνω σε αυτήν του technicolor που έχω για modem/router.

 

Το ξαναέκανα και τώρα δουλεύει κανονικά, αλλά όταν πάω να μπω στην σελίδα του access point που όρισα(192.168.2.254) δεν ανοίγει,πράγμα που την προηγούμενη φορά γινόταν(δηλαδή μέσω του σταθερού που έχω να μπορώ να μπαίνω και στο modem/router της forthnet αλλά και στο access point, ενώ εγώ είμαι συνδεδεμένος με καλώδιο στο modem/router της forthnet).

 

Τι έκανα λάθος αυτήν την φορά;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το router της forthnet ειναι και στην .1.1 αλλα και στην .1.254 ,αρα φταιει που το εβαλα εξω απο το 192.168.1.x?

οκ ευχαριστω.

Ναι το εβαλες σε αλλο δικτυο οποτε με subnet 255.255.255.0 δεν θα παιξει.προληπτικα για το 8970 μπορεις να δεις και για τελευταιο firmware.επισης να εχουν διαφορετικο καναλι στο wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.factory reset.

β.λιγο πιο δυσκολο.βαζεις ip στο pc σου πχ 192.168.2.200 και gateway 192.168.2.254.συνδεεσαι μονο στο tp link και θα μπεις κανονικα.αφου κανεις την αλλαγη Ip βαλε ξανα αυτοματες Ip στην καρτα δικτυου σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...