Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού


aranos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να ανοίξω καινούριο τραπεζικό λογαριασμό από τι στιγμή που έχω ήδη στην ίδια τράπεζα (δηλαδή έχω customer id) και προσθέσω ως συνδικαιούχο έναν ακόμα ο οποιός έχει ήδη λογαριασμό στην ίδια τράπεζα και άρα και customer id.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να ανοίξω καινούριο τραπεζικό λογαριασμό από τι στιγμή που έχω ήδη στην ίδια τράπεζα (δηλαδή έχω customer id) και προσθέσω ως συνδικαιούχο έναν ακόμα ο οποιός έχει ήδη λογαριασμό στην ίδια τράπεζα και άρα και customer id.

 

Δελτίο Τύπου ΕΕΤ 2/5/2016

8. Μπορώ να ανοίξω νέο λογαριασμό;
OXI, απαγορεύεται να ανοίγονται νέοι λογαριασμοί όψεως ή καταθετικοί, εφόσον με το ως άνω άνοιγμα  λογαριασμού  δημιουργείται  νέος  κωδικός  πελάτη  (Customer  ID)  στην  τράπεζα. Απαγορεύεται επίσης η ενεργοποίηση αδρανών λογαριασμών και αναστέλλεται η προθεσμία των άρθρων 7 και 8 του Ν. 4151/2013.
 
Αφού η απαγόρευση περιορίζεται στη δημιουργία νέου Customer ID, νομίζω ότι μπορείς να ανοίξεις το λογαριασμό που θέλεις και θα το επιβεβαιώσεις επικοινωνώντας με την τράπεζά σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να προσθέσεις συνδικαιούχο σε λογαριασμό σου.

Λογαριασμό ανοίγεις μονο σε ορισμενες περιπτώσεις, όπως πχ. μισθοδοσία.

Δε βλέπω κάτι τέτοιο να αναγράφεται στη ΠΝΠ αφού έχουμε και οι δύο κωδικό πελάτη στην ίδια τράπεζα, τέσπα θα μάθω μέσα στη βδομάδα και θα σας πω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εκτός της μισθοδοσίας επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού και σε άλλες περιπτώσεις;

 

Παντρεύομαι και θελουμε με την γυναίκα να ανοίξουμε εναν κοινό λογαριασμο...Έχουμε ξεχωριστούς λογαριασμούς αλλα θελουμε εναν νέο κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και γω την εντύπωση ότι γίνεται αυτό που θέλεις.

 

 

Τωρα πια γινεται οταν και οι δυο εχουν κωδικο πελατη στην ιδια τραπεζα .

Μήπως εκτός της μισθοδοσίας επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού και σε άλλες περιπτώσεις;

 

Παντρεύομαι και θελουμε με την γυναίκα να ανοίξουμε εναν κοινό λογαριασμο...Έχουμε ξεχωριστούς λογαριασμούς αλλα θελουμε εναν νέο κοινό.

 

 

Για αλλους λογους οπως επιδομα ανεργιας , επιδοτησεις κλπ  που ο  φορεας συνεργαζεται με συγκεριμενη Τραπεζα γινεται αλλα για τον λογο που θελεις μαλλον οχι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...