Προς το περιεχόμενο

περίεργο μήνυμα απο google. τι να κάνω?


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ένα blog σε wordpress και μόλις μου ήρθε ενα email απο την google.

post-74718-0-92985200-1480209852_thumb.jpg

 

Να πω όμως οτι μου βγαζει δυο url. Ένα το αρχικό του site και ένα ενός άρθρου (το οποιο το κοίταξα και είναι απλό οπως όλα τα άλλα. Μόνο που έχει "πηγή" ένα blogspot).

 

Επίσης το site μου είναι και σε .gr (default) και add domain σε .com. Το σφάλμα μου το έβγαλε στο .com

 

Μπήκα στο search console και βλέπω αυτό

post-74718-0-42486500-1480210039_thumb.jpg

 

Τι να κάνω? Θα μου χαλάσει το SEO? 

 

Μέχρι στιγμής έκανα ανανέωση όλα τα plugin και wordpress και έτρεξα ένα antivirus που έχει ο host και δεν βρήκε ιό.

 

Να προχωρήσω εκεί που λέει οτι και καλά διόρθωσα το πρόβλημα?

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν πρέπει να πω το site με πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είναι πολλά τα λινκ, νομιζω δεν ειδα κατι περιεργο. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει λάθος η google? :X  

 

Υ.Γ. Αντι να έχω το .com σαν addon (δηλαδή να δουλεύουν όλα τα url και με gr και με com), πήγα στο παπακι και το εκανα redirect σε .gr. Οπότε να σβήσω και απο το search console το sitemou.com (που μου πέταξε το σφάλμα) και να κρατήσω μόνο το tositemou.gr

 

Καλύτερα έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω πως ειναι προβλημα να εχεις και τα δυο domains. Αν πας στο search console, θα δεις στην ανιχνευση σφαλματων τι θεωρει malware η google στη σελιδα σου. Βλεπεις κατι υποπτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Μήπως έχεις ανεβάσει κανένα άρθρο με καμιά εφαρμογή? ακόμα και να μην φιλοξενείς το .εχε, η γοογλε ακολουθεί την παραπομπή και στο χρεώνει εσένα.
  • Μπορεί να έχεις κάποιο JS που κάνει περίεργα πράγματα.
  • Μπορεί με μια 1η ματιά ναμην βλέπεις το JS γιατί μπορεί να κατεβαίνει ασύγχρονα από κάποιον Server. Τσέκαρε όλες τις customies που έχεις βάλει (modules/frameworks και γενικά ότι χρησιμοποίησες και κατέβασες js)

'Η η τελευταία κουκίδα που σου λέει, μπορεί πολύ απλά να έγραψες κανένα άρθρο που η γοογλε θεώρησε ότι είναι παραπλάνηση. ΠΧ:

  • Να έκανες κάνα άρθρο-giveaway
  • Να παροτρύνεις/λες στον κόσμο να κάνει πράγματα που (για την γοογλε) δεν είναι σωστά.

ΥΓ: είσαι σίγουρος ότι δεν το είχε άλλος το ντομαιν απο πριν και δεν εκανε μλκιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στο search console, θα δεις στην ανιχνευση σφαλματων τι θεωρει malware η google στη σελιδα σου. Βλεπεις κατι υποπτο;

Πηγα και μου δινει μόνο τα 2 ύποπτα url 

site.com

site.com/arthra/mpla-mpla-mpla-mpla

 

Τωρα το άρθρο το έσβησα βασικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου killer76. Το μήνυμα αυτό σου δίνει οδηγίες για το τι πρέπει να κάνεις. Δοκίμασε εκτός απ'οσα σου γράφει και είπαν οι υπόλοιποι να διαβάσεις τα log files. 

 

Το άρθρο είχε κάποιο link/iframe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Μήπως έχεις ανεβάσει κανένα άρθρο με καμιά εφαρμογή? ακόμα και να μην φιλοξενείς το .εχε, η γοογλε ακολουθεί την παραπομπή και στο χρεώνει εσένα.

ΟΧΙ. Το άρθρο ήταν κανονικό, μόνο με εικόνες που hostara εγώ και βίντεο από youtube. Και πηγή από ένα blogspot (το οποιο μπήκα σήμερα και δουλεύει κανονικά)

  • Μπορεί να έχεις κάποιο JS που κάνει περίεργα πράγματα.

Δεν ξέρω δυστυχώς πως να το ψάξω

  • Μπορεί με μια 1η ματιά ναμην βλέπεις το JS γιατί μπορεί να κατεβαίνει ασύγχρονα από κάποιον Server. Τσέκαρε όλες τις customies που έχεις βάλει (modules/frameworks και γενικά ότι χρησιμοποίησες και κατέβασες js)
  • 'Η η τελευταία κουκίδα που σου λέει, μπορεί πολύ απλά να έγραψες κανένα άρθρο που η γοογλε θεώρησε ότι είναι παραπλάνηση. ΠΧ:
  • Να έκανες κάνα άρθρο-giveaway

Τι ακριβώς εννοείς?

  • Να παροτρύνεις/λες στον κόσμο να κάνει πράγματα που (για την γοογλε) δεν είναι σωστά.

Όχι καμία σχέση.

ΥΓ: είσαι σίγουρος ότι δεν το είχε άλλος το ντομαιν απο πριν και δεν εκανε μλκιες;

 

Όχι. και το gr και το com εγω το είχα από την αρχή.

 

Γεια σου killer76. Το μήνυμα αυτό σου δίνει οδηγίες για το τι πρέπει να κάνεις. Δοκίμασε εκτός απ'οσα σου γράφει και είπαν οι υπόλοιποι να διαβάσεις τα log files. 

 

Το άρθρο είχε κάποιο link/iframe?

 

a) To μήνυμα απλά μου έλεγε οτι οι σελίδες αυτες ή εχουν χακαριστεί ή χρησιμοποιώ μεθόδους phising.

Επίσης δεν είναι περίεργο οτι το εβγαλε μόνο στα:

 

site.com

site.com/arthra/mpla-mpla-mpla-mpla

 

και όχι και στα:

 

site.gr

site.gr/arthra/mpla-mpla-mpla-mpla

 

β) Είχε μόνο την πηγή που πήγαινε σε ένα blogspot

 

 

Υ.Γ. Αφού άλλαξα το .com (και προφανώς θα έχουν ενημερωθεί οι nameservers) να κάνει redirect στο .gr δεν θα έπρεπε όταν πατάω site.com και να γινεται site.gr? Γιατί ακόμα μένει .com και μου πετάει την κόκκινη σελίδα της google.

 

Υ.Γ.2 όποιος πιστεύει μπορεί να βοηθήσει αν του πώ το site, ας του στείλω πμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 Domain πως τα είχες στίσει; Ηταν το 1 mirror του άλλου; Είχες Canonical url; Link.png Site: Τιειναι Canonical url

 

Λοιπόν πριν απο 4-5 χρόνια είχα πάρει το com και εστησα το site. Μετά απο 3 χρόνια, ελευθερώθηκε το gr και το εβαλα σαν addon στο host. Μετά γύρισα στο wordpress σαν default απο τις ρυθμισεις, το gr. 

 

Δεν εχω κανει κατι με canonical url και δεν καταλαβα στο αρθρο τι πρεπει να κανω (δεν ξερω καλα αγγλικα). 

Αυτη την στιγμή στο search console εχω 3 καταχωρησεις για το ιδιο site

 

site.com -> Severe health issues are found in your property.

site.gr -> No new messages or recent critical issues.

www.site.gr ->No new messages or recent critical issues.

 

Πρεπει να τα εχω κανει σκατα, αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κάνω

Μόλις ανακάλυψα και αυτό στο .gr

post-74718-0-53813600-1480277210_thumb.jpg

 

post-74718-0-43124900-1480277584_thumb.jpg

Φαίνεται περίεργο? μπορεί αυτό να επηρεάζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το canonical στο ρώτησα γιατι αν μπαινεις απο τα 2 domain και διαβάσεις ένα άρθρο με το ίδιο περιεχόμενο αλλα με διαφορετικά url αυτο μπορεί να θεωρηθεί σαν doublicate content. Εκεί μπαίνει το canonical url και ουσιαστικά λέει πιο είναι το αρχικό url. Αυτο συμβαίνει συχνά στο περιεχόμενο που αφορά Mobile. 

Φαντάσου ενα άρθρο που μιλάς για το πόσο φοβερή είναι η νέα φωτογραφική σου. Το ιδιο περιεχόμενο το προσφέρεις απο το url tofoverositou.com/nea-fotografiki αλλα μιας και εχεις ενα Mobile site το έχεις και στο url m.tofoverositou.com/nea-fotografiki. Για τα μάτια της Google ειναι 2 "νεα/διαφορετικά" γιαυτο και βάζεις το canonical tag.

 

Για να δούμε ξανά το αρχικό θέμα που έχεις, πρεπει να δούμε πιο ήταν αυτό που "είδε " η google και σου έστειλε το μήνυμα.

Τα άρθρα που ανεβάσεις πηγαίνουν στην αρχική; Μόνο στο url του άρθρου είχε το μήνυμα; Tο Url του blogspot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το canonical στο ρώτησα γιατι αν μπαινεις απο τα 2 domain και διαβάσεις ένα άρθρο με το ίδιο περιεχόμενο αλλα με διαφορετικά url αυτο μπορεί να θεωρηθεί σαν doublicate content. Εκεί μπαίνει το canonical url και ουσιαστικά λέει πιο είναι το αρχικό url. Αυτο συμβαίνει συχνά στο περιεχόμενο που αφορά Mobile. 

Φαντάσου ενα άρθρο που μιλάς για το πόσο φοβερή είναι η νέα φωτογραφική σου. Το ιδιο περιεχόμενο το προσφέρεις απο το url tofoverositou.com/nea-fotografiki αλλα μιας και εχεις ενα Mobile site το έχεις και στο url m.tofoverositou.com/nea-fotografiki. Για τα μάτια της Google ειναι 2 "νεα/διαφορετικά" γιαυτο και βάζεις το canonical tag.

 

Για να δούμε ξανά το αρχικό θέμα που έχεις, πρεπει να δούμε πιο ήταν αυτό που "είδε " η google και σου έστειλε το μήνυμα.

Τα άρθρα που ανεβάσεις πηγαίνουν στην αρχική; Μόνο στο url του άρθρου είχε το μήνυμα; Tο Url του blogspot?

Σου έχω στείλει πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εσβησα το αρθρο, πατησα στο search console οτι ελυσα το προβλημα και μου ηρθε email

 

Η Google έχει λάβει και έχει επεξεργαστεί το αίτημα ελέγχου της ασφάλειας σας. Τα συστήματα της Google δείχνουν ότι ο ιστότοπος site.com δεν περιέχει πλέον συνδέσμους που οδηγούν σε επικίνδυνους ιστότοπους ή λήψεις. Οι προειδοποιήσεις που εμφανίζονται στους χρήστες θα καταργηθούν από τον ιστότοπό σας. Ενδεχομένως να χρειαστούν μερικές ώρες για να συμβεί αυτό.

 

Οποτε μαλλον οκ. Να δω ομως τι πρεπει να κανω για να μην το ξαναπαθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...