Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση SQL σε πίνακα πολλά προς πολλά


sma0900029

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο κομμάτι της sql και έχω το εξής πρόβλημα. Έχω 2 πίνακες τους Μελη , Οικία. Επειδή η σχέση τους είναι πολλά προς πολλά δημιουργούμε το πίνακα Β που έχει ως γνωρίσματα ( σε αυτη τη περιπτωση και μοναδικά) τα κλειδιά των πινάκων Μέλη,Οικία. ( Υποθέτουμε οτι ΠΚ του Μέλη ειναι η Ταυτοτητα και ΠΚ του Οικία είναι Αριθμός ) επομένως έχουμε ενα παράδειγμα κάπως έτσι, πίνακας Β

Ταυτοτητα || Αριθμός   Εγώ θέλω να μου εμφανίζει κάτι τέτοιο  Όνομα || Πόσα_Κοινά

       Α1     || 5                                                                         Α1,Α4     || 2                                           

       Α1     || 3                                                                        Α1,Α4,Α5 || 1

       Α2     || 2                                                                           Α3,Α2   || 1

       Α3     || 7                            

       Α4     || 5

       Α4     || 3

       Α5     || 3

       Α2     || 7

Δηλαδή θέλω να μετράω και να εμφανίζω τα ζευγάρια του πίνακα Β. Δεν ξέρω αν έθεσα σωστά το ερώτημα , οποιδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι εξαρτάται από τη βάση που τα έχεις αυτά σε καθαρή SQL δεν ξέρω κάτι (και θα ήθελα να μάθω) πάντως αν είσαι σε Oracle 11gr2 και μετά δες την LISTAGG. Αυτό για να τα φέρεις με ένα query αλλιώς procedure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι εξαρτάται από τη βάση που τα έχεις αυτά σε καθαρή SQL δεν ξέρω κάτι (και θα ήθελα να μάθω) πάντως αν είσαι σε Oracle 11gr2 και μετά δες την LISTAGG. Αυτό για να τα φέρεις με ένα query αλλιώς procedure.

Είναι σε  sql server της microsoft , ευχαριστώ για το λίνκ θα το κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε, και η αντίστοιχη στο so

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου είναι πολύ χρήσιμο , έχω να διαβάσω μπόλικα πλέον ώστε να τα καταλάβω σε ευχαριστώ πολύ και πάλι , καλό σου βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...