Προς το περιεχόμενο

Αγορά καινούργιου ρουτερ!!


PROZACTv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Έκανα μια νέα συνδέσει στον ΟΤΕ σε adsl 24mbps και μου έδωσαν το (speedport entry 2i) και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος...Θέλω λοιπόν ένα καλό ρουτερ που μπορεί να μου προσφέρει ΣΤΑΘΕΤΗ γραμμή και να μπορώ να ρυθμίζω με πόσο να κατεβάζουν αυτή που συνδέονται στο wifi γιατί τώρα κατεβάζουν με το μέγιστο της γραμμής 1.5mbps και αυτό είναι πρόβλημα γιατί προκαλεί άνοδο στα ms από 30ms ξαφνικά σε 500ms..Δεν με ενδιαφέρει να έχει την ποιο καινούργια τεχνολογία απλώς να κρατάει την ΓΡΑΜΜΗ σταθερά και να μπορώ να κάνω κουμάντο το wifi speed..!

 

Προτείνετε ρουτερς και πείτε μου το γιατί να αγοράσω αυτό που με προτείνετε και εννοείτε αν μπορεί να κάνει αυτά που ζητάω :)

 

Υ.Γ: Συνδέονται 3 κινητά 1 λαπτοπ και ένας σταθερώς(με καλώδιο)!

 

Φιλικα

PROZACTv
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να αλλαξεις ρουτερ γιατι η σύνδεση σου είναι voip

Και τι μπορώ να κάνω τότε???(και που μπορώ να δω αν είναι voip?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι μπορώ να κάνω τότε???(και που μπορώ να δω αν είναι voip?)

 

Η λύση είναι να χρησιμοποιήσεις το modem / router του ΟΤΕ σαν modem (μόνο) ώστε απλά να σε συνδέει στο interenet και να προσθέσεις ξεχωριστό, σκέτο router για τη διαχείριση του δικτύου. Υπάρχει θέμα στο forum για το πως να σετάρεις σε bridge mode τo Speedport Entry 2i.

 

Για να δεις αν είναι VoIP, βγάλε το modem / router από την πρίζα και μετά σήκωσε το ακουστικό στο σταθερό σου. Εάν η γραμμή είναι νεκρή, είναι VoIP. Εάν ακούς τόνο κανονικά, δεν είναι.

 

Για να έχεις τη συγκεκριμένη συσκευή όμως, μάλλον VoIP είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι να χρησιμοποιήσεις το modem / router του ΟΤΕ σαν modem (μόνο) ώστε απλά να σε συνδέει στο interenet και να προσθέσεις ξεχωριστό, σκέτο router για τη διαχείριση του δικτύου. Υπάρχει θέμα στο forum για το πως να σετάρεις σε bridge mode τo Speedport Entry 2i.

 

Για να δεις αν είναι VoIP, βγάλε το modem / router από την πρίζα και μετά σήκωσε το ακουστικό στο σταθερό σου. Εάν η γραμμή είναι νεκρή, είναι VoIP. Εάν ακούς τόνο κανονικά, δεν είναι.

 

Για να έχεις τη συγκεκριμένη συσκευή όμως, μάλλον VoIP είσαι.

Δεν χρησιμοποιούμε σταθερό τηλέφωνο οπότε δεν μπορώ να δω αν έχω voip η όχι...πάντως προσπάθησα να συνδέσω ένα modem/router της hol και δούλεψε κανονικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.εφοσον δεν θες το τηλεφωνο δεν σε νοιαζει αν ειναι voip.

β.αν θες το τηλεφωνο τοτε βαζεις ειτε του οτε σαν Modem και απο πισω ρουτερ ή ενα adsl router και απο πισω του οτε να σηκωνει τηλεφωνια.νομιζω παιζει και αυτο.

γ.σε ρουτερ κοιτα σε asus Που ειπαν τα παιδια αλλα καλο θα ειναι να παρεις και κατι που ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση

και σε tp link Υπαρχει το 9980.κοιτα ομως οτι εχει αυτα που θες για το bandwidth management.υπαρχουν και τα draytek αλλα ειναι ακριβα.σε asus Πχ δες αυτο

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=210001103

αλλα πρωτα δες το Manual οτι τα εχει οπως τα θες εσυ και οτι ειναι ευκολα στο να τα κανεις κιολας.διοτι ο καθενας εχει αλλες γνωσεις.

στο tp link ξερω οτι βαζεις ορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...