Προς το περιεχόμενο

Hacksaw Ridge


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιρρησιας συνειδησης

 

Οκ η ταινια εχει κλισε, εχει προφανως υπερβολικες σκηνες ομως αυτο δεν ενοχλει ενω ξερεις οτι βασιστηκε σε αληθινα γεγονοτα.

 

Σχετικα με τον κεντρικο ηρωα απο τη μια θα ηθελα καποιον λιγοτερο φλουφλη ομως απ την αλλη σκεφτομαι πως για να δεσει το στορυ επρεπε να ναι οντως φλουφλης εμφανισιακα.

Δεν ειχε καμια τρομερη ερμηνεια ομως θεωρω πως χρειαζοταν δυνατοτερο ηθοποιο να την απογειωσει

 

Μου αρεσαν οι δωσεις χιουμορ που ειχε και περιμενα λογω Γκιμπσον τις ωμες σκηνες.

 

Θα βαλω ενα 7

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντιρρησιας συνειδησης

Οκ η ταινια εχει κλισε, εχει προφανως υπερβολικες σκηνες ομως αυτο δεν ενοχλει ενω ξερεις οτι βασιστηκε σε αληθινα γεγονοτα.

Σχετικα με τον κεντρικο ηρωα απο τη μια θα ηθελα καποιον λιγοτερο φλουφλη ομως απ την αλλη σκεφτομαι πως για να δεσει το στορυ επρεπε να ναι οντως φλουφλης εμφανισιακα.
Δεν ειχε καμια τρομερη ερμηνεια ομως θεωρω πως χρειαζοταν δυνατοτερο ηθοποιο να την απογειωσει

Μου αρεσαν οι δωσεις χιουμορ που ειχε και περιμενα λογω Γκιμπσον τις ωμες σκηνες.

Θα βαλω ενα 7

 

Αν δεν έγραφες για φλούφλη ηθοποιό και για Γκίμπσον μάλλον δε θα καταλαβαίναμε τη ταινία από τον ελληνικό τίτλο... :Ρ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιρρησιας συνειδησης

 

Οκ η ταινια εχει κλισε, εχει προφανως υπερβολικες σκηνες ομως αυτο δεν ενοχλει ενω ξερεις οτι βασιστηκε σε αληθινα γεγονοτα.

 

Σχετικα με τον κεντρικο ηρωα απο τη μια θα ηθελα καποιον λιγοτερο φλουφλη ομως απ την αλλη σκεφτομαι πως για να δεσει το στορυ επρεπε να ναι οντως φλουφλης εμφανισιακα.

Δεν ειχε καμια τρομερη ερμηνεια ομως θεωρω πως χρειαζοταν δυνατοτερο ηθοποιο να την απογειωσει

 

Μου αρεσαν οι δωσεις χιουμορ που ειχε και περιμενα λογω Γκιμπσον τις ωμες σκηνες.

 

Θα βαλω ενα 7

 

 

Αν δεν έγραφες για φλούφλη ηθοποιό και για Γκίμπσον μάλλον δε θα καταλαβαίναμε τη ταινία από τον ελληνικό τίτλο... :Ρ

 

Πηγα χθες σινεμα και την ειδα.Ναι τον ελληνικο τιτλο ουτε εγω τον ηξερα,μολις εβγαλα τα εισιτηρια τον εμαθα :P ,τουλαχιστον εχει σχεση με την ταινια δεν ειναι ακυρος.

 

Μου αρεσε πολυ,ισχυει εχει κλισε,καποιες υπερβολικες σκηνες και στην αρχη της ταινιας ηταν καπως βιαστικο δηλαδη θα μπορουσε να ηταν λιγο μεγαλυτερη η διαρκεια,αλλα δεν μπορω να πω οτι με χαλασαν αυτα τα αρνητικα.Η σκηνοθεσια του Mel Gibson ειναι εκπληκτικη,ειδικα στις σκηνες πολεμου οι οποιες ειχαν μεγαλη διαρκεια(δηλαδη εδωσε πονο) και με αρκετη σκληροτητα οπως ηταν αναμενομενο.Να πω την αληθεια θυμισε αρκετα το πρωτο μισαωρο του στρατιωτη Ραιαν.Ο Garfield επαιξε καλα τον ρολο του αφου του πηγαινε κιολας εμφανισιακα(οπως υποθηκε φλουφλης :P ) αλλα δεν θα ελεγα οτι παει και για υποψηφιοτητα οσκαρ.Ωραιος και ο Vaughn που εκανε τον λοχια και εκανε καψονι στους στρατιωτες πεταγοντας ωραιες και αστειες ατακες.Στην αρχη μου κακοφανηκε επειδη τον εχω συνηθισει σε κωμωδιες μετα τον συνηθισα.

 

Γενικα η ταινια αξιζει σιγουρα και το γεγονος οτι ειναι αληθινη ιστορια την κανει ακομα καλυτερη.Θα του εβαζα ειναι 8,5 ισως 9 αφου εχω καιρο να ευχαριστηθω πολεμικη ταινια και την θεωρω την καλυτερη του ειδους που εχει βγει απο τον στρατιωτη Ραιν και μετα(περιμενω βεβαια και το Dunkirk του Nolan αλλα αργει ακομα). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα κι εγώ το Hacksaw Ridge (αντιρρησίας συνείδησης) πρόσφατα. Γενικά παρά τα διάφορα κλισέ έχει μαζέψει πολύ καλά reviews και ratings, κι εμένα σχετικά καλή μου φάνηκε αλλά δεν την ευχαριστήθηκα για έναν λόγο:

 

Έχει πολύ σκληρές έως υπερβολικές σκηνές. Γενικά εγώ δεν αντέχω καθόλου διαμελισμούς, gore κλπ και αυτή η ταινία τα είχε σε υπερβολικό βαθμό για παρατεταμένο χρονικό διάστημα, σε σημείο που να μου έρθει να ξεράσω μέσα στην αίθουσα. Προειδοποιώ όποιον είναι ευαίσθητος σε τέτοια θέματα να ΜΗΝ δει την ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω, Gibson, Vaughn και Garfield σε μια ταινία. Θελει κουράγιο.

Gibson με 1000 τον πάω και μπροστά από την κάμερα και πίσω. Επειδή τον πήδηξ... το σύστημα του χόλιγουντ για τους γνωστούς λόγους, έχει άλλα 1000 από μένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hacksaw Ridge

Ταινιάρα! Όποιος έχει διαβάσει την ιστορία του Desmond Doss πριν δει την ταινία, θα καταλάβει ότι τίποτα από όλα αυτά που έβαλε στην ταινία ο Gibson δεν είναι υπερβολικά, αντιθέτως υπήρχαν σκηνές που δεν συμπεριλήφθηκαν στην ταινία επειδή όπως είπε και ο Gibson θα ήταν αδύνατον να τις πιστέψει κανείς.. Ο Garfield είναι τρομερός και ταιριάζει πάρα πολύ στον ρόλο (ακόμα και στην προφορά). Επαναλαμβάνω, όσοι έχετε διαβάσει την ιστορία και τα βιβλία για τον Doss θα συμφωνήσετε μαζί μου.. Ο Hugo Weaving είναι και αυτός τρομερός (είναι ηθοποιάρα ο τυπάς). Ακόμα και ο Vince Vaughn είναι πολύ καλός (δεν το περίμενα). Το πρώτο μισό της ταινίας είναι λίγο βαρετό αλλά αναγκαίο για την ταινία. Το δεύτερο μισό είναι... καταπληκτικό! Χρόνια είχα να δω ταινία που να απεικονίζει με τέτοια ρεαλιστικότητα τον πόλεμο! Μόνο η μουσική επένδυση με ψιλοχάλασε, επειδή ήταν μέτρια κατ'εμε, αλλά δεν περίμενα και τον Hans Zimmer σε μια ταινία με τέτοιο budget.. Η ταινία είναι σίγουρα μια από τις καλύτερες της χρονιάς, ίσως και η καλύτερη! Όμως όλοι ξέρουμε πως ο Gibson δεν θα πάρει σε καμία περίπτωση υποψηφιότητα για Όσκαρ και δυστυχώς θα την θάψουν πολύ. Εγώ της δίνω 9/10. Ελπίζω να δώσουν και άλλες ταινίες στον Gibson στο μέλλον γιατί κακά τα ψέμματα, ο τυπάς έχει ταλέντο στην σκηνοθεσία και οι ταινίες του έχουν λείψει σε όλους..

Επεξ/σία από desperados
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hacksaw Ridge

 

Ταινιάρα! Όποιος έχει διαβάσει την ιστορία του Desmond Doss πριν δει την ταινία, θα καταλάβει ότι τίποτα από όλα αυτά που έβαλε στην ταινία ο Gibson δεν είναι υπερβολικά, αντιθέτως υπήρχαν σκηνές που δεν συμπεριλήφθηκαν στην ταινία επειδή όπως είπε και ο Gibson θα ήταν αδύνατον να τις πιστέψει κανείς.. Ο Garfield είναι τρομερός και ταιριάζει πάρα πολύ στον ρόλο (ακόμα και στην προφορά). Επαναλαμβάνω, όσοι έχετε διαβάσει την ιστορία και τα βιβλία για τον Doss θα συμφωνήσετε μαζί μου.. Ο Hugo Weaving είναι και αυτός τρομερός (είναι ηθοποιάρα ο τυπάς). Ακόμα και ο Vince Vaughn είναι πολύ καλός (δεν το περίμενα). Το πρώτο μισό της ταινίας είναι λίγο βαρετό αλλά αναγκαίο για την ταινία. Το δεύτερο μισό είναι... καταπληκτικό! Χρόνια είχα να δω ταινία που να απεικονίζει με τέτοια ρεαλιστικότητα τον πόλεμο! Μόνο η μουσική επένδυση με ψιλοχάλασε, επειδή ήταν μέτρια κατ'εμε, αλλά δεν περίμενα και τον Hans Zimmer σε μια ταινία με τέτοιο budget.. Η ταινία είναι σίγουρα μια από τις καλύτερες της χρονιάς, ίσως και η καλύτερη! Όμως όλοι ξέρουμε πως ο Gibson δεν θα πάρει σε καμία περίπτωση υποψηφιότητα για Όσκαρ και δυστυχώς θα την θάψουν πολύ. Εγώ της δίνω 9/10. Ελπίζω να δώσουν και άλλες ταινίες στον Gibson στο μέλλον γιατί κακά τα ψέμματα, ο τυπάς έχει ταλέντο στην σκηνοθεσία και οι ταινίες του έχουν λείψει σε όλους..

 

Ειχα διαβασει αρθρα στο internet πριν βγει η ταινια για τον Doss οποτε ηξερα τι γινοταν.Προσωπικα οι υπερβολες που ανεφερα δεν ηταν προς τα γεγονοτα και τις πραξεις που εκανε,αλλα οι 2-3 "αμερικανιες" που υπηρχαν στην ταινια.Επισης αποτι διαβασα το μονο που δεν ηταν αληθινο ηταν το backstory του πρωταγωνιστη που προφανως το εκαναν για επιπροσθετο δραμα και για να ταιριαξει στο γιατι δεν ηθελε να σκοτωσει ο Doss.Παντως οι σκηνες πολεμου πραγματι πολυ brutal και ρεαλιστικες,επαιξε πολυ ψηλα ο Gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gibson με 1000 τον πάω και μπροστά από την κάμερα και πίσω. Επειδή τον πήδηξ... το σύστημα του χόλιγουντ για τους γνωστούς λόγους, έχει άλλα 1000 από μένα.

Ποιοι ειναι αυτοι οι λογοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι ειναι αυτοι οι λογοι?

 

ειναι αντισημιτης. το εβραικο λομπυ του Hollywood τον εβαλε αμεσως στην μαυρη λιστα, οταν το αποκαλυψε με το ξεσπασμα του στο τοτε γνωστο σκηνικο με τους μπατσους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τον κεντρικο ηρωα απο τη μια θα ηθελα καποιον λιγοτερο φλουφλη ομως απ την αλλη

σκεφτομαι πως για να δεσει το στορυ επρεπε να ναι οντως φλουφλης εμφανισιακα.

Δεν ειχε καμια τρομερη ερμηνεια ομως θεωρω πως χρειαζοταν δυνατοτερο ηθοποιο να την απογειωσει

 

 

Ενταξει δεν εβαλαν καποιον στυλ Mickey Rooney...Μολονοτι αν δεις (πολλες!) ταινιες δεκαετιας 1935-1945,

το καστινγκ στον πρωταγωνιστη τουλαχιστον = απολυτως πετυχημενο - αντιπροσωπευτικος της τοτε εποχης

:-)

 

b1989cf266b8ae9f2744636b4dd27369.jpg

 

 

 

Ειχα διαβασει αρθρα στο internet πριν βγει η ταινια για τον Doss οποτε ηξερα τι γινοταν.Προσωπικα οι υπερβολες που ανεφερα δεν ηταν προς τα γεγονοτα και τις πραξεις που εκανε,αλλα οι 2-3 "αμερικανιες" που υπηρχαν στην ταινια.

 

Μπορει Αμερικ(λ)ανιες -οπως χαρακτηριστικα λεει ο Τζιμακος- απ' την αλλη ομως, πραγματι

αρκετοι αυτοκτονουσαν, γιατι τους επνιγε η ντροπη(..!), οταν δεν γινονταν δεκτοι ως φανταροι

:eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

κυκλοφορισε σε  DVDScr

Την εχω ηδη κατεβασει για να την ξαναδω. Το ψηνω ασχημα να την αγορασω σε dvd/bluray, πραγμα που εχω να κανω πανω απο δεκαετια. Ειναι απο τις ταινιες που θα δω σιγουρα πανω απο 5 φορες. Παντως η εμπειρια του cinema στην συγκεκριμενη ταινια δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο και γενικα πολεμικες ταινιες τις απολαμβανεις μονο στο σινεμα, εκτος αν εχεις καμια 60αρα 4k τηλεοραση και ηχοσυστημα αξιας 500 ευρω, τοτε παω πασο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω ηδη κατεβασει για να την ξαναδω. Το ψηνω ασχημα να την αγορασω σε dvd/bluray, πραγμα που εχω να κανω πανω απο δεκαετια. Ειναι απο τις ταινιες που θα δω σιγουρα πανω απο 5 φορες. Παντως η εμπειρια του cinema στην συγκεκριμενη ταινια δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο και γενικα πολεμικες ταινιες τις απολαμβανεις μονο στο σινεμα, εκτος αν εχεις καμια 60αρα 4k τηλεοραση και ηχοσυστημα αξιας 500 ευρω, τοτε παω πασο.

η καποιο προτζεκτορα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...