Προς το περιεχόμενο

Μεγάλη χρήση CPU σε idle


apostolisR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Έχω ένα pc 3ετίας με A8 5600k και hyper 212 evo. Τους τελευταίους 2 μήνες, ο επεξεργαστής σε idle mode, κάνει χρήση από 50 έως και 60%.

Πιο πριν θυμάμαι πως έβλεπα το πολύ ένα 20% και άν!

 

Πρέπει να κοιτάξω κάτι; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 7. Κανένα, δεν υπάρχει κάτι άλλο πέρα από τα συνηθισμένα.

 

Μόλις παρατήρησα ότι σαν να έχουν ανέβει και οι θερμοκρασίες. Σε idle φτάνει 50-60 βαθμούς και στο 20λεπτο σερφάρισμα άγγιξε τους 75!

Έχω πάρα πολύ καιρό να κάνω τέτοιες μετρήσεις, οπότε δεν θυμάμαι ποια θεωρούνται φυσιολογικά επίπεδα για cpu. Αλλά μου φαίνονται υψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 7. Κανένα, δεν υπάρχει κάτι άλλο πέρα από τα συνηθισμένα.

 

Μόλις παρατήρησα ότι σαν να έχουν ανέβει και οι θερμοκρασίες. Σε idle φτάνει 50-60 βαθμούς και στο 20λεπτο σερφάρισμα άγγιξε τους 75!

Έχω πάρα πολύ καιρό να κάνω τέτοιες μετρήσεις, οπότε δεν θυμάμαι ποια θεωρούνται φυσιολογικά επίπεδα για cpu. Αλλά μου φαίνονται υψηλά.

Στον task manager βάλε την επιλογή εμφάνιση των διεργασιών όλων των χρηστών και δες τι καταναλώνει cpu (εκτος από την διεργασία αδράνειας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 7. Κανένα, δεν υπάρχει κάτι άλλο πέρα από τα συνηθισμένα.

 

 

Επειδή μου έτυχε κάτι παρόμοιο , πρόσφατα.

 

Τσεκάρισε το.

 

Κολλάει το windows update service.

 

Ψάχνει συνέχεια για updates και δέν τα κάνει ποτέ.

Εν τω μεταξύ έχει τη συμπεριφορά που περιγράφεις (και είναι λογικό να ανεβάζει θερμοκρασία το cpu).

 

http://superuser.com/questions/944574/windows-update-doesnt-work-and-consumes-100-of-cpu-win7-sp1

 

7EwFw.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου έτυχε κάτι παρόμοιο , πρόσφατα.

 

Τσεκάρισε το.

 

Κολλάει το windows update service.

 

Ψάχνει συνέχεια για updates και δέν τα κάνει ποτέ.

Εν τω μεταξύ έχει τη συμπεριφορά που περιγράφεις (και είναι λογικό να ανεβάζει θερμοκρασία το cpu).

 

http://superuser.com/questions/944574/windows-update-doesnt-work-and-consumes-100-of-cpu-win7-sp1

 

7EwFw.png

Αυτό ακριβώς υποψιάζομαι και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις διεργασίες αυτά που μου δείξατε δεν μου τα εμφανίζει.

Στις υπηρεσίες, το wuauserv είναι όντως σε λειτουργία. Να το τερματίσω δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το τσεκάρω. Ευχαριστώ

 

Έχω βαρεθεί να φτιάχνω μικροπροβλήματα στα 7 τον τελευταίο καιρό. Κάποιος από εδώ μου είχε πει πως φταίει η άφιξη των 10. Ίσως να ισχύει, τι να πω.

Σκέφτομαι να τα περάσω στην τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το update είναι, είχαν κάνει παπαριά εδώ και καιρό, τυχαία το κανονικό fix βγήκε λίγο μετά το τέλος της δωρεάν αναβάθμισης σε Windows 10

Θα το τσεκάρω. Ευχαριστώ

 

Έχω βαρεθεί να φτιάχνω μικροπροβλήματα στα 7 τον τελευταίο καιρό. Κάποιος από εδώ μου είχε πει πως φταίει η άφιξη των 10. Ίσως να ισχύει, τι να πω.

Σκέφτομαι να τα περάσω στην τελική.

Ενώ εκεί έχουν όλα τα θέματα οκ.

Είδες τι καλά σε έβαλαν στο χορό; anyway εγώ σαν δεύτερο λειτουργικό το έχω γιατί σαν πρώτο 2 φορές έφαγε σουτ, τόσο καλό ήταν ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως έχουν πολύ σοβαρά θέματα τα 7 σα λειτουργικό, το γραψα και σε άλλο θέμα γιατί τα χρησιμοποιώ αυτήν την περίοδο και αδυνατώ να πιστέψω αυτά που βλέπουν τα μάτια μου και να σκεφτείς ότι άκουγα μόνο θετικά σχόλια από άλλους χρήστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

υπολογιστής ..δεξί κλικ διαχείριση ..υπηρεσίες και εφαρμογές.. bres τα windows update και απενεργοποίησε τα

Έχει την τάση να ενεργοποιείται μόνο του το Windows Update service μετά από ελάχιστο διάστημα. Προφανώς κάποια άλλη υπηρεσία το χρειάζεται και το ενεργοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα που εχεις ειναι αρκετα πιθανο να οφειλεται απλα στα windows update των 7 οπως ειπαν και τα αλλα παιδι.

Μου εχει συμβει και στο desktop αλλα και στο λαπτοπ. Μολις πηρα καποια updates εστρωσε μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...