Προς το περιεχόμενο

ανάκτηση δεδομένων από δίσκο. (διαγνωση, γνωμες)


Locke_John

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

 

σε δίσκο samsung εξωτερικο που μου εδωσε ενας φιλος, όπου ειχε χρησιμοτατο εκπαιδευτικο υλικο,

η διαγνωση που μας εγινε ειναι η εξης:

 

"Στον δίσκο πρέπει να προκλήθηκε μια έντονη δόνηση (π.χ κάπιο πέσιμο, χτύπημα) γιατί υπάρχουν φθορές στα platters. Δεν ήταν βέβαια ο λόγος αυτός που δεν λειτουργούσε. Πρώτα απο όλα έχει καμμένη pcb. Προσωρινά χρησιμοποιήθηκε άλλη pcb για την εξακρίβωση της λειτουργίας του. Ωστόσο ο δίσκος έχει και κάποια σφάλματα στο firmware.
Ο δίσκος όμως μπορεί να επισκευαστεί προσωρινά για να γίνει η ανάκτηση. Λόγω των φθορών η ανάκτηση θα φτάσει στο 95% περίπου των δεδομένων.
θα χρειαστεί περίπου 3 εργάσιμες ημέρες για να γίνει η ανάκτηση.
Το κόστος θα είναι 150 ευρώ + ΦΠΑ."

 

πως σας ακουγεται η περιγραφη προβληματος ?

θα μπορουσα μονος μου να δοκιμασω κατι ?

 

το κοστος ειναι σχεδον απαγορευτικο για εμενα και τον ιδιοκτητη του δισκου, αλλα ειναι και κριμα να ξερω οτι μπορουσε να σωθει υλικο αλλα παρ'ολα αυτα θα παει χαμενο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό δεν μου φαίνεται υπερβολικό εάν όντως η βλάβη είναι αυτή που περιγράφουν. Τον δίσκο τον βγάλατε από το case να τον βάλετε μόνο του κατευθείαν στο pc ή ούτε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to σφαλματα στο Firmware δεν μου στεκει αλλα 150 ευρω δεν ειναι τιποτα.παλια για μισο cd η oktabit ειχε ζητησει 300 ευρω και σου ελεγαν οτι φτανει μεχρι 5000 ευρω η βλαβη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να συμπληρώσω στο προηγούμενο που έγραψα, για να δοκιμάσουν ότι όντως λειτουργεί ο σκληρός δεν μπορεί να αλλάξανε μόνο το pcb και να έπαιξε κατευθείαν. Θα πρέπει να ξεκολλήσαν από την παλιά πλακέτα ένα chip με 8 pin και να το κολλήσανε στην θέση του καινούριου αλλιώς όταν ανοίγαν τον δίσκο με την καινούρια πλακέτα θα κατέστρεφαν όλα τα δεδομένα. Να μπήκαν σε τόσο κόπο απλά για να δουν εάν μπορούν...ξέρω γω. Εγώ πρίν από 5 χρόνια έπαθα το ίδιο με έναν δίσκο μου 160GB που είχα παλιές φώτο και δεν τις είχα πάρει backup. Για να βρω pcb έψαχνα περίπου 6 μήνες και το πλήρωσα από e-bay γύρω στα 30€ και την αλλαγή του chip την έκανε το ξαδερφάκι μου που ξέρει καλά από κολλήσεις και τελικά έπαιξε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό δεν μου φαίνεται υπερβολικό εάν όντως η βλάβη είναι αυτή που περιγράφουν. Τον δίσκο τον βγάλατε από το case να τον βάλετε μόνο του κατευθείαν στο pc ή ούτε αυτό;

 

ναι αυτο που λες, το καναμε. δεν λειτουργησε.

αοφυ λετε οτι το ποσο φαινεται νορμαλ, κι ο δισκος ειναι 320gbyte, ισως τελικα ο κατοχος δεχτει να πληρωσει το ποσο προκειμενου να ανακτησει το 95% υλικού του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο που λες, το καναμε. δεν λειτουργησε.

αοφυ λετε οτι το ποσο φαινεται νορμαλ, κι ο δισκος ειναι 320gbyte, ισως τελικα ο κατοχος δεχτει να πληρωσει το ποσο προκειμενου να ανακτησει το 95% υλικού του.

και δυστυχως που θα το πω αλλα την επομενη φορα ας μαθει να παιρνει backup.τωρα τα 320 gb backup καπου θα πρεπει να του τα παρουν bacKup ισως σε καποιο αλλο δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά δεν είναι πολλα. Είναι λογική τιμή. Απλά να ξέρεις πως τα αρχεία τα έχουν σώσει ήδη. Πώς άλλωστε ξέρουν πως είναι ανακτήσιμα μόνο το 95% των δεδομένων; Ετσι δουλεύουν οι εταιρίες ανάκτησης. Πρώτα ανακτούν, κοστολογούν την εργασία, υπολογίζουν την αξία των αρχείων και σου βγάζουν το φιρμάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά δεν είναι πολλα. Είναι λογική τιμή. Απλά να ξέρεις πως τα αρχεία τα έχουν σώσει ήδη. Πώς άλλωστε ξέρουν πως είναι ανακτήσιμα μόνο το 95% των δεδομένων; Ετσι δουλεύουν οι εταιρίες ανάκτησης. Πρώτα ανακτούν, κοστολογούν την εργασία, υπολογίζουν την αξία των αρχείων και σου βγάζουν το φιρμάνι.

 

εγω αναγκαστικα θ'απευθυνθω και αλλου καθως του ιδιοκτητη του φανηκαν μπολικα λεφτα΄.

ισως προσπαθησω να τους  παζαρεψω την τιμη.

ειναι 150+ φπα αρα θα βγει περιπου 185ευρω η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αναγκαστικα θ'απευθυνθω και αλλου καθως του ιδιοκτητη του φανηκαν μπολικα λεφτα΄.

ισως προσπαθησω να τους  παζαρεψω την τιμη.

ειναι 150+ φπα αρα θα βγει περιπου 185ευρω η τιμή.

Εγώ στη θέση σου θα του έδινα το δίσκο στο χέρι και θα του έλεγα να κάνει ότι αυτός νομίζει.Δεν φτάνει που έκατσες και ασχολήθηκες να του βρεις λύση στο πρόβλημά του αλλά είναι τόσο αχάριστος που σου ζητάει να κάνεις και παζάρια τρομάρα του.

Προσωπικά εαν ασχολιόμουν με αντίστοιχο περιστατικό θα τον έσπαγα το δίσκο μπροστά στα μάτια του για να πάρει ένα μάθημα.

Πάντως μπράβο για την υπομονή και την ανεκτικότητά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ανακτηση στην εχουν ηδη κανει και αμα τους πεις οτι δε θες, παλι θα πληρωσεις για να παρεις το δισκο πισω να ξερεις. Δε χασανε 3 μερες αυτοι για το τπτ.

 

Και το πιθανοτερο ειναι να παρεις πισω το δισκο εντελως κατεστραμενο και να σου ζητανε τα διπλασια μετα για να σου δωσουν τα αρχεια πισω.

 

Τα λεφτα δεν ειναι πολλα και πες του να πληρωσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αναγκαστικα θ'απευθυνθω και αλλου καθως του ιδιοκτητη του φανηκαν μπολικα λεφτα΄.

ισως προσπαθησω να τους  παζαρεψω την τιμη.

ειναι 150+ φπα αρα θα βγει περιπου 185ευρω η τιμή.

ισως θα φανο λιγο γουρουνι αλλα και πολυ ασχοληθηκες.δεν θα εμπαινα στον κοπο για παζαρι.αλλωστε αν του φαινονται πολλα τα 185 ευρω ας προσεχε και ας επαιρνε backup και σε δευτερο δισκο.τα 185 ευρω ειναι στην κυριολεξια τιποτα.δεν ειναι οτι πιο ευκολο το recovery.εδω για να αλλαξεις κεφαλες σε ενα δισκο και θελει χρονο και προσοχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λενε τα παιδια ειναι.Και τα 185 οντως για τετοια δουλεια ειναι λιγα.Συνηθως απο 300 και πανω βαρανε και σε πολλες περιπτωσεις πληρωνεις ανα gb επαναφορας!   Ερωτηση:  Εκτος απο τα 185 ειναι και επιπλεον δισκος να υποθεσω κανα 50αρικο γιατι λιγο δυσκολο να σου φερουν τα δεδομενα στην χουφτα κι επισης ειναι πολυ λιγα τα λεφτα αν τυχον περιλαμβανεται και ο δισκος στα 185...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα ναι ο δισκος δεν θα ειναι στην τιμη.γιατι οτι και να γινει κανα 50 ευρω δεν θα χρεωσουν τον δισκο?εκτος αν του πουν ελα να τα παρεις απο κανα stick και τα εχουν βαλει καπου.αλλα παλι θες και αναλογο stick.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πραγματικα αξίζει το περιεχομενο, τα λεφτά είναι λίγα, αν τωρα είναι υλικο που βρίσκεται στο διαδίκτυο  σε torrent  τοτε δεν αξίζει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αφασια ειναι οτι φαινονται σε πολλους αρκετα τα λεφτα αλλα κανεις δεν δινει το 1/5 της τιμης για να παρει ενα δευτερο σκληρο δισκο.

και βεβαια πολλοι νομιζουν οτι η ανακτηση ειναι κατι το ευκολο ενω δεν ειναι καθολου ευκολο.εδω ψαχνεις να βρεις καμια ιδια πλακετα για σκληρο και δεν βρισκεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...