Προς το περιεχόμενο

Αποσύνδεση και επανασύνδεση του internet οταν χτυπαει το τηλεφωνο..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.. Εχω παρατηρήσει εδω και πάρα πολυ καιρο οτι οταν χτυπαει το σταθερο πεφτει το internet για καμποσα δευτερα και ξαναεπανερχεται.. Εχω Forthnet και το rooter της Forthnet (θα δω μοντελο μολις φυγω απο το μαγαζι)
Τι μπορω να κανω γι'αυτο.. να παρω τηλεφωνο τη Forthnet να το checkαρουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιο πραγμα δεν ειναι το splitter με το filter? Εχω τετοιο, για να μου χωριζει τη γραμμη στα 2 (μια για το σταθερο και μια για το pc), αλλα ειναι αρκετα παλιο.. αυτο μου κανει τα νουμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.σε ολα τα τηλεφωνα φιλτρο.

αν εχεις και τηλεφωνο και ιντερνετ μαζι μπαινει splitter(adsl).αλλο ο τηλεφωνικος διακλαδωτης αλλο το σπλιττερ.

αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο ακομα και αν δεν στελνει σημα.δηλαδη αν τα καλωδια εχουν συνδεθει πανω τοτε θα σου κανει προβλημα.μπορει βεβαια και το προβλημα να μην ειναι σε σενα αλλα ειτε σε κατανεμητη καποια οξειδωση ειτε σε splitter card στο αστικο κεντρο.αλλα συνηθως ειναι κατι στο σπιτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω splitter.. Το φιλτρο που μπαινει ακριβως γιατι δεν βλεπω να εχω κατι τετοιο..

οταν εχουμε μονο το ρουτερ δεν βαζουμε τιποτα εκτος αν θελει καποιος να βαλει σπλιττερ για αλλους λογους.

οταν εχουμε τηλεφωνο και ρουτερ μπαινει splitter.

οταν εχουμε μονο τηλεφωνικη συσκευη μπαινει φιλτρο(μπορει να βαλεις καποιος και φιλτρο αλλα no reason).

συναγερμος ,φαξ,pos θελουν φιλτρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Και που εβαλα το φιλτρο πριν την τηλεφωνικη συσκευη παλι παρατηρω οτι οταν χτυπαει το τηλεφωνο πεφτει η συνδεση και να ξανασυνδεετε μετα απο λιγα δευτερολεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κανει το τηλ. αυτο, βαλε αλλο και δοκιμασε. Αν δε πετυχει και αυτο παρε τηλ. στο παροχο να μετρησουν για βραχυκυκλωμα.

 

Τι εννοεις δεν κανει το τηλ. αυτο.. Σιγουρα δεν ειναι προβλημα του τηλεφωνου αλλα της γραμμης ή του rooter ξερω γω..

Να δοκιμασω δηλαδη με καποιο πιο παλιο rooter της forthnet που εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ενημερωτικα καποιοι λογοι που μπορει να πεφτει το ιντερνετ οταν σηκωνει καποιος το τηλ.

α.προβλημα σε φιλτρο/σπλιττερ.

β.καποια συσκευη τηλεφωνικη ή καποιος συναγερμος δεν εχει φιλτρο.

γ.προβλημα σε ρουτερ και τηλεφωνο ειναι πολυ σπανια.

δ.εξω απο το σπιτι.οξειδωση σε καποια ενωση πχ στην χωνευτη ή στον κατανεμητη.

ε.γενικοτερο προβλημα της γραμμης κακη ποιοτητα βραχυκυκλωματα κτλ

ζ.προβλημα στο dslam του παροχου ειτε σε splitter card ειτε σε voice/data.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...