Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση EFI σε OSX


agelos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα :) 

Εχω εναν iMac 2011 21.5'' και ειναι BTO με i7. Σημερα λεω κατσε να κανω ενα check τον δισκο ssd

Hyper X ταχυτητες. Και βλεπω το εξης Εγραφη 150mb/s και αναγνωση 500mb/s. Μετα απολιγο διαβασμα στο google λενε οτι και καλα ειναι sata 2 κλειδωμενο και οτι θελει αναβαθμιση το efi το τετλευταιο ετσι ωστε να παει σωστα. 
Τα στοιχεια του mac μου ειναι εδω  οσο αναφορα το efi 
  Boot ROM Version: IM121.0047.B23

  SMC Version (system): 1.71f22

 

ΠΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΩ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε, έχω την εντύπωση ότι δεν γίνεται και νομίζω είσαι up to date..., αλλά ας με διορθώσει κάποιος αν το έχει κάνει. Αν δεις εδώ βγάζει τη version που είναι τρέχουσα για το μοντέλο, ωστόσο για παλαιότερες εκδόσεις OS X . Εσύ έχεις την χχχ.B23.  Λογικά φοράς νεότερη έκδοση (>=10.10) γιατί η χχχ.Β21 είναι για παλαιότερη έκδοση OS X.

Οπότε καταλήγουμε ότι δεν γίνεται manually να βάλεις όποια θες εσύ! Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον αλλου ειναι το πρόβλημα γιατι αν ηταν κλειδωμενο σε sata 2 δεν θα ειχε αυτη την ταχυτητα ανάγνωσης.

Το efi περνάει αυτοματα σε καθε update του λειτουργικού. Δεν χρειαζεται να το περασεις manually.

Kατεβασε το και δοκιμασε. Αν το εχεις ηδη δεν θα γινει η εγκατασταση https://support.apple.com/kb/dl1380?locale=en_US


trim ενεργοποιημένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δίσκος είναι ακριβώς. Στείλε να δούμε! Είναι της apple original από BTO;

Ναι είναι bto για αυτό έχει άλλη ρομ

Όχι είναι aftermarket market Kingston xyper x ένας balck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι . Το health status μη το δίνεις μεγάλη σημασία, με ένα "erase" θα επανέλθει λογικά 100%-99%. Από μία πρόχειρη αναζήτηση εδώ, βλέπω ότι δε δίνει νέο firmware για OS X και γενικά δεν το έχει στα support το OS X, με ό,τι αυτό σημαίνει. Δες λίγο αν είναι αντίστοιχος με το δικό σου. Έκανα την επιλογή "fury" λίγο αυθαίρετα, θεωρώντας ότι είναι αντίστοιχος του δικού σου! Δες το λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://support.kingston.com/us/support/technical/products?model=sh103s3

Αυτος εδω ειναι !

Επισης εχω και εναν 850 evo αμα ειναι να συνδεσω καποια στιγμη μεσα και εναν sandisk ssd ultra II

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok κατέβασε από εδώ το νέο firmware και πέρασε το! Μεγάλη προσοχή όμως. Κράτα πριν back up, γιατί λογικά θα χάσεις όλα τα δεδομένα και το Λειτουργικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...