Προς το περιεχόμενο

Μπουφανάρα για γερά γούστα


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάγκες, είμαι σε μια φάση αναζήτησης μπουφάν διότι αυτό που έχω τώρα είναι αποτυχία.

Κορωνίδα των μπουφάν που είχα στη ζωή μου είναι ένα O'Neill το οποίο δυστυχώς μου μίκρυνε αλλιώς θα το φορούσα και στο φέρετρο. Αυτό το θεϊκό μπουφάν το είχα αγοράσει τελείως τυχαία, χωρίς να γνωρίζω και με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Ήταν λίγο μπουφάν για σκι, αλλά σκι έκανα μόνο στον ύπνο μου. Αδιάβροχο (λέει κάτι για 5.000 mm νερού), ζεστό απόλυταΛΕΠΤΕΠΙΛΕΠΤΟ, τσέπες εσωτερικές, μια άλλη φοβερή βαθιά τσέπη με φερμουάρ κάπως εσωτερική, αλλά είχες πρόσβαση ακριβώς δίπλα στο φερμουάρ του μπουφάν , τσέπες απ έξω, μια μαλαπέρδα που έκλεινε από κάτω για να μην περνάει το χιόνι, κάτι σαν ψευδο-γάντια στα μανίκια. Μιλάμε τώρα για μπουφάν για βραβείο. Πήγα Άλπεις, πήγα σε κρύα, πήγα στον Β. Πόλο, έπεσα από την τροπόσφαιρα. κατέβηκα στην Τάφρο των Μαριανών scuba diving και μέσα ήμουν κύριος, αραχτός και λάιτ.

Προσπάθησα να βρω τον διάδοχό του σε ένα μπουφάν Quicksilver το οποίο με απογοήτευσε διότι κρυώνω σαν γιαγιά. 

Ψάχνω λοιπόν ένα τέτοιο μπουφάν σαν αυτό που σας περιέγραψα παραπάνω. Κατά προτίμηση σε μαύρο/μπλε-σκουρο/γκρι χρώμα, χωρίς φρου-φρου και άνευ αρωμάτων. Πιθανότατα μπουφάν για σκι, αλλά σκιέρ δεν είμαι, οπότε αν μπορώ να βρω τέτοια χαρακτηριστικά σε καθημερινό μπουφάν, το βλέπω κι αυτό. Εταιρίες που εκ των προτέρων εμπιστεύομαι είναι North Face, Columbia, Napapijri αλλά προφανώς ακούω και άλλες προτάσεις.

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρε ενα 3 σε 1 αυτά με το fleece απο μεσα που μπορείς να το βγαλεις και να κρατήσεις μονο το αδιάβροχο. Το αδιαβροχο μπροστά σε κρατά ζεστό από αέρα και βροχή το fleece αναλογα και τη θερμότητα που βγάζει σου δίνει εξτρα ζέστη, οταν θελεις το βγάζεις και το χρησιμοποιείς και σε καιρούς όπως ο τωρινός. 

 

πι.χι. https://www.thenorthface.com/shop/mens-jackets-vests-3-in-1-jackets τα οποια φυσικα παιζουν σε πολυ χαμηλότερες τιμες απο καταστηματα ορειβατικών. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε ξαναπαίρνεις το ίδιο στο νούμερό σου; :P

 

Εγώ εκτιμώ πολύ τα ποδηλατικά μπουφάν. Αντιανεμικά, ψιλο-αδιάβροχα (μια "συνηθισμένη" βροχή δε περνάει μέσα) ενώ αναπνέουν και εσωτερικά έχουν ισοθερμική κάλυψη να μην ψοφάς. Στα αρνητικα ότι είναι σαν στενός κορσές, κοστίζουν ενώ δε τα λες και "διακριτικά".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε ξαναπαίρνεις το ίδιο στο νούμερό σου; :P

 

Εγώ εκτιμώ πολύ τα ποδηλατικά μπουφάν. Αντιανεμικά, ψιλο-αδιάβροχα (μια "συνηθισμένη" βροχή δε περνάει μέσα) ενώ αναπνέουν και εσωτερικά έχουν ισοθερμική κάλυψη να μην ψοφάς. Στα αρνητικα ότι είναι σαν στενός κορσές, κοστίζουν ενώ δε τα λες και "διακριτικά".

Έαν έβρισκα θα έπαιρνα 3 να έχω και στοκ :)

 

Δεν τα είχα υπ'όψιν μου τα ποδηλατικά. Αν και όπως τα λες, έχω 3 προβλήματα. Διακριτικότητα, την ψιλό-αδιαβροχοποίηση και την μπάκα που έχει αρχίσει να ξεφεύγει σε επικίνδυνα μη αναστρέψιμα επίπεδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έαν έβρισκα θα έπαιρνα 3 να έχω και στοκ :)

 

Δεν τα είχα υπ'όψιν μου τα ποδηλατικά. Αν και όπως τα λες, έχω 3 προβλήματα. Διακριτικότητα, την ψιλό-αδιαβροχοποίηση και την μπάκα που έχει αρχίσει να ξεφεύγει σε επικίνδυνα μη αναστρέψιμα επίπεδα

Ασε τα ποδηλατικα μπουφαν τοτε και παρε ποδηλατο ;)
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.menfashion.gr/khujo-%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%87%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%86%CE%B1%CE%BD-%CE%BC%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF-041-00110

 

Εγω  πήρα αυτο πέρυσι και ειμαι φουλ ευχαριστημένος , πολυ ζεστο κ όμορφο για τα γούστα μου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπιστεύεσαι σωστές εταιρείες. Απο napapijri θα πρότεινα το skidoo, trust me δε περνάει τίποτα.

 

Μια αλλη πρόταση ειναι superdry έχει βγάλει σειρά για σκι, τσέκαρε τη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Protest απο εμενα. Εχω ενα που αν κλεισεις μεση και μανικια, δεν περναει τιποτα. Νομο Φλωρινας και ειμαι με κοντομανικο απο κατω τον χειμωνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει εδω και τρια χρονια ενα inox jacket,μαυρο υποτιθεται μηχανης αλλα πολυ στυλατο που το βαζω κανονικα σε εξοδους (δεν εχω μηχανη..). Εχω παει παντου,βουνα,χιονια,παγετους δεν καταλαβαινω τιποτα. Νομιζω η εταιρια ειναι ελληνικη,οταν το πηρα δεν ηξερα καν οτι υπαρχει. Απο κει και περα,ολες οι γνωστες εταιριες βγαζουν ζεστα μπουφαν, προσωπικη προτιμηση η northface..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατον να εισαι ακινητος για αρκετη/πολυ ωρα σε χαμηλη θερμοκρασια (π.χ 0 βαθμους ή και πιο κατω)

και να μην σε διαπεράσει το κρύο; Δηλαδη υπαρχουν μπουφαν που το επιτυγχάνουν αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο περίεργα τα λες για το παλιό σου το μπουφάν. Και λεπτό και ζεστό που το περιγράφεις είναι λίγο ασυμβίβαστα πράγματα γιατί λεπτό σημαίνει συνήθως λίγο έως καθόλου μόνωση. Και όταν μιλάμε για O'neil με αδιαβροχοποίηση 5000 mm (χαμηλό νούμερο και φτηνή σειρά), δύσκολα να συνδύαζε τα πάντα.

 

Στο θέμα σου τώρα, πρέπει να διαχωρήσεις τα αδιάβροχα μπουφάν με τα ζεστά. Τα αδιάβροχα είναι για χειμερινά σπορ και να προστατεύουν από τα στοιχεία της φύσης και όχι για να σε κρατάνε ζεστό. Νούμερα όπως waterproofness και breathability δεν έχουν σχέση με το πόσο ζεστό είναι ένα μπουφάν. Ναι, πολλά έχουν και μόνωση αλλά όχι παντού και όχι τόσο χοντρή. Η λογική είναι να ντύνεσαι σε layers και ο,τι βάλεις από μέσα (π.χ. φλις) δίνει κυρίως τη ζεστασιά.

 

Όταν μιλάμε για ζεστό μπουφάν, εννοούμε κάτι με μόνωση, είτε φυσική (πχ πούπουλα χήνας) ή συνθετική (πχ Primaloft) και θα δεις να αναφέρεται σαν insulation και να μετριέται σε γραμμάρια. Γενικά μπουφάν με φυσική μόνωση θα είναι ακριβότερο και έχει πολλά πλεονεκτήματα αλλά αν βραχεί χάνει τις ιδιότητες του. Τα συνθετικά είναι καλύτερα σε αυτό αλλά και πάλι μη φανταστείς κάτι που να συγκρίνεται με πολύ τεχνικές μεμβράνες.

 

Με λίγα λόγια, πρέπει να δεις τι χρήση θα κάνεις και αναλόγως να πράξεις. Καλές μάρκες είναι Arc'teryx, Patagonia, North Face, Icebreaker και άλλες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...