Προς το περιεχόμενο

Μπουφανάρα για γερά γούστα


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχουν ρουχα τα οποια εχουν φτιαχτει με καλα ακριβα υλικα τα οποια ειναι φτιαγμενα πχ για οταν περπατας σε ενα βουνο οπου εκει επειδη το σωμα σου θα ανεβασει θερμοκρασια θες να αποβαλει ταυτοχρονα και τον ιδρωτα σου ωστε να μην εισαι βρεγμενος.

υπαρχουν αλλα ρουχα τα οποια ειναι φτιαγμενα απλα για να μενεις αρκετα ζεστος ειδικα οταν εισαι ακινητος και δεν ζεστενεται το σωμα σου.

δυο απλα παραδειγματα.

εξω βρεχει.η ευκολη λυση ειναι να σου δωσω ενα απο αυτα τα αδιαβροχα των 5 ευρω που δινουν το οποιο ειναι σαν πλαστικο και να μην φας ουτε σταγονα νερο.αν ομως εσυ το φορας και περπατας επειδη δεν αφηνει το σωμα σου να αναπνευσει γιατι στην πραξη ειναι ενα υλικο που δεν ειναι διαπνεον απο μεσα θα ιδρωσεις.αντιθετα οταν πας να παρεις ενα μπουφαν θα δεις οτι γραφει οτι υπαρχει διαπνοη.επισης ακομα και τα αδιαβροχα σου λενε ποση βροχη αντεχουν.ενα πλαστικο δεν παει και να σε βρεχουν με κουβα δεν θα περασει τιποτα μεσα και αντιστοιχα τιποτα προς τα εξω απο τον ιδρωτα σου ενω ενα ορειβατικο μπουφαν θα αφησει το σωμα σου να αναπνευσει αλλα σου λεει και ποσο αδιαβροχο ειναι και ποσο νερο μπορει να αντεξει.

και η ερωτηση πολλες φορες ειναι μα αφου ειναι αδιαβροχο ενα μπουφαν γιατι μπορει να ειναι διαπνεον.αυτο γινεται διοτι η πυκνοτητα του νερου ειναι μεγαλυτερη απο του ιδρωτα οποτε λειτουργει λιγο σαν one way.επισης τα layer απο μεσα σου εχουν και αυτο τον σκοπο να διωξουν τον ιδρωτα απο το δερμα σου προς τα αλλα επιπεδα δευτερο και τριτο Layer.

 

το ιδιο και για ενα μπουφαν.ενα μπουφαν που θες να ειναι ζεστο για οταν πχ θα κανει κρυο και θα θες να πας σε ενα φιλο σου η στην δουλεια θα ειναι πολυ πιο λεπτο να το πω ετσι απλα απο ενα μπουφαν που καποιος το θελει επειδη βρισκεται  σε ενα παγωμενο μερος στο οποιο δεν θα περπαταει και θα πρεπει απλα να μεινει ζεστος.οποτε το τι θα παρεις να φορεσεις εξαρτατε και για τη χρηση το θες.θα ακουσεις πολλα ατομα να λενε πω πηρα αυτο το μπουφαν με 10 ευρω και ειναι τρελα ζεστο και θα πεις μα γιατι το north face κανει 300 τοτε.εκει παιζει ρολο το βαρος το ποσο τεχνικο ειναι και οτι το ενα ειναι διαπνεον ενω το αλλο ειναι απλα κατι που εχει φτιαχτει να σε κρατησει ζεστο ακομα και αν ιδρωσεις.κοινος σε τυλιγω με 2 κουβερτες και εισαι ζεστος αλλα αμα κανεις  5 βηματα θα γινει ποταμι ο ιδρωτας που δεν αναπνεεις.επισης στα μπουφαν πχ north face υπαρχουν φερμουαρ κατω απο τις μασχαλες.αν νιωσεις οτι ζεστενεσαι λιγακι μπορεις να ανοιξεις τα φερμουαρ απο κατω ωστε να μην ιδρωσεις.βεβαια για καποιον που το θελει για απλη χρηση μπορει να μην τον ενδιαφερουν αυτα.

πχ εχω δει ατομα να δουλευουν σε αποθηκες ψυγεια που ειναι με χαμηλη θερμοκρασια για να διατηρουνται τα τροφιμα.εκει ο αλλος πχ που δουλευει μηχανημα και δεν κανει καμια κινηση θελει κατι ζεστο.λιγο τον νοιαζει αν θα ειναι διαπνεον αφου κινειται ελαχιστα.εκει θα του παρουν κατι το οποιο θα ειναι απλα ζεστο με σχεδον καθολου διαπνοη .αλλωστε δεν θα πηγαινε καποιος να παρει στον αλλον 400-500 ευρω jacket.

προσωπικα εδω και αρκετα χρονια παιζω με 3 layer dressing οποτε δεν εχω θεμα διοτι ανα πασα στιγμη μπορω να βγαλω κατι ή να φορεσω κατι και να προσαρμοστω σε τελειως αλλη θερμοκρασια.πχ στην δουλεια θα ειμαι με το κοντομανικο αλλα αν βγω εξω για κατι απλο θα ριξω το Fleece ενω αν ειναι πχ να χρειαστω να κανω πολλη ωρα δουλεια οταν θα ειμαι εκτεθειμενος σε αερα κτλ βαζω και το jacket και ειμαι μια χαρα.η μπορεις να βαλεις το jacket χωρις Fleece οποτε να γλυτωνω τον δυνατο αερα που με φυσαει χωρις να χρειαζεται να ζεσταθω παραπανω αφου εκτελω εργο.

καποιος θα πει οτι το κοστος ειναι απαγορευτικο.πχ το ενα to jacket που ειχα παρει της north face εκανε 300 + ευρω τα οποια δεχομαι οτι ειναι ακριβα.εδω υπαρχει ομως ενα μεγαλο αλλα.

μερικα ατομα καθε μηνα ή οκ καθε τριμηνο αγοραζουν και αλλο jacket και αλλο jacket και αλλο jacket και γενικα ψωνιζουν καθε μηνα 500 ρουχα.εγω ειμαι της αποψης λιγα ρουχα καλα και σωστα παρα καθε μηνα και καινουρια τα οποια σε κοστος θα φτασουν το κοστος του ακριβου ρουχου.οτι ρουχα εχω παρει ορειβατικα δηλαδη απο ηλικια 17 χρονων και μετα τα εχω μεχρι τωρα που ειμαι 36.ενα fleece 100αρι που εχω το πηρα στα 17 το εχω ακομα και τωρα μετα απο δεκαδες εκατονταδες φορες που το εχω φορεσει εχει αρχισει να φαινεται ταλεπωρημενο.τωρα για τις κοπελες που θελουν να αλλαζουν τα ρουχα 5-5 ναι εκει δεν πετυχαινει αυτο.γενικως επειδη δεν εχουμε και καναν τρελο καιρο στην ελλαδα με λιγα ρουχα μπορεις να κανεις συνδυασμους για every day.

οι μεμβρανες στα μπουφαν βεβαια εχουν και καποια διαρκεια ζωης αλλα σε νορμαλ χρηση που εισαι στην πολη και δεν εισαι στο everest ή δεν ξερω που οτι η μεμβρανη θα χασει καποια χαρακτηριστικα της δεν σε  πολυνοιαζει.

απο το να εχεις 100 ρουχα και να ντυνεσαι σαν το κρεμμυδι οχι καλυτερα ειναι να μαθει καποιος να ντυνεται σε layer και να κανει πραγματα που θα βοηθησουν το σωμα του να λειτουργησει σωστα.οτι τα φοραω ολα πανω με οποια σειρα να ειναι οχι δεν παιζει.επισης οτι ναι φοραω το super duper μπουφαν αλλα ολο το κεφαλι μου ειναι εκτεθειμενο στο κρυο( που απο το κεφαλι χανεται το μεγαλυτερο ποσοστο θερμοτητας) επισης δεν βοηθαει.οπως και το καλο με τα ορειβατικα μπουφαν ειναι οτι εχουν ειτε scratch ειτε σαν ιμαντακια κορδονακια πως να το πω που κλεινουν το μπουφαν στα χερια και μεση για να μην μπαινει νερο.αν δηλαδη φυσαει πολυ αερας και εσυ εχεις αερα να περναει μεσα απο τα μανικια ναι δεν κανεις δουλεια.σε αυτο βοηθανε και τα θερμοεσωρουχα που αγκαλιαζουν το σωμα και σε ζεσταινουν πολυ.ειναι παρεξηγημενα αρκετα αλλα ειναι κατι που βοηθαει το σωμα σου να αναπνευσει /να μεινει στεγνο,να μεινει ζεστο χωρις ομως να νιωθεις οτι φορας κατι πανω σου μια που ειναι πολυ λεπτα.

σορρυ για το μεγαλο ποστ.

και τελευταιο.στα ορειβατικα δεν πληρωνεις την μαρκα οπως πολλοι λενε αλλα πληρωνεις τα υλικα και αυτο που κανουν.

ενα μαλλινο σκουφακι της γιαγιας μπορει να εειναι πολυ ζεστο αλλα τι να το κανεις αμα σε πιανει φαγουρα ή αμα ιδρωνεις μεσα.αντιθετα ενα σκουφακι πχ απο Fleece δεν θα σου κανει καθολου φαγουρα.απλα ολα αυτα μεταφραζονται σε κοστος.

  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή εγώ μπερδεύτηκα :-D . Μπορεί να προτείνει κάποιος ένα από τα north face από αυτά με τα layers για μέτρια χρήση,εννοώντας ούτε στο Έβερεστ αλλά ούτε και στο κέντρο Αθήνας.Πχ στην σχολή μένω με το κοντομάνικο οπότε θα προτίμουσα να βάζω μόνο μπουφάν/fleece για να βγώ έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχετε για τα 3 in 1 jackets; Είναι όντως ζεστά; Επειδή αναφέρατε ότι τα layers παίζουν ρόλο, φαντάζομαι θα κάνουν δουλειά.

 

πχ αυτό:

 

http://gr.sportsdirect.com/karrimor-3-in-1-jacket-mens-443532?colcode=44353203

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ μπερδεύτηκα :-D . Μπορεί να προτείνει κάποιος ένα από τα north face από αυτά με τα layers για μέτρια χρήση,εννοώντας ούτε στο Έβερεστ αλλά ούτε και στο κέντρο Αθήνας.

για να μην λεμε μονο για north face αλλα γενικοτερα για ορειβατικα μπουφαν μπορεις να παρεις ενα το οποιο να εχει αποσπωμενο Fleece

πχ http://www.alpamayopro.gr/products/item.php?ItemID=4174

το συγκεκριμενο ειναι ακριβο επειδη ειναι goretex.

σε πιο φτηνο αυτο

http://www.alpamayopro.gr/products/item.php?ItemID=2104

δεν ειναι αναγκη να ειναι north face δεν ειναι αναγκη να ειναι απο αυτο το καταστημα.υπαρχουν και αλλα καταστηματα οπως και αλλες εταιρειες οπως marmot,columbia και παει λεγοντας.

Τι γνώμη έχετε για τα 3 in 1 jackets; Είναι όντως ζεστά; Επειδή αναφέρατε ότι τα layers παίζουν ρόλο, φαντάζομαι θα κάνουν δουλειά.

 

πχ αυτό:

 

http://gr.sportsdirect.com/karrimor-3-in-1-jacket-mens-443532?colcode=44353203

ναι ειναι μια ωραια λυση αυτη για να εισαι και παντος καιρου μεχρι καποια ορια.αναπασα στιγμη φορας μονο το fleece ή και τα 2 ή μονο το jacket.μια ωραια round solution.για την συγκεκριμενη εταιρεια και το συγκεκριμενο καταστημα δεν εχω αποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos respect φίλε για το μεγάλο post.

πολλα μπορουν να γραφτουν αλλα ειναι πολυ μεγαλο θεμα.και το μεγαλο κακο ειδικα με τις κοπελες ειναι οτι εγω δεν φοραω τετοιο μπουφαν.δηλαδη αν δεν εχει πανω strasakia δεν ειναι κανα χρωμα πεταλουδι με αποχρωσεις τιρκουαζ δεν το φορανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos να σε ευχαριστω και εγω πολύ για το κοπο/χρόνο σου!

Εκανες αναφορά πριν οτι πληρωνεις το υλικο του μπουφαν, υποθετω οτι εννοεις την

τεχνολογία υλικου - μεμβράνη, οπως π.χ σε προηγουμενα ποστς αναφερθηκαν οι

primaloft, goretex.

Στα τελευταια λινκς βλεπω ενα μπουφαν με goretex, αλλο με hyvent και το πιο φθηνο

Weathertite. Οποτε υπαρχουν μαλλον και πολλες μεμβρανες με σημαντική διαφορα τιμης;

Το goretex ειναι η πιο ποιοτική επιλογή, το μεγαλο ονομα και ανεβαινει τοσο πολυ η τιμή;

Ή μηπως η συζητηση παει σε συγκεκριμενα τεχνικα χαρακτηριστικά των υλικων/μεμβράνων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos να σε ευχαριστω και εγω πολύ για το κοπο/χρόνο σου!

Εκανες αναφορά πριν οτι πληρωνεις το υλικο του μπουφαν, υποθετω οτι εννοεις την

τεχνολογία υλικου - μεμβράνη, οπως π.χ σε προηγουμενα ποστς αναφερθηκαν οι

primaloft, goretex.

Στα τελευταια λινκς βλεπω ενα μπουφαν με goretex, αλλο με hyvent και το πιο φθηνο

Weathertite. Οποτε υπαρχουν μαλλον και πολλες μεμβρανες με σημαντική διαφορα τιμης;

Το goretex ειναι η πιο ποιοτική επιλογή, το μεγαλο ονομα και ανεβαινει τοσο πολυ η τιμή;

Ή μηπως η συζητηση παει σε συγκεκριμενα τεχνικα χαρακτηριστικά των υλικων/μεμβράνων;

ενα απο τα πραγματα που πληρωνεις ειναι και η μεμβρανη.ειναι και αλλα πραγματα οπως το ποσο τεχνικο ειναι,αν ειναι θερμοκολλημενες οι ραφες το βαρος του και διαφορα αλλα.αλλα ναι η μεμβρανη ειναι ενα σημαντικο κομματι του κοστους.

hyvent alpha,goretex ,Precip.

to primaloft ειναι insulation σαν γεμιση οπως και το αναβαθμισμενο που το ονομασαν thermoball το οποιο νομιζω παλι ειναι Primaloft στην πραξη αλλα καπως καλυτερο.

γενικως οταν βλεπεις Goretex ειτε σε jacketειτε σε παντελονια η τιμη ανεβαινει αποτομα.

Gore-tex is a laminate, a material that is laminated to the inside of the outer shell fabric.

Hyvent is a coating that is "painted" onto the inside of the outer shell material. It is less durable, and less breathable.

απλα περα απο την καλυτερη μεμβρανη μπορει να εχει και αλλα χαρακτηριστικα.πχ δυο north face μπουφαν.και τα 2 αδιαβροχα.

το ενα εχει hyvent alpha το αλλο nothing serious.

το ενα εχει θερμοκολλημενες ραφες.το αλλο οχι

το ενα εχει primaloft το αλλο οχι.

το ενα εχει κατω απο τις μασχαλες φερμουαρ.το αλλο οχι.

το ενα εκανε 340 ευρω το αλλο κοντα στα 200

το πρωτο με τα 340 ευρω ανηκει στην κατηγορια summit series της north face δηλαδη στα top πραγματα της για πιο touch καταστασεις.

https://www.thenorthface.com/featured/summit-series.html

βεβαια οπως ειπαμε το να πας σε μια μεμβρανη goretex μεσα στην πολη δεν εχει νοημα.δεν θα κερδισεις κατι που να αξιζει σε σχεση με μια πιο φτηνη μεμβρανη συν οτι και οι μεμβρανη δεν θα αντεξει για παντα.και επειδη η τιμη ανεβαινει παρα πολυ δεν αξιζει .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@abudi βλέπεις πόσοι ασχολούνται, κανόνισε να εξαφανιστείς και να μη μας πεις τι πήρες :P

 

Χτες ήμουν golden hall napapijri και χάζευα. Έχει ακόμα νούμερα σε skidoo αν ενδιαφέρεσαι, υπάρχει το κλασικό και το open που ειναι με φερμουάρ. Εγώ έχω το κλασικό αλλα αυτο το βάλε βγάλε απ το κεφάλι αν είσαι γυναίκα και βάφεται ειναι πρόβλημα :P Παντως ειναι τρομερό δε περνάει τίποτα.

 

Δοκίμασα και rainforest αλλα αυτο ειναι πιο ελαφρύ , όπως τα λες εσυ θα κρυώνεις.

 

Παρεπιπτόντως τσίμπησα αυτο image.jpg το οποίο δεν ειναι φουσκωτό , και θα το φοράω απο μέσα αντί ζακέτας :D

Είσαι μέσα στην μόδα, εύγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέληξα παίδες και πήρα το North Face Pibba από στοκάδικο. Θεωρώ οτι θα μείνω ικανοποιημένος. Επίσης μου άρεσε η πληθώρα σε τσέπες που είχε. Ευχαριστώ άπαντες για τις απαντήσεις σας και τη βοήθειά σας. Θα ανατρέχω σ'αυτό το θέμα και για μελλοντικές απορίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παραγγειλα, δευτερα - τριτη παραλαμβανω. ομορφη επιλογη. thnx :) :)

 

καλη αγορα και καλοφορετο.

Κατέληξα παίδες και πήρα το North Face Pibba από στοκάδικο. Θεωρώ οτι θα μείνω ικανοποιημένος. Επίσης μου άρεσε η πληθώρα σε τσέπες που είχε. Ευχαριστώ άπαντες για τις απαντήσεις σας και τη βοήθειά σας. Θα ανατρέχω σ'αυτό το θέμα και για μελλοντικές απορίες.

μια χαρα αγορα .σε καθε περιπτωση μπορει να συνδυαστει και με fleece αν κρυωνεις αρκετα.

 

Καλοφόρετο το North Face Pibba!  Αν θελεις μας λες απο πιο στοκαδικο το πηρες και σε τι τιμη;

γενικως stockadika ειναι τα 2 factory outlet αλλα αυτο στην πειραιως εχει ελαχιστα πραγματα σε αντιθεση με αυτο στο αεροδρομιο.

Παίδες θέλω γνώμες για τα εξής μπουφάν:

The North Face Pibba

Columbia Aerial Arson II

Columbia Horizon Pipe II

Columbia Mia Monte

Πανω κατω ιδια κατηγορια ειναι ολα .διαφορετικη μεμβρανη απο columbia σε north face.Ολα σχεδον φερμουαρ κατω απο τα χερια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...