Προς το περιεχόμενο

Μπουφανάρα για γερά γούστα


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι εννοεί ο ποητής όταν λέει tactical;

 

εντιτ, μπαη δε γουέη η pentagon είναι εταιρεία με έδρα την Θεσσαλονίκη, ράβει στα βάθη της Κίνας εννοείται, και τα προΙόντα της θα τα βρεις σε πολύ καλύτερες τιμές στα καταστήματα του Βαρδαρίου :)

Έχω αυτό εδώ,

https://www.pentagon-tactical.com/jacket-parkas/jackets/hcp-parka-v2

(δεν το πήρα σε αυτήν την τιμή βέβαια), και το βρίσκω καταπληκτικό.

Επεξ/σία από leftermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

north face plasma summit series. μετα απο ατελειωτη χρηση σε 15 με 20 χρονια οι θερμοκολλημενες ραφες ανοιξαν και διακρινουμε την μονωση που ειναι primaloft. ανατομια ενος jacket.ελαφρια μονωση σαν να αγγιζουμε βαμβακι. ηθικο διδαγμα.δεν ειναι για παντα 😛

20240228_101535.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν 3 χρόνια μετά την αγορά του επανέρχομαι για το 3in1 της McKinley από τα Intersport.

https://www.intersport.gr/el/andrika/rouxa/boufan/mc-kinley-andriko-boufan-terang-3-1-ii_628372/

Δεν κάνω τις «τρέλες» που κάνει ο @poulinos (just joking mate :D) αλλά παρόλα αυτά το μπουφανάκι τα έβγαλε τα λεφτά του και με το παραπάνω εδώ και 3 χρόνια όπως είπα σε εξορμήσεις στην φύση και στο βουνό,  χιόνια, πάρα πολύ αστική χρήση και ταξίδια.

Βολεύει το 3 σε 1, βγάζοντας την επένδυση γίνεται ωραιότατο φθινοπωρικό/ανοιξιάτικο αντιανεμικό ή/και αδιάβροχο, ενώ σε δυνατή βρόχη για κάμποση ώρα δεν κατάλαβε τίποτα.
Με ένα καλό ισοθερμικό δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο και ανέβηκα έτσι κορυφή Καϊμακτσαλάν χωρίς θέματα.

Αρχικά το είχα πάρει για το ποδήλατο για καθημερινό commuting αλλά τελικά δεν ήταν τόσο κατάλληλο για την συγκεκριμένη χρήση καθώς ζεσταίνεσαι γρήγορα, δεν έχει επαρκή αερισμό και δεν είναι τόσο βολικό.
Παρόλα αυτά το μπλέ που αγόρασα είναι τέρμα high visible και με βλέπουν από μακρυά. :)

Στα 3 χρόνια το μόνο σημείο που παρουσιάζει θέμα είναι το κάτω μέρος του φερμουάρ που έχει ξεφτύσει λίγο λόγο απρόσεκτης χρήσης από μένα και το fleece του δεν είναι τόσο αφράτο όπως ήταν αρχικά.
Κατά τα άλλα μια χαρά για τα χρήματα του για όποιον τυχών ενδιαφέρεται. :) 

280782-542-enlarge.jpg?lm=A7D37D3A7D3AAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, mindreader said:

Αυτη η ελαφρια μονωση, κανει καλη δουλεια να σε κρατα ζεστο;

σαν Jacket ειδικα για την εποχη του ηταν πολυ καλο και για αυτο ανηκε και στην σειρα summit series. μιλαμε για εποχη max 2010 και πολυ λεω.τοτε εκανε 400+ και το ειχα παρει 340 ευρω.ακριβο μεν αλλα τα βγαλε τα λεφτα του και με το παραπανω.ναι ηταν ζεστο ναι ηταν αδιαβροχο με κουκουλα .ειχε φερμουαρ κατω απο τις μασχαλες ωστε αν περπατας και ιδρωσεις νατα ανοιξεις.εχει κορδονια για να το στενευεις κτλ. αν καποιος θελει μπορει να το φτιαξει και να ξανακολλησει τις ραφες. προσωπικα το εχω αφησει στην ακρη και το φοραω σπανια πλεον. Πριν λιγες μερες κιολας ετυχε να το φορεσω και εφαγα βροχη και ακομα κραταει. με εχει βγαλει ασπροπροσωπο σε πολλα βουνα. τοτε οταν κυκλοφορησε ηταν μια καλυτερη λυση απο τα triclimate 3 σε 1. to triclimate ηταν πιο βαρυ και πιο ογκωδες απλα ειχε το πλεονεκτημα οτι ηταν αποσπωμενο το fleece.το north face plasma ηταν πολυ πιο ζεστο και πιο ελαφρυ με το μονο μειονεκτημα οτι η θερμομονωση δεν ειναι αποσπωμενη.

IMG_20180221_110516.jpg.3291820a6474e289c946cee0ddd8870d.jpg

kilimanjaro με αυτο το μπουφαν

 

και απο κατω στο elbrus κατω απο αδιαβροχη μεμβρανη. για το elbrus ηταν λιγο σαν μπουφαν και λογικο αφου η θερμοκρασια ηταν κανα μειον 20. 

IMG_20180725_105006.jpg.e10db4b0fb78627e613175bd7d8201d5.jpg

μεσα απο το μπουφαν φορουσα πολλααααα layers.

 

 

2 hours ago, dpolal said:

Σχεδόν 3 χρόνια μετά την αγορά του επανέρχομαι για το 3in1 της McKinley από τα Intersport.

https://www.intersport.gr/el/andrika/rouxa/boufan/mc-kinley-andriko-boufan-terang-3-1-ii_628372/

Δεν κάνω τις «τρέλες» που κάνει ο @poulinos (just joking mate :D) αλλά παρόλα αυτά το μπουφανάκι τα έβγαλε τα λεφτά του και με το παραπάνω εδώ και 3 χρόνια όπως είπα σε εξορμήσεις στην φύση και στο βουνό,  χιόνια, πάρα πολύ αστική χρήση και ταξίδια.

Βολεύει το 3 σε 1, βγάζοντας την επένδυση γίνεται ωραιότατο φθινοπωρικό/ανοιξιάτικο αντιανεμικό ή/και αδιάβροχο, ενώ σε δυνατή βρόχη για κάμποση ώρα δεν κατάλαβε τίποτα.
Με ένα καλό ισοθερμικό δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο και ανέβηκα έτσι κορυφή Καϊμακτσαλάν χωρίς θέματα.

Αρχικά το είχα πάρει για το ποδήλατο για καθημερινό commuting αλλά τελικά δεν ήταν τόσο κατάλληλο για την συγκεκριμένη χρήση καθώς ζεσταίνεσαι γρήγορα, δεν έχει επαρκή αερισμό και δεν είναι τόσο βολικό.
Παρόλα αυτά το μπλέ που αγόρασα είναι τέρμα high visible και με βλέπουν από μακρυά. :)

Στα 3 χρόνια το μόνο σημείο που παρουσιάζει θέμα είναι το κάτω μέρος του φερμουάρ που έχει ξεφτύσει λίγο λόγο απρόσεκτης χρήσης από μένα και το fleece του δεν είναι τόσο αφράτο όπως ήταν αρχικά.
Κατά τα άλλα μια χαρά για τα χρήματα του για όποιον τυχών ενδιαφέρεται. :) 

280782-542-enlarge.jpg?lm=A7D37D3A7D3AAB

den ξερω αν το συγκεκριμενο εχει φερμουαρ κατω απο τις μασχαλες για να το χρησιμοποιησεις σε ποδηλασια. γενικως αξιζει τα jackets να εχουν φερμουαρ  κατω απο τις μασχαλες. κατα τα αλλα πολυ ωραιο χρωμα και αρκετα εντονο και ταυτοχρονα visible οπως ειπες. μην σε χαλανε οι τυχον φθορες.τα παιρνουμε για να τα χαρουμε και οχ ιγια να μην παθουν κατι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, poulinos είπε

den ξερω αν το συγκεκριμενο εχει φερμουαρ κατω απο τις μασχαλες για να το χρησιμοποιησεις σε ποδηλασια. γενικως αξιζει τα jackets να εχουν φερμουαρ  κατω απο τις μασχαλες. κατα τα αλλα πολυ ωραιο χρωμα και αρκετα εντονο και ταυτοχρονα visible οπως ειπες. μην σε χαλανε οι τυχον φθορες.τα παιρνουμε για να τα χαρουμε και οχ ιγια να μην παθουν κατι.

Δεν έχει φερμουάρ και λογικό γιατί μιλάμε για πολύ χαμηλή κατηγορία τιμής.
Το φερμουάρ το ανέφερα περισσότερο για την αντοχή που έχει δείξει τόσο καιρό αν και η χρήση που είχε είναι τίποτα σε ότι μπορεί θεωρητικά να κάνει.

Τα έγραψα για όσους ψάχνωνται για κάτι πάρα πολύ οικονομικό. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, dpolal said:

Δεν έχει φερμουάρ και λογικό γιατί μιλάμε για πολύ χαμηλή κατηγορία τιμής.
Το φερμουάρ το ανέφερα περισσότερο για την αντοχή που έχει δείξει τόσο καιρό αν και η χρήση που είχε είναι τίποτα σε ότι μπορεί θεωρητικά να κάνει.

Τα έγραψα για όσους ψάχνωνται για κάτι πάρα πολύ οικονομικό. :) 

παντως καποια στιγμη χτυπα καποιο με φερμουαρ. θα δεις οτι βολευει παρα πολυ.

γενικοτερα και σε ορειβασια 2 πραγματα ειναι πολυ must. ενα μπουφαν να εχει κουκουλα και φερμουαρ κατω απο τις μασχαλες. εχω μετανιωσει που το ενα down jacket που εχω δεν εχει κουκουλα(εν γνωση μου γιατι ηταν προσφορα) και επισης απο ολα τα Fleece που εχω μονο ενα εχει κουκουλα που ειναι δυσκολο να βρεις fleece με κουκουλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα ενα που μου αρεσει εμφανισιακα. Εχει κουκουλα και φερμουαρ στις μασχαλες. 

https://www.aboutyou.gr/p/the-north-face/mpoufan-pezoporias-stratos-10550443

Γενικα ψαχνω μπουφαν καθημερινο (δουλεια, βολτα, κτλ) για χειμωνα με θερμοκρασιες -2 εως 12. Οχι απαραιτητα για αθληματα, πεζοπορια, κτλ.  Θα φοριεται με μπλουζες χειμωνιατικες και κυριως φουτερ. Δεν ξερω αν θα με καλυπτει απο θεμα ζεστης γιατι το βλεπω πολυ λεπτο χωρις επενδυση. Μεχρι στιγμης φορουσα κλασικα μπουφαν με επενδυση γι'αυτο δεν ξερω. Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, IoannisSM said:

Βρηκα ενα που μου αρεσει εμφανισιακα. Εχει κουκουλα και φερμουαρ στις μασχαλες. 

https://www.aboutyou.gr/p/the-north-face/mpoufan-pezoporias-stratos-10550443

Γενικα ψαχνω μπουφαν καθημερινο (δουλεια, βολτα, κτλ) για χειμωνα με θερμοκρασιες -2 εως 12. Οχι απαραιτητα για αθληματα, πεζοπορια, κτλ.  Θα φοριεται με μπλουζες χειμωνιατικες και κυριως φουτερ. Δεν ξερω αν θα με καλυπτει απο θεμα ζεστης γιατι το βλεπω πολυ λεπτο χωρις επενδυση. Μεχρι στιγμης φορουσα κλασικα μπουφαν με επενδυση γι'αυτο δεν ξερω. Τι λετε?

ειναι λεπτο διοτι στην πραξη δεν εχει θερμομονωση.ειναι αδιαβροχο,αντιανεμικο,διαπνεον jacket 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

ειναι λεπτο διοτι στην πραξη δεν εχει θερμομονωση.ειναι αδιαβροχο,αντιανεμικο,διαπνεον jacket 

Οποτε με λιγα λογια, θα κρυωνω με το φουτερ απο μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, IoannisSM said:

Οποτε με λιγα λογια, θα κρυωνω με το φουτερ απο μεσα?

ειναι λιγο σχετικο αυτο.εχει να κανει με το ποσο κρυωνεις αν θα περπατας ή θα εισαι ακινητος.αλλα ναι φουτερ και 0 βαθμοι... ειναι λιγο weird.μπορεις να δεις και για fleece απομεσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

ειναι λιγο σχετικο αυτο.εχει να κανει με το ποσο κρυωνεις αν θα περπατας ή θα εισαι ακινητος.αλλα ναι φουτερ και 0 βαθμοι... ειναι λιγο weird.μπορεις να δεις και για fleece απομεσα 

οκ. Τι θα πρότεινες? Κατι σε puffer της ιδιας εταιριας? Γενικα μου αρεσει το στυλ της north.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/2/2024 στις 1:52 ΜΜ, poulinos είπε

to precip ειναι αδιαβροχο και αντιανεμικο με φερμουαρ κατω απο τις μασχαλες.δεν προσφερει θερμομονωση.ειναι compact, εχει κουκουλα. δεν ειναι μπουφαν μηχανης με προστατευτικα.μεγεθος εγω φοραω medium πανω κατω.80 kg 1.80  υψος

πλά πληροφοριακά] διαβάζοντας τις συμβουλές σας για το μέγεθος, πήρα αυτό το Marmot Precip σε Medium (γενικά φοράω Large) και μου είναι μικρό στα 1.76μ 80 kg , και με fleece από μέσα ακόμα χειρότερα, οπωσδήποτε L ... το πήρα στα €84 αλλά πλέον ανέβηκε στα €95+ το L, οπότε δεν ξέρω αν θα το ξαναπάρω... πάντως ποιοτικά μου φάνηκε πολύ καλό και πανάλαφρο.

Έχετε να προτείνετε κάποιο αντίστοιχο Αδιάβροχο και Αντιανεμικό και ελαφρύ ?

fleece από μέσα έχω, χρειάζομαι μόνο το απέξω layer.

Επεξ/σία από red66phone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, red66phone said:

πλά πληροφοριακά] διαβάζοντας τις συμβουλές σας για το μέγεθος, πήρα αυτό το Marmot Precip σε Medium (γενικά φοράω Large) και μου είναι μικρό στα 1.76μ 80 kg , και με fleece από μέσα ακόμα χειρότερα, οπωσδήποτε L ... το πήρα στα €84 αλλά πλέον ανέβηκε στα €95+ το L, οπότε δεν ξέρω αν θα το ξαναπάρω... πάντως ποιοτικά μου φάνηκε πολύ καλό και πανάλαφρο.

Έχετε να προτείνετε κάποιο αντίστοιχο Αδιάβροχο και Αντιανεμικό και ελαφρύ ?

fleece από μέσα έχω, χρειάζομαι μόνο το απέξω layer.

ειμαι 1.80 82kg και αν δεις φωτο πιο πανω το ειχα βαλει σαν top layer μεχρι και πανω απο μπουφαν και μου ηταν οκ

φαντασου οτι φορουσα αυτο μετα jacket μετα fleece 200+ μετα θερμοεσωρουχο κτλ. μπορεις να δεις και σε north face, columbia. μετα μπορεις να παρεις και goretex αλλα ειναι πιο ακριβα. και 3 σε 1 σθα μπορουσες να παρεις και να σου μεινει το fleece.

μετα παιζει και αυτο αν θες κατι πιο καλο απο το precip

https://www.marmot.com/men/jackets-and-vests/rainwear/mens-gore-tex-minimalist-jacket/AFS_195115101398.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...