Προς το περιεχόμενο

i5 6600k Stable 4.2


Theos_Gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο λιγο ψαξιμο και δοκιμές κατεληξα εδω !!!

Τέρας ο 6600κ..Φανταζομαι και εχω δει οτι παει αρκετα παραπανω αλλα νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος ακομα...

 

Πανω απο 1 ωρα δοκιμες σε Strench-Stability Test Max temp 58...!!!

Βεβαια κ για αυτο ωφειλεται η ψυχτρα  ZALMAN CNPS8X OPTIMA HIGH.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από 3,5 το ανεβασα σε 4.2..και θελω να δω αν είναι ενταξει να το αφήσω ετσι η να το χαμηλωσω.με λιγα λογια να είναι stable.

Και ναι από τον i3 6100 σε αυτόν είναι 40-50% πανω αρα τερας είναι μπροστα στο προηγουμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιμενα οτι ηρθες απο i3, ειναι αυτες οι ατιμες προτασεις που κανουν εδω μεσα και κοροιδευουν τον κοσμο οτι δεν εχουν διαφορα.....

Τουλαχιστον χαιρομαι που το εγραψες οτι δεν εχουν καμια σχεση  :-)

 

Με νορμαλ ρευμα μπορει να σου παει και παραπανω φιλε μου, ειναι η εντυπωση μου ή εχεις κανεις OC με τα ετοιμα προφιλ της μητρικης;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε την ιδια μητρικη. Οταν επαιζα μαζι του, τον εφτασα 4.5 με ποου ευκολια. Τελικα τον γυρισα στο default clock 3.9 γιατι περα απο dota 2 και starcraft 2 δεν κανω κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιμενα οτι ηρθες απο i3, ειναι αυτες οι ατιμες προτασεις που κανουν εδω μεσα και κοροιδευουν τον κοσμο οτι δεν εχουν διαφορα.....

Τουλαχιστον χαιρομαι που το εγραψες οτι δεν εχουν καμια σχεση  :-)

 

Με νορμαλ ρευμα μπορει να σου παει και παραπανω φιλε μου, ειναι η εντυπωση μου ή εχεις κανεις OC με τα ετοιμα προφιλ της μητρικης;

Καμια σχεση δεν εχουν οι 2 συγκεκριμενοι,όπως και να εχει όχι εγω αλλαξα την συχνοτητα τις CPU και ανεβασα τα ρευματα λιγο δεν είναι με τα ετοιμα προφιλ

σε 1 ωρα stretching που εκανα δεν ανεβασε πανω από 59 βαθμούς,το θελωα να είναι εντςλως stable αρα φανταζομαι είμαι καλα εδώ.

 

και γω dota2 + csgo και wow οποτε λογικα δεν χρειαζομαι παραπανω.

 

Όπως σου ειπα τα volt αυτά είναι καλα και σωστα εκει που είναι?δεν θελω να το πιεσω τερμα γτ δεν μ χρειαζεται ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια για πες μου πως θα το checkaro αν θελει παραπανω η λιγοτερο.και γενικα αν εχεις ωρα πες μου μερικα tips για το θεμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση δεν εχουν οι 2 συγκεκριμενοι,όπως και να εχει όχι εγω αλλαξα την συχνοτητα τις CPU και ανεβασα τα ρευματα λιγο δεν είναι με τα ετοιμα προφιλ

σε 1 ωρα stretching που εκανα δεν ανεβασε πανω από 59 βαθμούς,το θελωα να είναι εντςλως stable αρα φανταζομαι είμαι καλα εδώ.

 

και γω dota2 + csgo και wow οποτε λογικα δεν χρειαζομαι παραπανω.

 

Όπως σου ειπα τα volt αυτά είναι καλα και σωστα εκει που είναι?δεν θελω να το πιεσω τερμα γτ δεν μ χρειαζεται ακομα.

Απο περιέργεια..πειραματιστηκες  με oc στον i3?

Επίσης καλή η επιλογή mobo z170 :ph34r: ..(αν την πήρες σε καλή τιμή) και πήγες και κόντρα σε πολλούς που προτείνουν non z στα ίδια περίπου λεφτά :eek: Μπορεί και παραπάνω εύκολα η cpu..Αλλα αφου δεν το χρειάζεσαι άστο..

edit.

Αν θες κοιτας και εδω για εξτρα info :

http://www.overclock.net/t/1570313/skylake-overclocking-guide-with-statistics

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιξε με offset για αρχη, δοκιμες με XTU και AIDA .

Με το XTU μπορεις να παιξεις με το ρευμα και με την συχνοτητα χωρις να μπαινεις BIOS οποτε κερδιζεις και χρονο.

Κανεις τα τεστακια οπως εκανες με AIDA (GPU δεν χρειαζεται) και αν περνας και XTU 3-4 benchmarks εισαι καλα κατα 99%

Αν θελεις να δεις που εισαι με το μαμα ρευμα βαλε offset +0.010 στο core και ανεβαζε συχνοτητα μεχρι να φας BSOD απο εκει 100-200Mhz το πολυ κατω θα εισαι σταθερος. Το ποσο μπορει να ανεβει ειναι αναλογα το τσιπ οπως σου ειπα πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος! εγωπροσπαθησα 2 φορες να παω τον δικο μου ι6600κ πανω απο 3,9 ,χωρις να πειραξω ρευματα ,μεσω του oc της μητρικης

εχω https://www.skroutz.gr/s/7630145/MSI-Z170A-Tomahawk.html ,αλλα ειχα bsod ..

 

επειδη δεν το χρειαζομαι τωρα,τοαφησα το oc,αλλα θελω να δω που φτανει γτ δεν εχω σκοπο να αλλαξω cpu για τα επομενα 2-3 χρονια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος! εγωπροσπαθησα 2 φορες να παω τον δικο μου ι6600κ πανω απο 3,9 ,χωρις να πειραξω ρευματα ,μεσω του oc της μητρικης

εχω https://www.skroutz.gr/s/7630145/MSI-Z170A-Tomahawk.html ,αλλα ειχα bsod ..

 

επειδη δεν το χρειαζομαι τωρα,τοαφησα το oc,αλλα θελω να δω που φτανει γτ δεν εχω σκοπο να αλλαξω cpu για τα επομενα 2-3 χρονια ..

Ποτέ δεν έκανα OC με τα αυτόματα προφίλ που έχουν πάνω οι μητρικές.

Προσωπικά πιστεύω ότι χειρότερα προφίλ δεν μπορούν να γίνουν ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...