Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με λάπτοπ μετά από χτύπημα


johnny008

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, απόψε έκανα κολοσσιαία χαζομάρα και χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας. Έριξα λοιπόν το λάπτοπ (από μικρό ύψος, ευτυχώς), το οποίο έκλεισε προς στιγμήν αλλά άνοιξε για να μου βγάλει αυτό το μήνυμα. Σίγουρα δε χρειάζεται να το γράψω όλο, το κάνω όμως μήπως βοηθήσει λίγο παραπάνω.

 

Intel  UNDI, PXE - 2.1 (build 083)

 

Copyright © 1997-2000 Intel Corporation

 

This product is covered by one or more of the following patents:

 

US5, 307, 459,  US5, 434, 872,  US5, 732, 094,  US6, 570, 884,  US6, 115, 776 and US6, 327, 625

 

Realtek PCIe FE Family Controller Series v1.24 (10/07/10)

 

PXE - E61: Media test failure, check cable

 

PXE - MOF: Exiting PXE ROM

 

Reboot and select proper Boot Device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key.

 

Αυτά...αν πατήσω enter ή κάτι άλλο, προφανώς δε συμβαίνει τίποτε. Τί έγινε ρε παιδιά; Τον διέλυσα ή φτιάχνεται; Αν ναι, το κάνω μόνος μου; Ευχαριστώ πάρα πολύ :(

 

*το λάπτοπ είναι ένα Dell Inspiron N5040

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος είναι στη θέση του;

Τώρα ειλικρινά δεν ξέρω τί να σου απαντήσω. Δεν έχω προσπαθήσει ακόμα να τον ανοίξω και τα λοιπά να δω μήπως υπάρχει κανένα προφανές πρόβλημα, από φόβο μην τα κάνω χειρότερα. Πάντως, αυτό λέει το μήνυμα και δεν μπορώ να καταλάβω τί ακριβώς εννοεί...

αν επεσε την ωρα που ηταν ανοιχτος το πιο πιθανον ειναι να χαλασε ο σκληρος δισκος

 

Ήταν όντως ανοιχτός και το ξέρω ότι ίσως ακουστεί χαζό αλλά πραγματικά έχει φάει πολύ χειρότερες από αυτή και δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Θα μου πεις μπορεί να του τα έσκασε μαζεμένα, τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ειλικρινά δεν ξέρω τί να σου απαντήσω. Δεν έχω προσπαθήσει ακόμα να τον ανοίξω και τα λοιπά να δω μήπως υπάρχει κανένα προφανές πρόβλημα, από φόβο μην τα κάνω χειρότερα. Πάντως, αυτό λέει το μήνυμα και δεν μπορώ να καταλάβω τί ακριβώς εννοεί...

Δεν "βλέπει" τον δίσκο.

Οπότε είτε κουνήθηκε και δεν κάνει καλή επαφή, είτε χάλασε ο δίσκος από την πτώση.

Αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, φθηνά την γλυτωσες (εκτός αν έχεις πολύ σημαντικά αρχεία μέσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν "βλέπει" τον δίσκο.

Οπότε είτε κουνήθηκε και δεν κάνει καλή επαφή, είτε χάλασε ο δίσκος από την πτώση.

Αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, φθηνά την γλυτωσες (εκτός αν έχεις πολύ σημαντικά αρχεία μέσα).

 

Κατάλαβα, θα δω μήπως καταφέρω κάτι μόνος μου. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν σημαντικά αρχεία μέσα, τα οποία δεν είναι και δικά μου. Επομένως, προσευχηθείτε μαζί μου να μην κάνει καλή επαφή, ειδάλλως το επόμενο μήνυμα θα το στείλω από Καζακστάν. Αν παρόλα αυτά έχει χαλάσει ο δίσκος, γνωρίζεις αν θα έβγαζε και πάλι το ίδιο μήνυμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχει φάει και άλλες τούμπες όπως λες το πιθανό είναι να βάρεσε κανόνι ο δίσκος (καμία κεφάλι του λογικά).Άμα βάρεσε κανόνι ο δίσκος να ζείσεις να θυμάσαι τα αρχεία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχει φάει και άλλες τούμπες όπως λες το πιθανό είναι να βάρεσε κανόνι ο δίσκος (καμία κεφάλι του λογικά).Άμα βάρεσε κανόνι ο δίσκος να ζείσεις να θυμάσαι τα αρχεία του.

 

Φίλε μου, ντάξει, λύθηκε. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, ντάξει, λύθηκε. Ευχαριστώ πολύ.

Αν εννοείες ότι το λάπτο άνοιξε τσέκαρε την υγεία του δίσκου καθώς η μηχανικοί δίσκοι στα λάπτοπ πονάνε πολύ σε πτώσεις και σε μεταφορά του λάπτοπ που του κάνεις όταν είναι σε λειτουργία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είχε ξεκουμπωθει ο σκληρός

Μια μικρή ίσως άχρηστη πληροφορία

Μερικά λάπτοπ έχουν accelerometer για να καταλάβουν πτώση και να κλειδώσουν τις κεφαλές του σκληρού συν των αλλων

Απλα είχα την απορία όταν το έβλεπα στους drivers

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...