Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση Για PC Case+ψύχτρα


mr.robot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το Supercase κουτί που αναφέρεις στο πρώτο post και εγώ θα είχα τους ενδοιασμούς μου.

Συμφωνώ απόλυτα με το post του Mechacorn:

 

 

 

Δεν γνωρίζω για ποιο λόγο αποφεύγεις το Skroutz απλά σε ενημερώνω ότι μέχρι πριν λίγο καιρό, αν δεν κάνω λάθος, ήταν και το e-shop ανάμεσα στα καταστήματα του skroutz. Για την ποικιλία των κουτιών του επίσης, στο budget που ψάχνεις, το eshop δεν έχει κάτι πολύ αξιόλογο, εκτός ίσως απο τα παρακάτω:

 

1) http://www.e-shop.gr/case-coolermaster-rc-k380-kwn1-k380-black-p-PER.807670

 

 PER.807670.jpg

 

 

2) http://www.e-shop.gr/case-coolermaster-rc-k350-kwn2-en-k350-window-midi-tower-p-PER.807677

 

 PER.807677.jpg

 

 

 

Η πρότασή μου είναι να βρείς ένα κατάστημα στο Skroutz με καλές αξιολογήσεις και να διαλέξεις ένα κουτί που θα ταιριάζει στα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις. Ένα πολύ τίμιο κουτί είναι το AeroCool Aero 500 (https://www.skroutz.gr/s/7720285/Aerocool-Aero-500-Window.html ).

 

 

Για την ψύκτρα που ρωτάς, αν δεν ασχοληθείς με overclocking (να "πειράξεις" δηλαδή τον επεξεργαστή) τότε:

α) Αν έχεις τον υπολογιστή κάπου κοντά σου ή αν δεν θέλεις θόρυβο, γενικός κανόνας είναι να πας σε ψύκτρα με fan απο 120mm και πάνω.

β) Αν έχεις σκοπό να δώσεις max 20-25 ευρώ, γνώμη μου είναι να μείνεις με την εργοστασιακή. Προσωπικά στο E-shop μέχρι τα 35 ευρώ δεν βλέπω κάτι αξιόλογο για τον 6300. Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να κοιτάξεις σε άλλο κατάστημα, υπάρχουν επιλογές για όλες τις τσέπες. Σίγουρα όμως για normal χρήση δεν αξίζει να περάσεις τα 40-50 ευρώ (και ίσως λέω πολλά).

 

Διάλεξε ένα κουτάκι με την ησυχία σου που να σου αρέσει και στη συνέχεια, θέτοντας ένα ποσό (πιο πάνω αναφέρεις 50 ευρώ) μπορείς να ακούσεις πολλές προτάσεις για ψύκτρα, συμβατές τόσο με το κουτί που θα διαλέξεις όσο και με την τσέπη σου :D.

 

Καλησπέρα. Πήρα το k380. Πολύ καλό κουτι για τα χρήματα του πιστεύω. Επίσης βρήκα την artcic freezer 7 rev pro κουτατη δεν θυμαμαι αν έχει εγγύηση. Και λογικά θα την αγοράσω. 15 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πήρα το k380. Πολύ καλό κουτι για τα χρήματα του πιστεύω. Επίσης βρήκα την artcic freezer 7 rev pro κουτατη δεν θυμαμαι αν έχει εγγύηση. Και λογικά θα την αγοράσω. 15 ευρώ

 

Καλορίζικο το κουτάκι, εύχομαι να το χαρείς.

 

Για την ψύκτρα αν σε ικανοποιεί, 15 ευρώ είναι μια χαρά. Εγώ δεν θα την αγόραζα για 2 βασικούς λόγους:

1) Σε θερμοκρασίες υποθέτω ελάχιστη διαφορά με την εργοστασιακή σου ψύκτρα (δεν έχω δοκιμάσει την συγκεκριμένη αλλα 2-3 άλλες αντίστοιχου μεγέθους όπως η CoolerMaster Hyper TX3 Evo). Το μόνο που ίσως κερδίσεις είναι 15-20% λιγότερο θόρυβο.

2) Το κουτί που αγόρασες δεν έχει θέση ανεμιστήρα στο επάνω μέρος. Η Αrtcic Freezer 7 βγάζει τον αέρα είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω (το δεύτερο έχει υλοποίηση σε πολύ λίγες περιπτώσεις) γιατί αυτός είναι ο προσανατολισμός της. Τέτοια ψύκτρα θέλει τρύπα στο επάνω μέρος του κουτιού για να μεγιστοποιήσεις την απόδοση, αποβάλλοντας το θερμό αέρα ευκολότερα. Και το πίσω fan κάνει δουλειά αλλά δεν είναι το ιδανικό.

 

Με το συγκεκριμένο κουτί, αν θέλεις την γνώμη μου καλύτερα να ψάξεις κάτι διαφορετικό. Η Artcic freezer 7 θεωρώ ότι απλά θα σε απαλλάξει από το θόρυβο της εργοστασιακής ψύκτρας και απο 2-4 βαθμούς θερμοκρασίας. Δεν θα δεις κάποια ουσιαστική βελτίωση στο σύστημά σου.

 

Edit: Με 15 ευρώ βέβαια δεν θα βρείς κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο το κουτάκι, εύχομαι να το χαρείς.

 

Για την ψύκτρα αν σε ικανοποιεί, 15 ευρώ είναι μια χαρά. Εγώ δεν θα την αγόραζα για 2 βασικούς λόγους:

1) Σε θερμοκρασίες υποθέτω ελάχιστη διαφορά με την εργοστασιακή σου ψύκτρα (δεν έχω δοκιμάσει την συγκεκριμένη αλλα 2-3 άλλες αντίστοιχου μεγέθους όπως η CoolerMaster Hyper TX3 Evo). Το μόνο που ίσως κερδίσεις είναι 15-20% λιγότερο θόρυβο.

2) Το κουτί που αγόρασες δεν έχει θέση ανεμιστήρα στο επάνω μέρος. Η Αrtcic Freezer 7 βγάζει τον αέρα είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω (το δεύτερο έχει υλοποίηση σε πολύ λίγες περιπτώσεις) γιατί αυτός είναι ο προσανατολισμός της. Τέτοια ψύκτρα θέλει τρύπα στο επάνω μέρος του κουτιού για να μεγιστοποιήσεις την απόδοση, αποβάλλοντας το θερμό αέρα ευκολότερα. Και το πίσω fan κάνει δουλειά αλλά δεν είναι το ιδανικό.

 

Με το συγκεκριμένο κουτί, αν θέλεις την γνώμη μου καλύτερα να ψάξεις κάτι διαφορετικό. Η Artcic freezer 7 θεωρώ ότι απλά θα σε απαλλάξει από το θόρυβο της εργοστασιακής ψύκτρας και απο 2-4 βαθμούς θερμοκρασίας. Δεν θα δεις κάποια ουσιαστική βελτίωση στο σύστημά σου.

θα δεις στο παρακατω λινκ οτι με Amd Chipset, μπορεις να βαλεις το φαν να κοιταει προς τα πανω ειτε προς τα κατω οπως το ειπες. Θα προτιμουσα προς τα κατω διοτι ισως ριχνει και λιγο βασικα απιροελαχιστα την θερμοκρασια της καρτας.. απο το να κοιταει προς τα πανω .. το θεμα ειναι οτι εβαλα και 2 κοκκινα φαν καινουργια τα οποια κανουν πολυ θορυβο ρε γαμωτο.. το φαν του επεξεργαστη δεν εχει ακουγεται καθολου σχεδον.. εχω το ενα στο Window του κουτιου , το αλλο πανω απο την καρτα και αριστερα απο τον επεξεργαστη. και το default το οποιο ειναι μπροστα για τον δισκο λογικα.. 

 

https://www.arctic.ac/eu_en/freezer-7-pro-rev-2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σου απαντήσω για τον προσανατολισμό σε τέτοιες ψύκτρες. Ποτέ δεν τον συμπάθησα.

Όπου και να κοιτάζει το fan έχει μειονεκτήματα  ειδικά στο case που πήρες που στο επάνω μέρος δεν έχει θέση ανεμιστήρα αλλά απλά ventilation port. Όπως σου είπα απλά θα κερδίσεις σε θόρυβο. 2 ψύκτρες της Coolermaster που έχω δοκιμάσει με τέτοιο προσανατολισμό σε κουτί Coolermaster παλιότερα, με θέση γι'ανεμιστήρα επάνω δεν με εντυπωσίασαν. 

 

Πάντως όπως και να έχει, δεν πρόκειται να ασχοληθείς με overclocking απ'ότι καταλαβαίνω. Οπότε αν κρατήσεις το σύστημά σου "μαμά", πάρε την Arctic που βρήκες. Με 15 ευρώ είτε λίγο είτε πολύ, μόνο κέρδος θα έχεις. Απλά όταν θα πιάνει 2500rpm στο μέγιστο της, εκεί ειλικρινά έχω τις επιφυλάξεις μου για το θόρυβο.

 

Οι θέσεις που έχεις βάλει τους ανεμιστήρες είναι εντάξει. Απο εκεί και πέρα, υπάρχουν ανεμιστήρες με λιγότερο θόρυβο, η τιμή τους δεν είναι πάντα ενδεικτική για την απόδοσή τους. Πάντως γενικότερα, ο θόρυβος είναι μια υποκειμενική έννοια. Ποια fans έχεις χρησιμοποιήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πήρα το k380. Πολύ καλό κουτι για τα χρήματα του πιστεύω. Επίσης βρήκα την artcic freezer 7 rev pro κουτατη δεν θυμαμαι αν έχει εγγύηση. Και λογικά θα την αγοράσω. 15 ευρώ

Fan Speed900 – 2,200 RPM (Controlled by PWM)  οι στροφες του ανεμιστηρα ειναι λιγες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε ρωτήσω.Τι πρέπει να έχει ένα κουτί για να θεωρηθεί καλό? Εννοώ γιατί λέμε αν είναι καλύτερο η όχι? :ρ το σωστό είναι αν μας βολεύει και αν χωράνε ουσιαστικά τα κομμάτια που έχουμε μέσα...επισης κάτι πολύ βασικό. οι standard atx mobo και οι atx (όταν λέει atx σκέτο) είναι ίδιες ? Μιλώντας σε μέγεθος πάντως αν αυτό είναι η σημασία της λέξης .

apo κουτι κοιτας εδω 

 

http://www.skroutz.gr/s/7720285/Aerocool-Aero-500-Window.html 

 

και απο ψυκτρα περνεις αυτην εδω  

 

http://www.skroutz.gr/s/6398412/Cryorig-H7.html?from=autocomplete&keyphrase=cryorig+h7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτάκι έχει πάρει ήδη ο φίλος. Η ψύκτρα της Cryorig είναι μισ χαρά αν μπορεί να διαθέσει τα χρήματα και χωράει και στο case που αγόρασε. Παρόλα αυτά υπάρχουν και φθηνότερες που θα του κάνουν δουλειά, αν τελικά αποφασίσει ότι μπορεί να αγοράσει κι από αλλού εκτός του e-shop που ανέφερε νωρίτερα.

 

Καλησπέρα. Πήρα το k380. Πολύ καλό κουτι για τα χρήματα του πιστεύω. Επίσης βρήκα την artcic freezer 7 rev pro κουτατη δεν θυμαμαι αν έχει εγγύηση. Και λογικά θα την αγοράσω. 15 ευρώ

 

 

Fan Speed900 – 2,200 RPM (Controlled by PWM) οι στροφες του ανεμιστηρα ειναι λιγες

@Alexlooker

Οι 900 στροφές είναι καλό νούμερο. Οι 2200 όμως δεν είναι και στον 6300 θα πηγαίνουν συχνά οι στροφές στις 2200. Ανεμιστήρας που θέλει τόσες στροφές για να δώσει το max cfm του δυστυχώς ακούγεται αρκετά. Το πόσο ενοχλεί είναι υποκειμενικό. Το ότι κάνει θόρυβο όμως δεν είναι υποκειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...