Προς το περιεχόμενο

Kάτοχοι του νέου MacBook Pro με Touch Bar αναφέρουν προβλήματα με την αυτονομία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με αναφορές, κάτοχοι του νέου MacBook Pro με Touch Bar αντιμετωπίζουν ζητήματα με την μπαταρία, αφού οι υπολογιστές τους δεν προσφέρουν την all-day αυτονομία που υπόσχεται η Αμερικάνικη εταιρεία στην ιστοσελίδα της.

Ανάμεσα σε άλλες ιστοσελίδες, τόσο η κοινότητα υποστήριξης της Apple όσο και το σχετικό thread για την εταιρεία στο Reddit έχουν γεμίσει με παράπονα από πελάτες που ισχυρίζονται ότι δεν απολαμβάνουν ούτε τις μισές από τις δέκα ώρες που διαφημίζονταν όταν αγόρασαν τον υπολογιστή τους.

 

“Μόλις πρόσφατα έλαβα το νέο 15 ιντσών MacBook Pro με την Touch Bar. Η διάρκεια της μπαταρίας είναι φρικτή” γράφει ένας χρήστης στην κοινότητα υποστήριξης της Apple και συμπληρώνει: “Έχω ανοιχτό τον Safari με 6 καρτέλες και με 95% μπαταρία, και μου λέει πως απομένουν λιγότερες από 3 ώρες μπαταρίας. Δεν έπρεπε κανονικά με αυτό το πράγμα να έχω 10 ώρες; Εξάντλησα την μπαταρία εχθές το βράδυ μέσα σε τρεις ώρες μόνο με το να σερφάρω στον ιστό. Δεν παρακολουθούσε βίντεο, απλώς σερφάριζα. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το laptop μου;”

 

Για την ώρα, δεν είναι ξεκάθαρο αν το ζήτημα οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα στο hardware ή στο software. Παρόλα αυτά, κάποιοι υποπτεύονται ότι το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται στο chip γραφικών Radeon, το οποίο ενδέχεται να καταναλώνει περισσότερη ενέργεια από όση θα έπρεπε. Η Apple σύμφωνα με εκτιμήσεις βρίσκεται σε φάση διερεύνησης του ζητήματος ωστόσο αυτό δεν σταμάτησε αρκετούς από το να επιστρέψουν τους υπολογιστές τους πίσω για να τον ανταλλάξουν με άλλο ή για να πάρουν τα χρήματα τους πίσω.

 

Link.png Site: TheNextWeb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν αναμενόμενο με κάποιο προϊόν πρώτης γενιάς.

Φτάνει η Apple να αναγνωρίσει τα λάθη και να αποζημιώσει τους χρήστες/πελάτες της σύντομα όχι μετά από 2 χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το δέκα μέχρι το 3 είναι μεγάλη διαφορά. Και εφόσον πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλά σου, απαιτείς. Εκει στα εργαστήρια της Apple τι τεστ αυτονομίας κάνουν δεν μπορώ να καταλάβω. Ένα προϊόν που το πουλάς περισσότερο απο 2000 ευρώ  πως το τσεκάρεις και λες 10 ώρες. Τόσο πρόβατα πια θεωρούν τους καταναλωτές;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχάριστοι..

Δηλαδή με μόλις 2000 ευρώ k κάτι ψιλά ήθελαν να κρατάει k όλη μέρα η μπαταρία

Δώσε βρε αδερφέ k αλλα χίλια ευρώ να πάρεις μια δεύτερη μπαταρία 

Δε μπορώ να τους καταλάβω μερικούς

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο πρόβατα πια θεωρούν τους καταναλωτές;

 

Δεν πρέπει αυτές οι εταιρίες να τιμωρηθούν? Για να προλάβουν τον ανταγωνισμό, deadlines και ότι άλλο θες, βγάζουν προϊόντα που είτε δεν πληρούν τις προδιαγραφές που ορίζει η εταιρεία, το QC ελεηνό έως και ανύπαρκτο ή το προϊόν θέτει σε κίνδυνο την σωματική ακεραιότητα των καταναλωτών. Ε φτάνει ρε #$%!@ μου! Κάθε χρόνο και καινούριο flagship device. Γιατί? Για να παροπλιστεί η συσκευη σε 2-3 χρόνια για να ανγκαστώ να πάρω καινούρια? Φταίμε και 'μεις σ' αυτό δεν λέω, αλλά νομίζω πως κάτι δεν πάει καλά και πως κάτι πρέπει να κάνουμε και 'μεις σαν καταναλωτές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. πάρτε τα! 1-1. άντε γιατί αμέσως να πέσετε να τη φάτε τη σαμσουνγκ με το σ7. που όπως αποδείχθηκε τα 2 κινητά που πήραν φωτιά ήταν από κακιά χρήση των ίδιων των χρηστών. Οι οποίοι τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν ψεύτες και ήταν πληρωμένοι.

 

2. ε σιγα. λαπτοπ ειναι. ποιος χαζος περιμενει αυτονομια πανω απο 2-3 ωρες σε κανονικη χρηση;

 

και αντε πες οτι ειχε 9 ωρες (χωρις να τρεχεις εφαρμογες προφανως), μετα απο 1 χρονο αυτη η μπαταρια θα ειχε πεσει στο μισο ουτως η αλλος.

 

τα λαπτοπ δεν ειναι για να μενουν εκτος ρευματος. ειναι απλά για την ευκολία/φορητότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει αυτές οι εταιρίες να τιμωρηθούν? Για να προλάβουν τον ανταγωνισμό, deadlines και ότι άλλο θες, βγάζουν προϊόντα που είτε δεν πληρούν τις προδιαγραφές που ορίζει η εταιρεία, το QC ελεηνό έως και ανύπαρκτο ή το προϊόν θέτει σε κίνδυνο την σωματική ακεραιότητα των καταναλωτών. Ε φτάνει ρε #$%!@ μου! Κάθε χρόνο και καινούριο flagship device. Γιατί? Για να παροπλιστεί η συσκευη σε 2-3 χρόνια για να ανγκαστώ να πάρω καινούρια? Φταίμε και 'μεις σ' αυτό δεν λέω, αλλά νομίζω πως κάτι δεν πάει καλά και πως κάτι πρέπει να κάνουμε και 'μεις σαν καταναλωτές.

Το κάνεις εσύ, εγώ, κάποιος άλλος, ελάχιστοι. Όσοι αγοράζουν συνειδητά. Για να συμβαίνει αυτό μάλλον οι περισσότεροι δεν το κάνουν. Μπορεί να είμαι και λάθος βέβαια, αλλα κρίνω βάση αυτών που κάνω - έκανα στο παρελθόν και αυτών που βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνεις εσύ, εγώ, κάποιος άλλος, ελάχιστοι. Όσοι αγοράζουν συνειδητά. Για να συμβαίνει αυτό μάλλον οι περισσότεροι δεν το κάνουν. Μπορεί να είμαι και λάθος βέβαια, αλλα κρίνω βάση αυτών που κάνω - έκανα στο παρελθόν και αυτών που βλέπω. 

 

Κάπου/κάποτε πρέπει να γίνει η αρχή. Δεν είναι δυνατόν σε καινούριο ελλατωματικό προϊόν η εταρεία να κάνει απλά μια ανάκλση και να λέει "θα πάρετε το επόμενο μοντέλο $100 φτηνότερα". Οχι ρε, πάρτο πίσω και βάλτο where the sun doesn't shine και δώσε μου τα λεφτά μου πίσω. Και στο επόμενο μοντέλο κάνε τα ίδια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν και Apple user νομιζω πως πρόκειται για ενα πολυ μέτριο προϊόν . Μέτρια αυτονομία , θύρες ελαχιστες , προβλήματα & bugs , μερικά απο τα ελαττώματα . Για 1500 και πανω που εχει μακριά . Το οτι ειναι πολυ λεπτό μου ειναι εντελώς αδιάφορο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...