Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι στη Πράγα


kanesaxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος συνφορουμίτης, που'να χει ινφο για τη πόλη;

 

Κυρίως με ενδιαφέρει σε ποια περιοχή να κοιτάξω ξενοδοχειο, μιας και ειμαι άσχετος.

 

Σίγουρα θα κλείσω κάπου κοντά σε στάση μετρό, απλά ήθελα μια ιδέα για τη γενικη θέση. Αριστερά ή δεξιά του ποταμού;

Στο μπουκινγκ θεωρείται ως "άριστη τοποθεσία" καπου αναμεσα στο ποταμό και στο σταθμό των τραίνων ως ευρύτερη περιοχή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θεωρείς οτι πρέπει να μεταφερθεί εκει; επειδή εκεί γινεται χαμός απο προρισμούς...

 

 

Μειναμε 5 μερες Πραγα δεν πηραμε ποτε το μετρο.Πραγα 1 και 2 κοιτα, δες το ξενοδοχειο ΚΚ Phoenix πολυ καλο value for money.

 

Πράγα 1 για να ειμαι ειλικρινής, οτι κοιτούσα, μιας και αυτο θεωρούν οι ταξιδιώτες ως "δημοφιλή περιοχή-κέντρο". 

 

Λες πως δε χρειάζεται μετρο; χρησιμοποιούσες άλλο ΜΜΜ; 

 

Μπορεις να μου πεις 2-3 πραγματα αν δε βαριεσαι, οπως γενικά αίσθημα ασφάλειας κει που περιφεροσασταν, τιμές καφεδες,ποτά,φαγητο, ετσι γενικα για να βγάλω ένα κοστολόγιο κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ. Δεν παίζει πρόβλημα, μιας και θα το προγραμματίσω για το νέο έτος. 

 

Απλα΄να γνωρίζουμε που πατάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρησιμοποιησαμε κανενα ΜΜΜ παρα μονο απο και προς το αεροδρομιο.Δεν νομιζω οτι χασαμε καποιο αξιοθεατο που ηταν πχ στα περιχωρα.

 

Δεν νιωσαμε σε καμια περιπτωση ανασφαλεις, μου χε κανει ομως εντυπωση που πολυ κοντα στο ξενοδοχειο που μεναμε στις γωνιες των δρομων ηταν παρεες μαυρων, θυμαμαι ειχα ψαξει οταν γυρισα πισω, δεν θυμαμαι με τη μικροπαρανομεια ειχαν σχεση νομιζω πορνεια.Σε καμια περιπτωση δεν ενοχλουσαν η ασχολουνταν μαζι σου παντως.

 

Τιμες πολυ χαμηλες σε σχεση με αλλες χωρες, με 25 ευρω το ατομο εσκαγες στο φαι +1-2 μπυρες.

 

Στα 2 αυτα εστιατορια φαγαμε 2 φορες στις 5 μερες που κατσαμε.Τοτε ηταν ψηλοτερα στο tripadvisor, χωρις αυτο να σημαινει κατι.
Το δευτερο ειναι vegan-vegeterian,ενα ευχαριστο διαλλειμμα απο τα κοτσια.Το βαζω χαλαρα στο Top10 ολων των εστιατοριων που εχω επισκεφθει.

 

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g274707-d819580-Reviews-U_Kroka-Prague_Bohemia.html

 

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g274707-d793134-Reviews-Lehka_Hlava-Prague_Bohemia.html

 

Οταν πηγαμε δεν ειχε πολυ κρυο αν και τελη Δεκεμβρη, ανετα πεφτει αρκετα κατω απο το μηδεν, να στε προετοιμασμενοι.

 

Για μενα η Πραγα ειναι η πιο value for money πολη που εχω επισκεφθει.Αντιστοιχης ομορφιας με πολεις της Ελβετιας πχ αλλα πολυ πιο φθηνη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτηνό φαγητό και καλής ποιότητας μπορώ να πω, ποτά καφέδες λίγο πιο φτηνά από Ελλάδα. Επιτρέπεται το κάπνισμα σε όχι και τόσο ξεχωριστό χώρο σε εστιατόρια μπαρ, για να μην λέμε μόνο Ελλάδα. Ταξί ακριβό την νύχτα. Ωραίο το ιστορικό κέντρο και ασφαλές. Γυρνούσα 2-3 η ώρα το πρωί, κανένα θέμα. Πήγα με ταξιδιωτικό γραφείο αλλά μου την έσπασε το γεγονός ότι ενώ φαίνεται ότι είμαστε ένα γκρουπ στην ουσία είναι μαζεμένα 4-5 ή και περισσότερα ταξιδιωτικά γιατί όταν φτάνεις εκεί γίνεται ένας ψιλοχαμός με τα λεωφορεία που γυρνάνε/με γύρω γύρω την πόλη να μαζέψουμε τον κάθε έναν από διαφορετικά ξενοδοχεία. Χασομέρι άπειρο, ποτέ ξανά με γραφείο. Είμουν Χριστούγεννα του 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μεταφορικά θα χρησιμοποιήσεις περισοτερο τραμ , μπορείς να ψαχτείς για δωρεάν ξεναγισεισ στο κέντρο που θα σ δώσουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα αν έχεις το χρόνο να επισκεφτείς και το καταπληκτικό χωριό του Český Krumlov.

http://whc.unesco.org/en/list/617

https://www.google.gr/search?q=cesky+krumlov&client=firefox-b-ab&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiFhavQ2uDQAhUDuxQKHVeIAaQQsAQIQQ&biw=1366&bih=638

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που πηγα πριν 9 μηνες περιπου για 4 βραδια μπορω να πω οτι το φαγητο δεν με ενθουσιασε. Στο ξενοδοχειο το φαγητο ηταν αθλιο (δικο μου προβλημα βεβαια κατα καποιον τροπο) αλλα και εξω αν εξαιρεσεις τα mc donalds,burger king κλπ που ειναι πασιγνωστο ποσο απεχθες φαγητο προσφερουν, ακομα και ιταλικες πιτσαριες υψηλης ποιοτητας δεν με ενθουσιασαν ιδιαιτερα. Πρεπει να δοκιμασεις σε καντινες δρομου μπυρα και λουκανικο και ενα συγκεκριμενο γλυκο απο ζυμη το οποιο γεμιζουν γυρω γυρω ζαχαρη και μεσα nutella(το ονομα του μου διαφευγει). Οι τιμες σχετικα καλες λιγο υψηλοτερες απο Ελλαδας. Το νερο τους ειναι ακριβο αφου δεν εχουν σχεδον καθολου παραγωγη και αν δεν κανω λαθος τα περισσοτερα ειναι εισαγωγης. Ο καιρος κρυος. Πηγα αρχες ανοιξης περιπου υποψην. Τελος, στο θεμα του κοσμου λαμβανοντας υποψην οτι θα εχει αρκετους τουριστες καλο θα ειναι να εισαι λιγο παραπανω επιφυλακτικος γιατι εμεις χασαμε ενα iphone 6 απο την παρεα το οποιο εκλαπη μεσα απο τσεπη παντελονιου.Ααα και ειδαμε και κατι συριγγες ναρκωμανων στο κεντρο πεταμενες στον δρομο κοντα σε σκαλες του μετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...