Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Power Button ,τροφοδοτικό η άλλο ?


venomawakens7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν το PC είναι σβηστό, πατάω το Power Button να ανοίξει. Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως. Την πρώτη φορά που θα το πατήσω πάνε να ξεκινήσουν οι ανεμιστήρες να πάρουν μπροστά αλλά αυτόματα σταματούν και δε γίνεται τίποτα. Το PC δεν ανοίγει αλλά το power button αναβοσβήνει. Πατώντας το πολύ ώρα τελικά σβήνει το φωτάκι και πατώντας το πάλι το PC κάνει κανονικά εκκίνηση χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα όσο είναι ανοιχτό! Το περίεργο είναι ότι όταν τύχει να μπει σε power saving settings, πατώντας κάποιο πλήκτρο θα έπρεπε να επανέλθει αλλά κάνει το ίδιο , οι ανεμιστήρες πάνε να ξεκινήσουν αλλά σταματούν. Πρέπει να κάνω τη διαδικασία από την αρχή! Όταν βγάζω το καλώδιο από το τροφοδοτικό και περιμένω λίγη ώρα τότε όλα δουλεύουν κανονικά στη πρώτη εκκίνηση. Όταν το σβήσω όμως και πάω να το ξανανοίξω πάλι τα ίδια! Έβγαλα τη μπαταρία και ξανά σύνδεσα τα connectors για Power reset κτλ στη mobo, η πρώτη εκκίνηση έγινε κανονικά, μετά πάλι τα ίδια. Το πρόβλημα ξεκίνησε εντελώς ξαφνικά. Αρχικά συνέβαινε μία στις πέντε φορές τώρα κάθε μέρα! Έχετε καμιά ιδέα?
Intel i5 6500, asus h110md, thermaltake 630w smart se!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να βγαλεις βαλεις το καλωδιακη του πληκτρου power button στην μητρικη μηπως δεν εχειμπει καλα η καπως χαλαρωσε και μετα δοκιμασε καποιο αλλο τροφοδοτικο ενος φιλου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα στις ρυθμισεις  παροχης ενεργειας των windows να βγαλεις αδρανοποιηση stand by κ.α  τετοια και επισης κοιτα και στο bios να απενεργοποιησεις παρομοια τετοια κολπα οσων αφορα τα ρευματα και τις ενεργειες του υπολογιστη.. Αν τυχων εχεις ssd να ξερεις οτι δεν πρεπει να υπαρχει stand by κ.α τετοια κολπα ενεργοποιημενα γιατι παρουσιαζεται προβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα στις ρυθμισεις  παροχης ενεργειας των windows να βγαλεις αδρανοποιηση stand by κ.α  τετοια και επισης κοιτα και στο bios να απενεργοποιησεις παρομοια τετοια κολπα οσων αφορα τα ρευματα και τις ενεργειες του υπολογιστη.. Αν τυχων εχεις ssd να ξερεις οτι δεν πρεπει να υπαρχει stand by κ.α τετοια κολπα ενεργοποιημενα γιατι παρουσιαζεται προβλημα

Βασικά, ssd έχω! Τα έχω απενεργοποιήσει αυτά από τον πίνακα ελέγχου. Στο Βiοs δεν έχω πειράξει κάτι γιατί δε ξέρω! Πάντως όταν πατάω απενεργοποίηση το pc δε σβήνει εντελώς π.χ. το λαμπάκι του lan στη μητρική και το ποντίκι μένουν ανοιχτά. Πρέπει να κλείσω το τροφοδοτικό για να σβήσουν! Κάτι άλλο που παρατήρησα εάν το pc είναι ανοιχτό , το σβήσω και το ανάψω στο επόμενο λεπτό τότε παίρνει κανονικά μπροστά με τη πρώτη. Αν το αφήσω π.χ. ένα τέταρτο θα κάνει τα ίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς έκπληξη μου έβαλα στο pc ένα αρχαίο chieftec τροφοδοτικό που είχα αγοράσει το 2006. Συνδέθηκε μια χαρά, ίσα ίσα που έφτανα οι συνδέσεις για τα βασικά αλλά τη δουλειά του την κάνει. Το pc δουλεύει άριστα! Αυτό ήταν το πρόβλημα! Πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα που είχα πάρει το thermaltake  τροφοδοτικό και μου είπαν ότι δυστυχώς έχει μόνο ένα χρόνο εγγύηση που έχει λήξει. Με λίγο ψάξιμο είδα ότι η thermaltake στη smart σειρά δίνει 3 χρόνια εγγύηση. Παίρνω ξανά τηλ. το αναφέρω στο κατάστημα και μετά από αρκετή μουρμούρα απο μέρους τους και κάποιες απειλές απο μέρους μου το δέχτηκαν! Το νού σας μάγκες μη σας κοροϊδεύουν κάποιοι εξυπνάκηδες με τις εγγυήσεις!       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιτρεπεται ποιο ειναι το καταστημα?

 

Όποιο και να είναι το κατάστημα, η παραπάνω τακτική που αναφέρει ο "venomawakens" είναι πολύ συνήθης σε πολλά καταστήματα, οπότε όπως λέει, επιμείνετε και ψάξτε/ρωτήστε. Πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιο και να είναι το κατάστημα, η παραπάνω τακτική που αναφέρει ο "venomawakens" είναι πολύ συνήθης σε πολλά καταστήματα, οπότε όπως λέει, επιμείνετε και ψάξτε/ρωτήστε. Πάντα.

Όχι "όποιο και αν είναι το κατάστημα". Καλό είναι να το αναφέρει. Να δημοσιευτεί να φάνε και αυτοί λίγο μαύρο μπας σταματήσουν επιτέλους τις μαγκιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...