Προς το περιεχόμενο

Σωστό καλώδιο τηλεόρασης


algox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω πάρει την συγκεκριμένη οθόνη και τηλεόραση από Κίνα http://www.lg.com/hu/monitorok/lg-DM2752D και όπως λέει η σελίδα έχει ενσωματομένο αποκωδικοποιητή MPEG4.Δεν ξέρω τί καλώδιο χρειάζομαι γιατί άλλο έχει η τηλεόραση και διαφορετικό στον τοίχο μου.δλδ:

η τηλεόραση έχει αυτό 30n7yg4.jpg

και ο τοίχος μου αυτό 25t9ldz.jpg

αν έπαιρνα εσωτερική κεραία;τί λύσεις μπορώ να έχω;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο παραμένει το ίδιο όπως και στις άλλες τηλεοράσεις.Το φις της τηλεόρασης είναι διαφορετικό αλλά υπάρχει σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικών. Το χρησιμοποιούν κυρίως σε κεντρικούς ενισχυτές πολυκατοικιών και σε διακλαδωτήρες αλλά δεν ξέρω πως το λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο που χρειάζεσαι πρέπει στην μία άκρη να έχει βύσμα τύπου F και από την άλλη το κλασσικό θηλυκό βύσμα, το καλώδιο παραμένει το ίδιο.

 

Έτοιμο δεν θα βρεις αλλά σε οποιοδήποτε ηλεκτρολογίο να πας θα σου φτιάξουν ένα και θα το ζητήσεις όπως στο έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία παιδιά.Θα πάω να το κοιτάξω σήμερα και θα σας πω.Ευχαριστώ


πηρα το καλωδιο το συνδεσα και μου επιασε μονο ενα καναλι και αυτο ενα ασχετο με ψιλοχαλια αναλυση και ηχο μηδεν.να εχω θεμα με το βυσματακι στην τηλεοραση;απο την κεραια οχι γιατι εχω κι αλλη τηλεοραση σπιτι και πιανει μια χαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο το πήρες έτοιμο? Άλλη τηλεόραση έχεις και αν ναι τα παίζει όλα τα κανάλια? Στην ιδια πρίζα αν μπορείς δοκίμασε κάποια άλλη τηλεόραση να δούμε αν θα παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Μου το φτιάξανε εκεί στο μαγαζί . έχω και άλλη τηλεόραση αλλά δε μπορώ να την βγάλω,είναι στον τοίχο,έχει βάση κλπ κλπ . δοκίμασα αυτήν την τηλεόραση(LG)στην άλλη πρίζα αλλά και πάλι τπτ 1-2 κανάλια δλδ έτσι

 

 

1) 2qi76g5.jpg2) (το καλυτερο μου αποτελεσμα)10hlp46.jpgκαι εδω ειναι οι υποδοχες που υπαρχουν στην αλλη πριζα και η τηλεοραση δουλευει κανονικα.Φυσικα και το συνδεσα στο tv scf58k.jpg

 

 

 

Να πω κατι;Παρολο που λεει πως εχει MPEG4 μηπως δεν υποστηριζει ελληνικα καναλια γιαυτο και εχει αλλο βυσματακι απο πισω?(Λεω εγω τωρα)εκτος κι αν θελει εξτρα αποκωδικοποιητη

Λεμε εαν δεν ειχε αποκωδικοποιητη θα επιανε εστω και αυτο το ενα καναλι ή δε θα επιανε τπτ;

Εκτος κι αν φταιει η πριζα!!

Επεξ/σία από algox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιά περιοχή μένεις. Τα κανάλια φαίνεται πως εκπέμπουν αναλογικά. Η τηλεόραση λέει mpeg4 αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει τα ελληνικά κανάλια. Μπορείς να την δοκιμάσεις σε κάποια άλλη πρίζα τηλεόρασης; Σίγουρα κάνεις συντονισμό για τα ψηφιακά κανάλια ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιά περιοχή μένεις. Τα κανάλια φαίνεται πως εκπέμπουν αναλογικά. Η τηλεόραση λέει mpeg4 αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει τα ελληνικά κανάλια. Μπορείς να την δοκιμάσεις σε κάποια άλλη πρίζα τηλεόρασης; Σίγουρα κάνεις συντονισμό για τα ψηφιακά κανάλια ε;

Τελικα φιλε εφταιγε ο απωκοδικοποιητης.Με το που τον συνδεσα τα επιασε κατευθειαν.Δανειστηκα απο εναν φιλο μου να δοκιμασω και ολα κομπλε.

 

Thanks οπως και να'χει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το site της LG :

 

 

Tuner DVB-T DVB-T/DVB-C (MPEG4) PAL/SECAM Igen

 

Ο DVB-T δέκτης είναι απαραίτητος για την παρακολούθηση των νέων ψηφιακών καναλιών της Digea. Θα πρέπει όμως να τονιστεί ότι απαραίτητη, για τον ίδιο σκοπό, είναι και η υποστήριξη της κωδικοποίησης MPEG4. Ο τρόπος αναφοράς στην εν λόγω υποστήριξη ποικίλει ανάλογα με το κατασκευαστή. Σε ορισμένες περιπτώσεις αναφέρεται ρητά ενώ άλλες φορές ο επίγειος δέκτης αναφέρεται ως DVB-T2. Εφόσον επιλέξουμε ψηφιακό δέκτη DVB-T που δεν υποστηρίζει τη κωδικοποίηση MPEG4, τότε δεν θα μπορούμε να παρακολουθούμε τα κανάλια της Digea.

 

Κανονικα θα επρεπε να τα πιανει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...