Προς το περιεχόμενο

Δεπυ


blade-17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, μηπως γνωρίζεται κανεναν γιατρό που να μπορεί να κάνει διάγνωση για ΔΕΠΥ στην Λάρισα η Θεσσαλονίκη; Εχω κανει πολλά τεστ μόνος μου που βρήκα στο ίντερνετ ολα μου βγάζουν οτι έχω, αλλά θα ήθελα και την αποψη ενός γιατρού που είναι ειδικός στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αποτελέσματα των τεστ από το ίντερνετ, στους περισσότερους θα έβγαζαν πως έχουν σε έναν βαθμό ΔΕΠΥ :)

Τι σε προβλημάτισε και μπήκες στη διαδικασία να το ψάξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτού του είδους η διάγνωση αφορά παιδιά. Επίσης, είναι μια διαδικασία που περιλαμβάνει πολλά στάδια και αξιολογήσεις προκειμένου να υπάρξει σαφές πόρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρεάζουν τη λειτουργικότητά σου έντονα αυτά τα συμπτώματα; Απ'όσο γνωρίζω, η μελέτη των ερευνητικών δεδομένων για τη δεπυ και κατά επέκταση τα κριτήρια για τη διάγνωσή της, αφορούν κυρίως την παιδική ηλικία.

Δεν ξέρω την διαδικασία για τους ενήλικες αλλά το πρώτο άτομο που θα εξετάσει το παιδί είναι παιδοψυχίατρος, άρα ένας ψυχίατρος θα μπορούσε να κάνει μια πρώτη αξολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λίγο μεγάλος για να μπορέσει να σε βοηθήσει γι αυτό το θέμα ένας εργοθεραπευτής. Αυτά τα τεστ αφορούν παιδιά και οι θεραπείες για δεπυ επίσης αφορούν παιδιά κατά βάση. Οπως είπαν και παραπάνω για ενήλικα η πρώτη σου στάση είναι ένας ψυχίατρος αλλά το πιθανότερο είναι το τραίνο για εσένα έφυγε και απλά θα πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό (και οι γύρω σου επίσης). Γενικά δεν είναι κάτι που θα πρέπει να ντρέπεσαι, απλά θα πρέπει να το εξηγείς σε όλους όσους χρειάζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω οτι εχει φύγει το τρένο. Αλλα θα ηθελα να μαθω αν εχω.. Γνωρίζω οτι διάγνωση μπορει να κάνει ψυχίατρος η νευρολόγος απλα δεν ειναι όλοι γνώστες της Δεπυ μονο λίγοι απο αυτούς μπορούν να κάνουν τα τεστ. Και ψάχνω να βρω κάποιον στην Θεσσαλονίκη η στην Λάρισα αλλα δεν μπορώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονικη θα πας Βαγια Παπαγεωργιου, ειναι παιδοψυχιατρος και απο τους καλυτερους γιατρους στη χωρα μας. Τωρα αν θα σε δει ή οχι δε το γνωριζω αλλα δε χανεις τπτ να παρεις ενα τηλ.

 

Αν δεν μπορει σιγουρα θα σου προτεινει καποιον συναδελφο της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονικη θα πας Βαγια Παπαγεωργιου, ειναι παιδοψυχιατρος και απο τους καλυτερους γιατρους στη χωρα μας. Τωρα αν θα σε δει ή οχι δε το γνωριζω αλλα δε χανεις τπτ να παρεις ενα τηλ.

 

Αν δεν μπορει σιγουρα θα σου προτεινει καποιον συναδελφο της.

Σε ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οντως διαγνωστεις με δεπυ και σου δωσουν φαρμακα να ξερεις οτι δεν καταπολεμουν το προβλημα απλα το «κρυβουν».

 

Στη θεση σου θα εκανα ενα τεστ krebs cycle αλλα ειναι λιγο ακριβο, περιπου 400€ και γινεται μονο απο 1-2 γιατρους στην χωρα μας. Τα αποτελεσματα κανουν 1 μηνα να βγουν. Μπορουν να δουν με μεγαλη ακριβεια τι ακριβως συμβαινει στον οργανισμο σου και να σου προτεινουν μεθοδο αντιμετωπισης του προβληματος.

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Citric_acid_cycle

 

Last but not least κανε μια εξεταση να δεις τα επιπεδα της βιταμινης b12. Η υποβιταμινωση b12 δημιουργει πολλες διαταραχες οι οποιες περνουν απαρατηρητες:

http://www.webmd.com/food-recipes/guide/vitamin-b12-deficiency-symptoms-causes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...