Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για παιχνίδια RPG [Xbox One]


k_dinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι νέος κάτοχος xbox one S και ψάχνω κάποιο καλό RPG μάχες κτλ.

Λίγο που το εψαξα, είμαι ανάμεσα στο Dark Souls 3 και το Witcher 3. 
To Skyrim το έχω πάρει για το pc, ακόμα να το εγκαταστήσω..

 

Υπάρχει κάποιο καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερο από το Witcher 3 αποκλείεται. Έχει πάρα πολύ όμορφα στοιχεία RPG και τα side quests τα καλύτερα που έχω δει σε RPG. Προτείνεται αγορά με κλειστά μάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις παίξει τα προηγούμενα Witcher για να καταλάβεις το story του Witcher 3. Σίγουρα το να τα έχεις παίξει και ακόμα περισσότερο, να έχεις διαβάσει τα βιβλία, αντιλαμβάνεσαι καλύτερα το lore του Witcher, το background των χαρακτήρων, περιοχές και γενικά ποιος και τι κάνει το καθένα και γιατί. Υπάρχει και η δυνατότητα να παίξεις το Witcher 2 μέσω BC στο Xbox One (είναι φθηνό) ώστε να εμπλουτίσεις περαιτέρω την εμπειρία σου με τη σειρά αυτή.

 

 Από την άλλη υπάρχουν και 2 πιο old school προτάσεις. τα Divinity: Original Sin EE και Wasteland 2: Director's Cut,  με λειτουργικά γραφικά αλλά με σαφώς πιο deep rpg mechanics και πιο απαιτητικό gameplay από το Witcher, Dragon Age: Inquisition. Τέλος. αν έχεις δεν έχεις παίξει το Dark Souls 2, υπάρχει κι αυτό στις κονσόλες και φυσικά αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις, είναι διαθέσιμο και το Lords of the Fallen που ακολουθεί κάπως το combat system των Souls series αλλά είναι αισθητά φτωχότερη επιλογή στο σύνολό της.

 

Αν παίζεις Xbox 360 games μέσω Xbox One έχεις μεγαλύτερο εύρος επιλογών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις παίξει τα προηγούμενα Witcher για να καταλάβεις το story του Witcher 3. Σίγουρα το να τα έχεις παίξει και ακόμα περισσότερο, να έχεις διαβάσει τα βιβλία, αντιλαμβάνεσαι καλύτερα το lore του Witcher, το background των χαρακτήρων, περιοχές και γενικά ποιος και τι κάνει το καθένα και γιατί. Υπάρχει και η δυνατότητα να παίξεις το Witcher 2 μέσω BC στο Xbox One (είναι φθηνό) ώστε να εμπλουτίσεις περαιτέρω την εμπειρία σου με τη σειρά αυτή.

 

 Από την άλλη υπάρχουν και 2 πιο old school προτάσεις. τα Divinity: Original Sin EE και Wasteland 2: Director's Cut,  με λειτουργικά γραφικά αλλά με σαφώς πιο deep rpg mechanics και πιο απαιτητικό gameplay από το Witcher, Dragon Age: Inquisition. Τέλος. αν έχεις δεν έχεις παίξει το Dark Souls 2, υπάρχει κι αυτό στις κονσόλες και φυσικά αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις, είναι διαθέσιμο και το Lords of the Fallen που ακολουθεί κάπως το combat system των Souls series αλλά είναι αισθητά φτωχότερη επιλογή στο σύνολό της.

 

Αν παίζεις Xbox 360 games μέσω Xbox One έχεις μεγαλύτερο εύρος επιλογών.

 

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Μάλλον θα ξεκινίσω με το Witcher,  καθώς τα Divinity, Wasteland 2, Dragon Age όπως τα είδα θα βολεύουν πιο πολύ σε PC με mouse.

Να πάρω κατευθείαν την GOTY έκδοση του Witcher?

29.90€ η απλή στο store, 39,90€ η GOTY στο skroutz. 

(Έχω συνηθίσει στις εκπτώσεις του steam και μου φαίνονται τσιμπημένα όλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ψήγματα από RPG μηχανισμούς αλλά όχι με την στενή έννοια του όρου. Μην περιμένεις story choices, equipment customization, πολλούς διαλόγους με μπόλικους χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...