Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με windows 7


georgeteras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν απο 4 μερες παρελαβα εναν "οικονομικο" πυργο που εφτιαξα για εναν φιλο που δεν ειχε τρελες απαιτησεις. Το πακετο περιελεμβανε:

 

ΜΗΤΡΙΚΗ ASROCK FM2A88X PRO+

CPU AMD A8-7600 3.10GHZ

RAM KINGSTON KVR16N11S8/4 4GB DDR3 1600MHZ PC3-12800

 

 

 

στα οποια προσεθεσα εναν δικο μου SSD kingston 60gb.

 

Εχω κανει 2 καθαρες εγκαταστασεις των windows 7 και καθε τοσο ο υπολογιστης "κολλαει". Η οθονη παγωνει, ποντικι και πληκτρολογιο δεν ανταποκρινονται και η μονη λυση ειναι η επανεκκινηση απο το κουμπι του πυργου.

Την πρωτη φορα μου το εκανε πανω στην εγκατασταση οταν ολοκληρωνοταν που γραφει κατι σαν Windows checking video performance for first use ή κατι τετοιο. Αφου επανεκκινησα και ανοιξε κανονικα συνεχισε να μου το κανει πανω σε καποια windows updates. Δεν ειδα προκοπη κι επειδη πιστεψα οτι  μπορει να φταιει και το οτι η εγκατασταση γινεται απο εξωτερικο usb dvd player ξαναεκανα καθαρη εγκατασταση που τελειωσε σωστα αλλα και παλι αντιμετωπιζω τα "παγωματα" συνηθως σε windows updates, μια φορα σε εγκατασταση προγραμματος της amd πιθανον για γραφικα και την τελευταια φορα ανοιγοντας απλα ενα βιντεακι στο youtube μηπως λυσω το προβλημα.

Κατι μου λεει οτι φταινε τα γραφικα... Δουλευω με την onboard καρτα γραφικων της μητρικης..

 

Μπορει καποιος να βοηθησει?

 

 

edit* Κατα 99% φταινε τα γραφικα. Καθε φορα που ανοιγω youtube μετα απο λιγο κολλαει. Μετα την επανεκκινηση μου βγαζει μηνυμα το προγραμμα που ρυθμιζει την καρτα

"Default Radeon WattMan settings have been restored due to an unexpected system failure"

Επεξ/σία από georgeteras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τροφοδοτικό πως πας; Τι έβαλες;

Το μήνυμα αναφέρει μεν την radeon αλλά αν πρόσεξες δηλώνει το wattman που μεταφράζεται σε watt manager, a.k.a. διαχείριση ισχύος.

Μήπως το τροφοδοτικό σου δεν είναι σωστό; Αφού όμως είναι καινούργιο το σύστημα έχεις και εγγύηση οπότε αν δε βρεις άκρη στείλτο πίσω γιατί αν δε φταίει το τροφοδοτικό μπορεί να είναι ελαττωματική η μητρική ή ο επεξεργαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSU GEMBIRD CCC-PSU4X-12 400W INTEL 2.2 ATX/BTX CE LOW NOISE 12CM FAN

 

 

Αυτο το τροφοδοτικό έβαλα. Το γεγονός ότι το κόλλημα στο youtube λύθηκε όταν εγκατέστησα τον adobe flash player τι λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά το μηχάνημα το γύρισα στο μαγαζί. Μετά από έλεγχο είδαν ότι υπάρχει κάποια ασυμβατότητα επεξεργαστή με μητρική, αν και στις σελίδες των εταιρειών γράφουν ότι είναι συμβατά.

Μου έβαλαν μία Asus και όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...